logo dostihovyspolekOsoby a obsazení se pro druhé kvalifikační pokračování letošního roku mění. Nebudeme svědky opakování soubojů starých známých jmen z kvalifikací a samotné Velké pardubické, ale trojici koní, které již jsme ve vrcholu sezóny viděli, vyzve nadějné mládí nebo koně, kteří zatím nemohli uplatit svůj potenciál.

Trojici Universe of Gracie, Hegnus a Modena moc pravidelným návštěvníkům představovat nemusíme. Navíc mají letos společný osud, představili se v první kvalifikaci, ale okolo cílového mezníku neproběhli. Po čtyřech týdnech mají složit reparát. Prvně jmenovaný Universe of Gracie již třikrát v kariéře startoval ve Velké pardubické. V roce 2014 byl čtvrtý, o rok později třetí a loni ztratil jezdce. V květnu 2015 dokonce vyhrál první kvalifikaci. Před sezónou se reprezentant BORSu Břeclav přesunul ke Stanislavu Popelkovi a pozitivem bylo čtvrté místo v Úvodní cross country.

Na sklonku roku 2015 ukázal velký potenciál Hegnus, vyhrál čtvrtou kvalifikaci, následně Cenu Labe a v minulém roce dokončil Velkou pardubickou na pátém místě. V kvalifikaci se představí už pošesté a bude patřit k favoritům. Modena finišovala sedmá v roce 2015, loni se potýkala se zdravotními problémy a letos jde stejnou cestou jako tréninkový partner Universe of Gracie. V Úvodní cross country doběhla druhá, ale před čtyřmi týdny se do cíle nedostala.

Vyzyvatelé? Na prvním místě musíme jmenovat Goscatera. Loni velmi pěkným způsobem vyhrál zářijovou kvalifikaci. Už se hovořilo o dohlášce do samotného vrcholu sezóny, ale jeho zdraví bylo proti. Nyní se na dráhu vrací. Podle toho, jak zvládl z „voleje“ loňskou čtvrtou kvalifikaci, i tentokrát může být hodně vysoko. Zkušenost s kvalifikací má i vítěz letošní Úvodní cross country Wild Danger, ale podle slov jeho trenéra Josefa Váni má s delšími distancemi problémy. Představil se v ní už v květnu 2015, ale doběhl třináctý z osmnácti startujících.

Druhou poloviny startovního pole tvoří nováčci, kteří se shodně narodili ve Francii. Takový počet „nováčků“ jsme v minulosti v červnu mnohokrát neviděli. Un Tiep zatím zvládl na českých drahách čtyři starty, ale nikdy nešel více než 4500 metrů. Ve všech startech ovšem dokončil na druhém až čtvrtém místě. Theophilos se v Pardubicích poprvé představil loni začátkem června a běhal po tribunách. Od té doby šla jeho výkonnost nahoru, letos vyhrál Prvomájovou steeplechase, ale delší dostih než 4200 metrů nešel. Druhým francouzským polokrevníkem na startu bude Val de Guye. Reprezentant stáje Lokotrans se sice na distanci 5200 metrů představil, ale byl zadržen. Absolvovaným maximem v Česku je 4700 metrů. Od loňského roku můžeme sledovat Krocoleona, ale příliš neoslnil. Osmiletý Jantar si dal loni přestávku, ale letos se vrátil vítězně v dostihu na 4500 metrů.

Pozornost si také zaslouží Cena Komerční banky na 3300 metrů. Pro koně, kteří zvládají pouze krátké krosy okolo dvou mil, se jedná o vrchol první části sezóny. Vítězství z Poplerova memoriálu při velké pardubické bude obhajovat Tarant. Silnými soupeři by měli být především Chicago a Usockem, který suverénně vyhrál před čtyřmi týdny klání na podobné distanci.

Čtvrtý dostihový den letošní sezóny v Pardubicích startuje jako obvykle ve 13 hodin a na programu bude devět dostihů, na jejichž startovních listinách najdeme 91 koní.