Kabelkova HanaDevítiletý polský rodák Trezor je v českých zemích vnímán stále především jako „mladší bráška“ slavného Tiumena. Geny, které pomohly trojnásobnému vítězi Velké pardubické k jeho největším úspěchům, nepochybně kolují také v Trezorově organismu a už několikrát to předvedl i pardubickému publiku. Vloni se například tento reprezentant stáje Epicos dokázal dvěma úspěchy v kvalifikačních dostizích dostat do okruhu favoritů Velké pardubické.


Letos má zatím na kontě vítězství jedno, loňskou normu však může dobře naplnit už v sobotu, kdy bude patřit k největším favoritům na startu třetího kvalifikačního jednání. Poprvé po čtyřech letech ho ze sedla znovu povede jezdec, který by s ním měl spojit síly znovu i v letošní Velké - Josef Bartoš. Ten v sedle Trezora naposled působil v září roku 2009, ale trenérka Hana Kabelková se těší, že zkušený kůň s ostříleným jezdcem tentokrát vytvoří kvalitní tým. „Uvažovali jsme, že bychom v létě vyrazili s Trezorem na dostihy do Francie, ale právě Pepa Bartoš byl jedním z důvodů, proč se místo toho objeví v Pardubicích,“ prozrazuje trenérka motivaci sobotního startu právě na východočeské dráze. „V minulých startech Bartoš Trezora nejezdil a bylo by dobré, aby se s ním na dráze při dostihu zase poznali a zvykli si na sebe. K tomu se kvalifikace báječně hodí. V minulém startu ho jezdil Honza Faltejsek, Bartoš byl zraněný, ale protože Faltejsek je ve Velké vázaný na Orphee des Blins, zvolili jsme variantu s Bartošem,“ vysvětluje Kabelková, která se může letos stát první ženou-trenérkou, jež by ve Velké uspěla od doby úspěchů Peruána v péči Lenky Horákové.
 
Trezor foto Petr Guth
 
„V přípravě nám všechno klapalo, Trezor má natrénováno tak, jak jsme si přáli, povedlo se naplnit všechno, co bylo potřeba,“ říká Kabelková s tím, že ani řádění tropických teplot jejímu svěřenci nijak neuškodilo. „Když byla největší vedra, vyšlo to tak, že byl v odpočinkovém režimu, takže nás to nijak zvlášť nepostihlo. A navíc jsme neměli problémy s tvrdou dráhou. V Pardubicích totiž letos v péči o dráhu odváděli v létě skvělou práci. I v těch týdnech, kdy se nekonaly dostihy, se tam poctivě kropilo. Když jsem tedy potřebovala s koňmi nějaké důležité práce, jezdili jsme do Pardubic a klapalo to skvěle. I v těch nejhorších podmínkách, co vládly venku, tu byla dráha jako mech a na takové dráze to byla v tréninku vážně radost,“ pochvaluje si trenérka Hana Kabelková.

Její svěřenec se chystá v sobotu na poslední dostihový test před Velkou, do níž se už kvalifikoval kvalitním minulým výkonem. Loni do Velké nesl na zádech žokeje Liama Treadwella, majitele triumfu i ve Velké národní v Liverpoolu, letos mu realizační tým pro změnu určil Josefa Bartoše, který má na kontě z minulosti i dvě vítězství ve Velké pardubické. „Uvažovali jsme i o pokračování spolupráce s Liamem, jenže s naším žokejem je to přece jenom jednodušší. Odpadají problémy s cestováním, je víc času se soustředit na dostih. A Pepa Bartoš u nás nesporně patří k těm nejlepším jezdcům,tady nemusíme mít žádný strach,“ konstatuje trenérka Kabelková, pro kterou je Trezor prozatím životním koněm. „Jaké s ním máme v sobotu ambice? Hlavně klidný, pohodový dostih. Minule jsme měli velké štěstí, sice kvalifikaci vyhrál, ale na trati ho málem sestřelil volný kůň. Doufejme, že tentokrát se takové drama konat nebude.“

Všichni trenéři si samozřejmě v kvalifikacích přejí především zdravé koně, Kabelková ale ví, že Trezor při svých kvalitách bude patřit k favoritům. „To je evidentní a my musíme jít do dostihu s tím, že ho čekáme v popředí. Samozřejmě, všichni myslí na Velkou, ale i tentokrát bychom rádi byli mezi nejlepšími,“ uzavírá Hana Kabelková.

Text a foto: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking