Endaltsev IgorIgor Endaltsev začínal v českém turfu jako trenér v sezóně 2012, kdy mj. zaznamenal s dvouletým Iave Conem vítězství a několik pěkných umístění včetně druhého místa v Budapešti. Poté se rozhodl přesunout své aktivity na francouzské závodiště Chantilly. Zmíněný Iave Con se stal koněm, který mu přinesl první vítězství ve Francii. Loni na podzim se ale vrátil zpět do Česka a nyní trénuje koně ve Velké Chuchli. Nejznámějším z nich je jedničkový Levis Mistral, kterého vrátil na dráhu. V péči Igora Endaltseva, jehož pravou rukou ve stáji je Martina Havelková, je celkem dvanáct koní. Jsou mezi nimi plnokrevníci, kteří již běhali ve Francii a také několik nových akvizic. Pro našince je zajímavá dvouletá Derwa, která pochází z prvního ročníku excelentního mílaře Sharpoura.

 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní:  12
Odešli po sezóně: nikdo
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Martina Havelková, Bára Síbrtová, Barbora Kotková, žákyně Nikol Motúzová
První jezdec stáje: Martina Havelková 


Když Igor Endaltsev před třemi roky odjížděl do Francie, měl touhu poznat, jak funguje dostihový svět ve Francii a něčemu se přiučit. Dosáhl tam tří vítězství a několika umístění, ale nakonec se vrátil zpět do Česka.
„Důvod je prostý, neudělal jsem zkoušky na trenérskou licenci ve Francii. Dosáhl jsem 70 % procent bodů, ale abych uspěl, musel jsem mít alespoň 90 % bodů. 25 lidí trenérské zkoušky tenkrát udělalo a deset neudělalo, z cizinců vlastně nikdo. Požádal jsem o vydání alespoň amatérské trenérské licence pro pět koní, ale řekli mi, že to nejde, když jsem měl ruskou a českou profesionální licenci.“ Trenér Endaltsev se tedy rozhodl vrátit do Česka a každopádně své francouzské zkušenosti nelituje. „Musím moc Francouzům poděkovat. Dali mi tam dobrou školu. Vysvětlili mi, jak pracují s koňmi. Měl jsem tam své koně, takže jsem si jejich rady na nich mohl vyzkoušet, bylo to k nezaplacení.“ Trénink, který aplikoval ve Francii, ale ve svém nynějším působišti tak úplně ale nepoužívá. „Trénink se musí přizpůsobit podmínkám, ve kterých trénujete. Proto jsem jinak trénoval v Tochovicích, jinak v Chantilly a jinak dnes v Chuchli.“

Endaltsev Derwa2
FOTO: Dvouletá dcera Sharpoura Derwa, polosestra jedničkového Devil´s Stara

Dvouleté koně najdeme v jeho chuchelském tréninkovém úseku dva. Jednou z nich je odchovankyně Josefa Pšurného Derwa (Sharpour – Dawning), která je polosestrou vítěze jedničkové Podzimní ceny Mostě v sezóně 2011 Devil´s Stara (Look Honey) a vícenásobných vítězů Desperada (Look Honey) a Dobeta (Bully Pulpit). Narodila se koncem března a trenér Endaltsev u ní soudí, že bude raná. „Přivezl jsem ji na Silvestra a v podstatě jsme ji u nás obsedali. Ted začala lépe pracovat a je taková rychlá, takže si myslím, že jako dvouletá bude dříve běhat.“ Naopak francouzskou rodačku Abondance (Zanzibari – Last Harvest), kterou zakoupil za 13.000 euro na říjnové dražbě Arquana, označuje jako pozdnější. Tmavá klisna, která bude vybělovat, má zajímavý původ - je polosestrou v grupě a Listed umístěné Gold Harvest (Kaldounevees). „Abondance byla obsednuta bez problémů a má dobrý charakter. U ní očekávám, že by vyběhla na podzim.“

Endaltsev Abondance
FOTO: Další juniorka, Francouzka Abondance

Jediným tříletkem ve zdejší stáji je As Helium (Astronomer – Sasicha po Montjeu), který loni startoval jednou v Deauville a skončil poslední. „Má dobré „papíry“ a tak jsme s ním loni udělali zkušební start. Je ale bohužel nervóznějším koněm. Jeden den pracuje dobře, pak dva dny hůře, je takový nevyrovnaný. Ještě uvidím, zdali ho povezeme do zahraničí, anebo jestli  bude běhat v Česku.“ 

Dalších devět koní ve stáji je čtyřletých a starších. Nejznámějším z nich pro českého turfmana je pětiletý Levis Mistral, tedy výborný sprinter a vítěz dvou jedničkových dostihů v Mostě, který se naposledy pod vedením trenéra Šavujeva objevil na dráze loni v březnu ve Fontainebleau. Tehdy obsadil třetí místo. „Levis měl problém s nohou a vlastně původně jsem ho kupoval jako plemeníka do Ruska. Ale bohužel byl problém s jeho odvozem, protože hranice Polsko – Rusko byla uzavřena. Musel tedy zůstat v Česku a tak jsme ho vrátili do tréninku. Noha vypadá dobře, takže startoval na zkoušku minulý týden v Chantilly. Důležité je, že po dostihu je v pořádku, takže může pokračovat v tréninku.“

