Tuto neděli se v Karlových Varech poběží třetí klasický dostih letošní sezóny 75. Oaks holdingu Rabbit CZ (L, 2400 m). Klání tříletých klisen, které si v něm rozdělí 550 tisíc korun, slibuje zajímavou podívanou. Už proto, že trojice favorizovaných klisen Zariyannka (First Defence), Vivienne Wells (Authorized) a Faliraki (Zazou) poprvé změří své síly právě v tomto dostihu.
Atraktivitu pole dobře ilustruje i skutečnost, že tři z účastnic nadále figurují na přihláškách do Českého derby a stáj Lokotrans Slovakia CZ reprezentující Zoriyannka je dokonce třetím ante-post favoritem naší modré stuhy. V Oaks, kde bude v jejím sedle žokej Radek Koplík, je zatím jednoznačnou favoritkou, což po jejích předešlých výkonech není žádné překvapení. Svěřenkyně Zdeno Koplíka, zakoupená jako nestartovavší na únorové dražbě v Deauville 5.500 euro, debutovala v Jarní ceně klisen, kde navzdory zhruba čtyřdélkové ztrátě na startu získala čtvrté místo. Ještě lepší výkon podala o dva týdny později v Chuchli ve Velké jarní ceně, kde opět předvedla skvělý finiš z konce pole a nestačila jen na v ČR dosud neporaženého Ratea.
Jediným otazníkem jsou její distanční schopnosti. V dosavadních startech ukázala, že míle rozhodně není jejím stropem, jak si povede na trati o polovinu delší ale bude muset teprve předvést. Otec First Defence (Unbridled's Song) se pohyboval na hranici sprintera a mílaře a jeho potomci dosáhli největších úspěchů právě na mílových distancích. I matka Zaridiya (Duke of Marmalade) běhala hlavně míle, na distanci 1600 metrů též dosáhla svého největšího úspěchu, kterým bylo druhé místo v listed. Více vytrvaleckých vloh najdeme až u jejího otce Duke of Marmalade (Danehill), mj. též otce vítězky Oaks z roku 2013 Saltanat, který však sám se cítil nejlépe na dvou kilometrech, a především u rodiny, která dala i vítězku Prix de l'Arc de Triomphe Zarkavu (Zamindar).
Kurzy na vítězství v Oaks. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
Druhou favoritkou je taktéž do Českého derby hlášená Vivienne Wells (Authorized), ve Francii narozená odchovankyně Manažerské akademie jakosti, kterou v Německu pro tamní pobočku stáje UTRIN připravuje Bohumil Nedorostek. Klisna, do jejíhož sedla se vyhoupne žokej Alexander Pietsch, rozhodně nemá problémy prostát vytrvaleckou trať. Rodokmen, postavený na kombinace krve dvou vítězů Epsom Derby Authorized (Montjeu) a Kahyasi (Ile de Bourbon) ji předurčuje i pro delší tratě než je klasických 2400 metrů. Tu také již vyzkoušela při svém posledním startu, kdy se postavila na start 2800 metrů dlouhého listed v Hoppegartenu proti starším. Poté, co dostih odvodila, se v závěru propadla na sedmé místo, nicméně pro jediného tříletého koně v poli to nebyl špatný výsledek. Předtím letos absolvovala tři starty v Hamburku, kde získala dvě druhá místa v dostizích pro klisny Class D na 2000 a 2200 metrů. Na start české klasiky přichází s aktuálním GAG 68 kg.
O půl kilogramu výše je hodnocena vítězka hlavního Oaks trialu Faliraki (Zazou) Dr. Charváta, ta však známky 68,5 kg dosáhla v českém handicapu a podle srovnání ratingů je třídově výrazně níže než německá uchazečka. Svěřenkyni Pavla Tůmy ale rozhodně nechybí vytrvalost a její forma roste. V sedle klisny, která je největší nadějí na klasický úspěch pro český chov, zaskočí za ženícího se Jana Vernera žokej Jiří Chaloupka.
Potřetí se spolu v neděli střetnou i dvě hvězdy loňské sezóny Bartesa (Alhebayab), kterou pojede žokej Lukášek a Fraga (Holy Roman Emperor), která bude mít v sedle Petra Foreta. Ač při obou soubojích měla navrch zástupkyně Leramu Fraga, bookmaker Tipsportu dává o něco vyšší šanci Barthese ze Statku Blata Český ráj, zřejmě kvůli zklamání Fragy z posledního startu ve Velké jarní ceně. Jinak ale svěřenkyně Václava Luky podává konstatně výborné výkony a může překvapit, byť, stejně jako Barthesa, zatím nezkusila delší trať než míli. Její otec Holy Roman Emperor (Danehill) ale již několikrát prokázal, že umí dát koně dokola a matka Dame Lucky (Refuse to Bend) zvládla i dvoumílovou trať. Podobné platí i o Achird (Archipenko) rodiny Nieslaniků, které by delší trať dokonce mohla sedět lépe než míle, schopnost prostát delší trať ukázala již její stájová družka Sylviana (Zanzibari), která skončila o 3/ délky ruhá za Faliraki v Ceně tříletých klisen.
Torque Power pro reparát proti debutujícímu Arcturusovi
Vedle klasického dostihu poutá pozornost především silně obsazená dvojková 32. Lázeňská míle Mikrop Čebín a.s. O 100 tisíc korun se v ní utká 11 koní včetně letos debutujícího slovenského Koně roku 2019 a držitele tamní trojkoruny Arcturuse (Fast Company), který se vrací na mílovou trať. Svěřence Františka Holčáka, v jehož sedle bude poprvé Jiří Chaloupka, čekají silní soupeři v čele s druhým z Velké květnové Sagarem (Excelebration) a vynikajícím Torque Power (Toronado), který až do zklamání ve zmíněné květnové podával stabilně vynikající výkony a v předešlých sedmi startech v jedničkové či zahraniční konkurenci nikdy neskončil hůř než třetí.
Lázeňské závodiště hostí v neděli také dalí dostih dvouletých, v němž proti sedmi debutantům nastoupí čtyři dvouletí, kteří již startovali. Trojici dvouletků vysílá do boje Helena Vocásková a to včetně debutující Kanady (Moonjaz), pravé sestry Krasavy a Kristiana a především hnědáka Dragon Arrow (Sepoy), který v prvním letošním dostihu pro dvouleté obsadil druhé místo za Kmotrem. Trenér Šavujev posílá do Varů taktéž debutujícího Vi Fi (Footstepsinthesand), syna listed vítězky a Gr.3 umístěné Velvet Flicker (Fasliyev).
Miloslav Vlček