Zobal Frantisek bigV roce 2014 získali svěřenci trenéra Františka Zobala 11 vítězství, z nichž se o více prvenství postarali koně v rovinových dostizích. Nejhodnotnější z nich byla vítězství Romane Contiho a Džiddah ve společnosti koní druhé kategorie. Trenérovi svěřenci byli ale k vidění i v největších překážkových dostizích sezóny. Kyshanty, O´Key, Renard Argenté, Glover a Zulejka se totiž umístili ve velkých překážkových dostizích v Pardubicích, Mostě a Lysé nad Labem. Posledně jmenovaná klisna byla zbraní tréninkového střediska Chotouň do Velké pardubické, ale bohužel to byl poslední dostih v jejím životě. Pro letošní sezónu doznalo složení stáje změny. Odešlo několik starších koní a trenér se svým zkušeným týmem připravuje nezvykle vysoký počet dvouletých koní. Mezi staršími steeplery je několik plnokrevníků, kteří by se mohli zúčastnit největšího pardubického mítinku sezóny.

 

Tréninkové středisko: Chotouň
Počet koní: 25
Odešli po sezóně: Renard Argenté, O´Key, Sagaja
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Pavel Szikora, Marie Zobalová, Jolana Kratochvílová, Miroslav Nehasil, Ondřej Velek, Lucie Veselá
První jezdec stáje: Ondřej Velek


Složení koní v tréninkovém středisku prošlo po sezóně generační obměnou. „Starších koní odešlo docela dost, hlavně takoví ti držáci, ale zase máme více dvouletých koní,“ říká František Zobal na úvod. V Chotouni totiž připravují na sezónu šest juniorů českého chovu. „Majitelé na ně nechtějí spěchat, koně pro první kategorii na rovině to asi nebudou a tak jim dopřejeme čas. Někteří z nich by ale měli vyběhnout. Moc dobře vypadá polobratr Moulin Rouge Mizuri (Egerton – Morganetta) a dobře se ukazuje také bělouš Predátor (Tiger Cafe – Proxima).“  Dodejme, že klisnu Proximu trenér Zobal trénoval a její druhý potomek by měl na dráze běhat pro stáj Václava Neckáře. 

Zobal RomaneConti
FOTO: Romane Conti přechází na překážky

Dva dvouleté tu má v tréninku také DS Malá Morávka, která se zdejším střediskem již několik let spolupracuje. V rámci této spolupráce jsou někteří koně majitele zdejšího střediska Ing. Václava Luky v tréninku u Antonína Nováka. Dvouletými stáje Malá Morávka jsou Čelenka (Suteki Shinsukekun – Čertovka) a Moravanku (Tiger Cafe – Morávka). „Budeme je také hlásit do seriálu Fitminu pro české odchovance, stejně jako Mizuriho a Predátora.“  Další zdejším juniorem je Tom Yam (Acces To Java – Telephoto), tedy potomek klisny, která byla kdysi čtvrtá ve Svatováclavské ceně, ale uměla i na překážkách.

Koní v klasickém věku najdeme v Chotouni pět a vzhledem k tomu, že zaměření střediska je spíše překážkové, nepřekvapuje, že se jedná spíše koně určené pro toto odvětví. „Máme čtyři debutanty a jako jediná má z loňska dostihovou zkušenost Annie stáje Luka-Vedral, která byla druhá v Brně a má již handicap.  Ostatní koně potřebují získat dostihovou zkušenost.“ Dodejme, že zmíněnými debutanty jsou tři koně stáje Malá Morávka – Arkáda (Suteki Shinkusekun – Argentina), Meryl (Enjoy Plan – Morávka) a bělka Shelly (Tiger Cafe – Sharana) a také bílý valach Dzinfizz (Rosenstrum – Dzanetta) který bude hájit dostihové barvy stáje Luka-Mandak.

Zobal Allanis
FOTO: Allanis je užitečným koněm na vytrvaleckých tratích 

Mezi početnou skupinou čtyřletých a starších koní bude mít výhradně rovinový program jen sedmiletá Allanis stáje Luka-Vedral. Té se loni dařilo ve druhé polovině sezóny, kdy vyhrála v srpnu vytrvalecký dostih v Lysé nad Labem a v dalších pěti startech se umístila. „Allanis nechce skákat, ale jinak všechny ostatní koně máme zaskákané. Týká se to i Basic Bary, která se k nám vrátila z Bošovic,“ prozrazuje trenér Zobal.

Jako překážkové začátečníky označuje trenér loni již na překážkách startující Laurie An stáje Conseq, Takeelu Stáje Luka-Mandak a sedmiletého Romane Contiho hájícího barvy stáje Luka-Sobotka. Tedy dvojkového vítěze na rovinách, od kterého si František Zobal do budoucna slibuje i na překážkách. „To je bombarďák,“ říká spokojeně trenér,“ dobře se s ním pracuje a skákání pochopil.“ 

Zobal MoulinRouge
FOTO: Moulin Rouge se ve své první překážkové sezóně ukázal výborně, dvakrát zvítězil

Něco by na překážkách mohl dokázat i čtyřletý Magnusův syn Olmaius, který loni doběhl na proutěných překážkách v Kolesách druhý. „Také se jeví dobře.“ Debut čeká na polokrevného Cantona (Minds Music – Cinderela), tedy zástupce rodiny Cipíska. „Je pozdní a určitě na něho nebudeme spěchat, ale očekávám, že by letos mohl vyběhnout.“

Z již dostatečně prověřených steeplerů zřejmě letos bude na dráze chybět dvojková vítězka z Pardubic Džiddah stáje Luka + Mandak: „Bohužel se zranila a zatím to není dobré, takže zřejmě letošní sezónu vynechá.“  K oporám tréninkového střediska by tak mělo patřit „sedm statečných“, na které se trenér Zobal v souvislosti s letošní sezónou těší. „Do Velké pardubické zatím koně nemáme, ale věřím, že některý z nich bude startovat v rámcovém dostihu při Velké.“
Zobal Kyshanty
FOTO: Matador stáje, jedenáctiletý Kyshanty

Nejstarší z opor stáje je jedenáctiletý Kyshanty startující za dostihové barvy Syndikát V3J. Jako jeho možného nástupce označuje trenér Remina, který loni skákal první sezónu a čtyřikrát se umístil včetně německého Bad Harzburgu. „Pro Pardubice počítáme i s pátým z Poplerova memoriálu Gloverem pana inženýra Vedrala a LibertinemPortengovi to zatím šlo na menších drahách a pětiletý Moulin Rouge loni dvakrát zvítězil v Mostě a tak bych ho opět rád posílal tam.“

Zobal Remino FOTO: K oporám stáje by měl patřit také Remino 


A jaká má zkušený trenér očekávání od letošní sezóny? „Hlavně bych si přál, aby letošní sezóna byla lepší, než ta minulá. Důležité je, aby koně zůstali zdraví, a na tom se pak dá stavět. Naši koně přezimovali dobře a podmínky pro přípravu jsme měli dobré. Chystáme se tedy s některými koňmi vyběhnout již v dubnu. Debutanti pojedou do Prahy a v květnu se zapojí do sezóny překážkáři, pojedeme s nimi do Mostu a do Pardubic.“ (mze)

Fotografie: Šárka Votavová a Lenka Janatková    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net