Tiumen VanaVrcholem sobotních pardubických dostihů bude třetí kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, do jejíhož odstartování tak bude zbývat už jen 7 týdnů. Z již 18 kvalifikovaných domácích koní se účastní třetí kvalifikace pět plnokrevníků, deset koní tedy má ještě tento úkol před sebou. Pokud se jim povede projít kvalifikačním sítem a dokončit dostih do třetího místa, jak velkou mají šanci na úspěch v nejočekávanějším překážkovém dostihu sezóny? Poměrně velkou...


Od sezóny 2000 do loňského roku se umístilo do třetího místa ve třetí kvalifikaci celkem 39 koní, z nichž se postavilo na start samotné Velké 34 plnokrevníků i polokrevníků. Z nich dokázalo zvítězit ve Velké pět koní (14,7 %) - Chalco, Maskul, Sixteen, Tiumen a také Orphee des Blins, která v loňském ročníku dostihu ztrácela v cíli 14 délek na vítězného Trezora s Liamem Treadwellem a 8 délek na druhého Klause. O sedm týdnů později ale po famózním výkonu zvítězila ve 122. ročníku Velké pardubické o 16 délek!


Vyhrát ale může jen jeden a v náročném a dlouhém kursu Velké pardubické je nutné považovat za úspěch jakékoliv umístění na tabuli. Značnou naději na umístění do pátého místa ve Velké pardubické dává dobrý výsledek ve třetí kvalifikaci. 47 % koní, kteří se umístili na stupni vítězů ve třetím kvalifikačním dostihu, se totiž dostalo do cíle Velké pardubické na některém z prvních pěti míst. 


Ještě nikdy se nepodařilo, aby první tři koně v cíli třetí kvalifikace doběhli všichni i do pátého místa ve Velké. K tomuto ideálu mají nejblíže čtyři ročníky dostihu.  V roce 2001 vítězný Chalco triumfoval i ve Velké a za ním druhá Sankt Moritz tabuli Velké pardubické uzavřela.  Zajímavostí je hned následující ročník třetí kvalifikace, tedy rok 2002. Vítězný Napoli totiž ve Velké pardubické nestartoval, ale trenér Franctišek Zobal ho poslal na start Ceny Labe, kterou vyhrál zadrženě o 7 délek před Red Dancerem. Za Napolim v kvalifikaci druhý Kedon byl ve Velké třetí, a třetí Maskul ve Velké pak triumfoval.


A v letech 2009 a 2010 se dva umístění koně do třetího místa v kvalifikaci dokázali umístit na tabuli ve Velké. V posledních dvou ročnících dostihu jsme dokonce viděli dobíhat vepředu ve třetím kvalifikačním dostihu  pozdější vítěze slavné cross-country. Jak jsme již zmínili, loňská vítězka Orphee des Blins v ní doběhla třetí a rok předtím triumfoval Tiumen, který pak neprohrál ani o sedm týdnů později.

 

(mze)

  

  


 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net