Votava JaroslavLoňská sezóna pro tréninkové středisko manželů Votavových nebyla špatná. Jejich svěřenci zvítězili osmkrát a byli k vidění i ve velkých dostizích. Dvojnásobný vítěz Dixon a Chemik se objevili i mezi elitou sprinterů. Chemik mj. obsadil páté místo v Gomba handicapu. Ve významných překážkových dostizích se prezentovali Sortina, Makler a Rendez Vous. Bělka Sortina měla být zbraní zdejšího střediska do Velké pardubické, ale bohužel zranění z dostihu ji vyřadilo koncem června z tréninku. Jaroslav Votava ale věří, že letos se již Sordovu sestru podaří do Velké pardubické dostat, a spolu s ní tam bude směřována také Fantaghiro. Zástupce zdejšího tréninkového střediska bychom ale mohli vidět i ve významných zkouškách tříletého ročníku. Šest z nich totiž figuruje na přihláškách do klasických dostihů.Tréninkové středisko: Ostrov u Lanškrouna
Počet koní:  20
Odešli po sezóně: Rendez Vous
Přihlášky do klasických dostihů: Hayley, Jessi, Phantasie, Duke, Fawatheeq, Inektor
Stájový personál: Nikola Boráková, Jiří Henych, Tereza Justová, Honza Kotrc, Miroslav Ventl, Vendula Korečková, Jitka Votavová, vypomáhá dcera Šárka Votavová
První jezdec stáje: Vendula Korečková pro roviny, jezdit bude také Jiří Henych. Dohoda s Marcelem Novákem na překážky 


V nejmladším dostihovém věku jsou ve zdejším středisku dvě klisny. Stáj Roman pana Cyrila Drápala bude na dráze hájit polosestra Nurbely Nelia (Needham´s Fort – Neogena), narozená v dubnu. A druhým neméně zajímavým benjaminkem je prvorozený potomek skvělé Determinacji, hnědka Determis (Dandoun), která se narodila přesně v polovině května a bude startovat za stáj EŽ Praha a.s. „Nelia je vyspělá klisna, Determis je trochu drobnější, ale obě vypadají dobře a líbí se mi. Obě bychom chtěli hlásit do seriálu pro české odchovance, protože předpokládám, že obě vyběhnou. Těším se na ně. Už jsme ukázali, že u nás umíme dělat klisny…“

Votava Nelia
FOTO: Dvouletá Nelia

Jaroslav Votava je velmi spokojený také s kolekcí tříletých koní. „V pátek jsme byli na práci v Pardubicích a byl jsem se všemi hřebci spokojený. V úterý pojedou na závodiště trénovat klisny a tak jsem na ně také zvědavý. Myslím ale, že tak silné tříleté už jsme dlouho neměli.“ Jediným z tříletých hřebců, který má z loňska dostihovou zkušenost, je polobratr Determinacji Duke stáje EŽ Praha a.s., který vyběhl poslední dostihový den v Mostě a jako jediný debutující kůň v poli se umístil na čtvrtém místě. „To byl dobrý výkon, dostih byl velmi dobře obsazený,“ podotýká Jaroslav Votava. Duke byl jako jediný z jeho svěřenců přihlášený do všech dostihů Trojkoruny.

Votava Duke Chrom Inektor Fawatheeq
FOTO: Tříletí Duke, Chrom, Inektor a Fawatheeq při tréninku v Pardubicích

Dostihový křest čeká Fawatheeq (mawatheeq – Finney Hill) stáje Lokotrans, ryzáka Inektora (Bully Puplit – I Will Dance) stáje EŽ Praha a.s., a také bratra Chemika Chroma (Bully Pulpit – Chicadee) stáje Lokotrans. Všichni mají přihlášky do Velké jarní ceny, Inektor byl přihlášen i do její slovenské analogie.