LevisMistral
FOTO: Levis Mistral s ž. Martinou Havelkovou v paddocku v Chantilly

Slova chvály má trenér pro čtyřletého hřebce I See You, který loni pro něho ve Francii dvakrát zvítězil. „Je to pohodový kůň na práci i na převoz.“ I See You startoval 9. února v Chantilly, kde skončil dvanáctý. „Bohužel jeho poslední dostih se jezdecky nepovedl, Mickael Berto mě neposlechl a jel dostih úplně opačně, než měl.“

Trenér také bude spoléhat v sezóně na klisnu Hors Forfait, která minulý týden doběhla v Chantilly devátá. „U ní jsme testovali, jestli prostojí i 1400 metrů, ale dostih nám ukázal, že to pro ní není dobrá trať. Je rychlá, její optimum bude na 1000 až 1200 metrů.“ Dodejme, že i Hors Forfait dokázala loni ve Francii zvítězit a zúčastnila se jednoho Listed dostihu, kde doběhla sedmá. Starost naopak dělá trenérovi rodokmenově zajímavá Lilu Marmalade. „Hodně toho už zažila. Byla chvíli ve Francii, pak v Německu, pak zase ve Francii. Špatně cestovala a byla nervózní. Je to silná klisna, ale chybí jí rychlost.“

Endaltsev Operette DressDesigner Abondance2
FOTO: Lot složený z Operette, dvouleté Abondance a Dress Designer

Dobré pedigree má i anglická rodačka Operette, která startovala minulý týden na 2700 metrů v Chantilly. „Běhala dlouhé dostihy a tak jsme ji také přihlásili na dlouhou trať, ale dostih ukázal, že potřebuje kratší tratě, tak okolo 2200 metrů,“říká na konto dcery plemeníka Azamour trenér. 

Zahájení dostihové kariéry ve čtyřech letech čeká na hnědku Dress Designer (Grand Couturier – Phil´douce po Sicyos). „Je to taková zkouška, stála jen tisíc euro. Uvidíme, co s ní dokážeme.“ Dalšími nováčky ve stáji Zlatý kůň jsou dva pětiletí koně zakoupení od MUDr. Řežábové, hnědák Sawin (Oratorio – Heaven´s Door) a ryzák Sagaless (Namid – Saga Flower). Oba byli exportováni do Česka jako roční a ani jeden z nich zatím nevyběhl. „Jsem z nich trochu zklamaný, když k nám přišli, tak neměli žádnou fyzičku. Teď je to trochu lepší, ale zatím nevíme, kdy vyběhnou. Budou také potřebovat vykastrovat.“

Endaltsev DressDesigner
FOTO: Dress Designer bude zahajovat kariéru

A při představování svěřenců trenéra Endaltseva (a tedy reprezentantů stáje Zlatý kůň) jsme si nechali ukrajinského Gelaga, který letos startoval dvakrát v Chantilly a při svém druhém startu naznačil zlepšení. „Při tom prvním startu z něj měl mladý jezdec respekt a nezajel ho dobře. Nyní podruhé ho jel Thomas Messina a kůň předvedl mnohem lepší výkon. Je to kůň pro delší tratě, déle mu trvá, než se v dostihu rozejde. Potřebuje tedy pomalejší začátek dostihu, ale pak má finiš.“ Gelag běhal na Ukrajině jako dvouletý a tříletý a zúčastnil se také Ukrajinského derby. „Tam ale jezdec při zatáčení do cílové roviny vyskočil z neznámých důvodů z jeho sedla. Gelag pak doběhl do cíle sám třetí,“ přidává trenér těžko uvěřitelnou, ale pravdivou historku. 

Endaltsev Sagaless Sawin
FOTO: Pětiletí Sagaless a Sawin 

Kůň ukrajinského chovu je v našich končinách naprostou výjimkou, ale jak Igor Endaltsev prozrazuje, možná by jich tu časem mohlo být více. „O víkendu jsem byl u majitele, který chová plnokrevníky v prostorách Onufrijevského hřebčína. Díval jsem se na jeho koně a padla nabídka na několik možností naší spolupráce. Uvidíme, jak se nakonec majitel rozhodne.“

Endaltsev Operette2
FOTO: Azamourova čtyřletá dcera Operette, její matka je po Sadlers´ Wells

Trenér Endaltsev má většinu koní registrovaných pro zahraniční starty a tak je logické, že se svými svěřenci bude startovat hlavně ve Francii. „Je to ale pro nás velká dálka, 1200 kilometrů je pro koně opravdu hodně. Rád bych s koňmi startoval také v Česku, ale zaplatit importní poplatek pro všech deset koní je drahé.“A jaké si klade trenér cíle pro novou dostihovou sezónu? „Nemám žádný cíl jako vyhrát derby nebo jiný velký dostih. Já budu spokojený, když naši koně ukážou maximum toho, co můžou. A také aby něco ukázali nejmladší koně, které máme ve stáji, protože ty si už vychováváme sami.“

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Nowicki a archiv Martiny Havelkové







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net