Jedním z pětice českých odchovanců, kteří se v neděli postaví na start 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, bude devítiletý ryzák stáje Nýznerov Player (Moonjaz), který v loňské edici skončil na druhém místě za Hegnusem (Magnus). Letos šel k vrcholu překážkové sezóny  naprosto stejnou cestou jako loni a i výsledky, kterých ve dvou přípravných dostizích dosáhl, se téměř navlas shodovaly s loňskými. Zopakuje po nich i rok staré umístění ve Velké?

 
"Je v pořádku, nachystaný i natěšený, dokonce bych řekla, že je na tom o chloupek lépe než loni. Vyhazuje, dělá bordel, jako by mu byly dva nebo tři roky," hodnotí trenérka aktuální rozpoložení svého svěřence. Větší starosti jí dělá Playerův stálý jezdec Marcel Novák. "Měl v sobotu ošklivý pád, ale doufám, že se dá do pořádku," říká trenérka, která si nepřipouští, že by musela řešit změnu jezdce. "Nechci nad tím ani přemýšlet, Marcel dělá všechno proto, aby byl v pořádku, ale kdyby to nevyšlo, asi by Playera jezdil Ferhanov."

S blížícím se dostihem stoupá také nervozita, kterou trenérka pozoruje i na sobě. "Už z toho mám nervy, pořád kontroluji, jestli je Player v pořádku a už bych to chtěla mít za sebou. Člověk se na to těší celý rok a pak by rád, aby už to bylo za ním," přemítá a samozřejmě si přeje, aby Player uspěl co nejlépe. "Je to zlatý kůň, za nic bych ho nevyměnila," říká, ale nezapomíná, že její první dojem z něj byl diametrálně odlišný. "Když jej majitel od Vocásků koupil, jeli jsme pro něj a když ho vyvedli, vůbec se mi nelíbil. Řekla jsem tenkrát, že bych za něj nedala ani 50 tisíc, ale už jsem se mu za to mnohokrát omluvila..."

Ač na to je ještě čas, už se domlouvala s majitelem Karlem Zatloukalem, že by Playerovi po skončení kariéry připravila ve své stáji hezkou penzi. "A také jsem mu řekla, že až půjde poslední Velkou, ráda bych ho v ní jela." Zda jí majitel vyjde vstříc zatím netuší. "Jen si poté, co jsem mu to řekla, utřel orosené čelo," dodává se smíchem.  

Nepřehlédněte: Trenér Lombarginiho a Strettona Stanislav Popelka: Vyhrát může, aniž by to bylo překvapení, polovina koní 

"Padesátitisícový" Player v jejím tréninku dosud vydělal téměř 1,2 miliónu korun a podle kurzů Tipsportu je pátou šancí dostihu. Ze soupeřů má jeho trenérka jako většina ostatních největší obavy z vítěze z roku 2017 No Time To Lose. "Slyšela jsem, že je na tom hodně dobře, ale de facto by letos mohl vyhrát každý." Podobně jako No Time To Lose by i Playerovi asi o něco lépe vyhovovala měkčí dráha. "Je mu to skoro jedno, ale přece jen má trošku radši, když je hluboko," říká trenérka.

Naopak pevnější podklad by vyžadovali další tři koně, které posílá do rámcových dostihů nedělního mítinku. Největší úkol čeká Medica (Camill), který bude startovat v druhém vrcholu mítinku Ceně Labe a poprvé ve své kariéře půjde takhle dlouhý dostih. "Prodloužili jsme mu distanci i kvůli věku, už není tak rychlý," říká o pětinásobném překážkovém vítězi, který vyhrál tři jedničkové krosy a v poslední době dělal sparingpartnera Playerovi.

banner katalogrocku21 b

Pevnější podklad by měl více vyhovovat i Charismaticovi (Pop Rock), který v neděli absolvuje premiéru na jedničkové scéně v Poplerově memoriálu. "To je hrozně nevyzpytatelný kůň, u kterého strašně záleží, jak se vyspí. Jeden den je schopen jít v práci skvěle a druhý den hledáme, kde jsme udělali chybu, protože jde hodně špatně. Kdyby se mu podařilo dostat na tabuli, byla bych spokojená," uzavírá trenérka, která do Pardubic posílá i pětiletého La Corala (Blue Coral), která půjde Cenu Vltavy a asi jako všichni trenéři si hlavně přeje, aby všichni prostáli své starty ve zdraví. 

Miloslav Vlček 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net