Satra TomasLoňská sezóna byla pro Tomáše Šatru, který posílá své svěřence do dostihů už pětačtyřicet let, úspěšná nejen na počet vítězství, ale i na výsledky v těch nejvýznamnějších dostizích. Honzik Chipera triumfoval v Ceně mílařů a bodoval v klasických dostizích. Stálice Chardonney Tcheque byl za své výkony poprvé oceněný Nejlepším mílařem sezóny. Tradičně se mu dařilo na italské dráze, kde opět potěšil vítězstvím, a z Itálie a Rakouska přivezla pěkná umístění ryzka Sapsiree. I při malém počtu koní se tedy stáji trenéra Šatry hodně dařilo. Jak ale sám prozrazuje, vzhledem k nízkému počtu obsazených boxů je možné, že se letošní sezónou jeho trenérská odyssea navždy uzavře.

 

 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní:  5
Odešli po sezóně: Duke of Beaumont (na překážky)
Stájový personál: Zdeňka Černá, žákyně Lukešová
První jezdec stáje: stáj nemá prvního jezdce 


„Uvažuji, že po této sezóně skončím. S jedním člověkem to dlouho dělat nelze, pokud by byli další koně, to by byla samozřejmě situace jiná. Dělám trenéra skoro celý život a jako každé povolání to přineslo chvíle hezké a chvíle horší, nikdy to nemůže být pořád ideální,“
říká na úvod našeho předsezónního povídání Tomáš Šatra.

Z jeho trenérského úseku pravidelně vycházeli vítězové velkých dostihů a nikde jinde v českém turfu nenajdeme při tak malém počtu koní tak velkou kvalitu ve stáji. Nejvíce koní tu reprezentuje stáj Joly inženýra Odcházela. Na dráze zůstala Sapsiree, která vypadá před sezónou výborně, a v pěti letech by měla opět odvést svůj standard. „Vloni sice nevyhrála, ale svoje na dráze předvedla. Škoda jen, že hůře snáší cestování, na delší trasy to s ní není ideální. I tak se jí ale budeme snažit najít nějaký dostih v Itálii, kde jsou vypisovány dostihy pro klisny.“

Satra Sapsiree

FOTO: Jedna z nejlepších starších klisen Sapsiree


Tomáš Šatra prozrazuje, že do Itálie by ji za situace, kdy již není problém s vyplácením výher, mohl doprovodit  stájový kolega Tycho Brahe, který loni na závěr sezóny potěšil dvěma vítězstvími. Při svém posledním vystoupení v sezóně dominoval ve dvojkovém handicapu. „Závěr sezóny měl slušný,“ konstatuje trenér. „Musíme ho posílat do kratších dostihů. Trochu jsme s ním experimentovali. Jezdci mi tvrdili, že by měl být podle jejich pocitu na delší tratě. I když jsem o tom nebyl přesvědčený, tak jsme ho vyzkoušeli i na vytrvaleckých tratích, a nebylo to ono. Nakonec své dva dostihy vyhrál na 1600 metrů.“

Čtyřletá Tautou Montjeu loni vyhrála svůj první dostih, ale ve společnosti koní třetí kategorie již neuspěla. „Není takovým koněm, jak by napovídal její původ, ale já bych nad ní ještě nelámal hůl. Myslím, že by se mohla letos zlepšit.“

Satra TychoBrahe

FOTO: Tycho Brahe by také letos mohl zamířit na italské dostihy


Sedmiletý Chardonney Tcheque stáje Dr. Charváta zarovnal loni počet svých vítězství na tucet. „Je pořád stejný, na jeho výkonnosti se nic nemění,“ říká trenér. „Velká cena Prahy mu nevyšla stejně jako rok předtím, už podle práce jsem viděl, že není v takové formě jako v předchozí části sezóny. Málokterý kůň vydrží ve vrcholné formě po celou sezónu.“ Program šampion mílaře by měl být stejný jako v předešlých letech – tedy Velká květnová cena (Chardonney bude usilovat o hattrick) a starty v Itálii. „Chardonney je v pořádku a stejně jako ostatní naši koně se připravuje na sezónu bez problémů.“

Satra  ChardonneyTcheque

FOTO: Šampion-mílař Chardonney Tcheque

Ve stáji zůstala také sedmiletá Růženka stáje Arte-Šatra. „Loni s podzimem už jí to nějak nešlo, uvidíme, zda-li se jí na jaře bude více dařit. Pokud ne, tak by skončila s dostihovým provozem.“

Letošní zimní tréninkové podmínky hodnotí Tomáš Šatra jako dobré: “Zatím to šlo, jen pár dní mrzlo. Mám své zásady v zimním období, které neměním. V současné době je výkonnostně jiná kvalita koní, a na jiné úrovni je krmení a veterinární péče, než když jsem byl na začátku trenérské kariéry, ale principy trénování jsou pořád stejné.“

Text a fotografie: Michaela Zemanová









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net