Votava trenink Pardubice
FOTO: Další snímek z tréninku na pardubické dráze - v popředí Fawatheeq s Vendulou Korečkovou

Trenér bude v sezóně spoléhat i na tříleté klisny. Tři dostihové zkušenosti má z loňska Phantasie stáje Lokotrans, vnučka skvělé Polynésie. Trenér si ale slibuje i od klisen stáje Ekofarma Rybár. Hayley byla loni v tréninku Heleny Blažkové a pod jejím vedením se zúčastnila i Ceny zimního favorita. Debut čeká Jessi (Needham´s Fort – Jersey-Robe). Všechny klisny byly přihlášeny do obou klasických dostihů pro klisny. Jessi má ale navíc i přihlášku do Českého derby. 

Votava Duke
FOTO: polobratr dvojnásobné klasické vítězky Determinacji Duke

Početně největší skupinu v tréninkovém středisku Votavových poblíž Lanškrouna představují čtyřletí a starší koně. Čtyři z nich zůstávají na rovině. Malý Mořský Princ stáje EŽ Praha a.s. loni vyhrál dvakrát a trenér doufá v jeho další zlepšení. Na své první vítězství čeká Lord Tiger stáje Roman, který by měl začít startovat v květnu. „Odpočine si ještě trochu Chemik, který měl náročnou sezónu,“ říká trenér na konto zástupce stáje Lokotrans, který loni zvítězil ve Slušovicích a jako pátý se umístil v Gomba handicapu. Naopak Dixonovi plánuje trenér start už 19. dubna ve dvojkovém dostihu na 1200 metrů v Praze. Tento další reprezentant barev stáje Lokotrans loni zvítězil dvakrát a podíval se i do jedničkové společnosti.

Votava Jessi
FOTO: Tříletá Jessi byla přihlášena i do derby

Mezi zdejšími staršími překážkáři je několik koní s ambicemi pro největší překážkové dostihy. Přihlášky do Velké pardubické budou učiněny pro dvě reprezentantky stáje EŽ Praha, a.s. Bělka Sortina měla loni smůlu při druhé kvalifikaci do Velké pardubické. „Na Hadím příkopu do ní vrazil kůň a po dostihu se u ní projevilo zranění. Dopřáli jsme jí čas, aby se dala do pořádku.“ Trenér Votava by byl rád, kdyby Sortina napodobila svého úspěšného staršího sourozence Sorda, který stál dvakrát na startu Velké pardubické.

I Fantaghiro měla loni zdravotní problémy a také ona se objevila na startu pouze dvakrát. „Obě už jsou v pořádku a chodí v práci dobře. Fantaghiro chceme hlásit do Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem,“ prozrazuje trenér Votava.

Votava Fantaghiro
FOTO: Fantaghiro bude směřována do Velké pardubické

Na překážky bude přecházet vnuk Česti Četař, který loni zahájil kariéru na bumperech. Bude startovat za stáj EŽ Praha a.s., stejně jako další kůň, který se letos bude věnovat už jen překážkám, pětiletá Platba. Tribal Instinctova dcera Our Present skákala již celou loňskou sezónu a dařilo se jí na menších závodištích, z Koles a Slušovic si přivezla umístění. Devítiletý Makler hájící barvy stáje EŽ Praha a.s. se loni objevil na startu i jedničkových steeplechase. Největší radost ale udělal 8. listopadu v Kolesách, kde snadno zvítězil v dostihu přes proutěné překážky.

Comeback chystá trenér Votava se svým týmem u šestiletého Zaira, který naposledy startoval v říjnu 2013, kdy zvítězil na slušovické dráze. „Bude startovat za naši domácí stáj a bude už směřovaný na překážky.“

Letošní zimu hodnotí Jaroslav Votava jako velmi mírnou. „Byl to spíše takový mokrý podzim… Trénovat jsme mohli dobře a vše probíhá podle plánu. Naši koně ani nechytili moc chlup, jsou pěkně v lesku. Pravidelně také jezdíme s koňmi trénovat na pardubické závodiště, takže doufám, že budeme dobře připraveni na sezónu. Těším se na ni.“ (mze)

Fotografie: Lucie Dimitrov a archiv Jitky a Jaroslava Votavových

 

         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking