mrd pgSobotním vítězstvím v Memoriálu Rudolfa Deyla úspěšně vstoupila do nové sezóny loňská vítězka Ceny zimní královny Queen of Beaufay (Zarak). Nyní ji čeká Jarní cena klisen a poté možná i další klasiky včetně Českého či Slovenského derby, do kterých je také hlášená. Kam až zimní královna dojde a zda dokáže titul zimní královny přetavit v pozici královny skutečné, nám ukáží následující měsíce. Jako má šanci by nám mohly napovědět i příklady jejích předchůdkyň - předešlých zimních královen.


Cena zimní královny, varianta Ceny zimního favorita pro slabší pohlaví, se poprvé běžela v roce 1982. Od té doby  se konala nepřetržitě a Queen of Beaufay by tudíž měla být 40. vítězkou, ale protože v roce 2016, kdy Hessoesse proběhla cílem jako první a to dokonce v rekordním čase, byl pro neotevření startovacího boxu Polyanty dostih anulován anulován. Queen of Beaufay je tak vítězkou s pořadovým číslem 39. Z těch předchozích se dokázala na vrcholu i ve třech letech udržet jen 3 a po roce 1989 to nezvládla žádná klisna.

Určit kdo byl královnu tříletých klisen je složité, my jsme jako nejobjektivnější měřítko vzali hodnocení v Generálním handicapu či později Klasifikaci. I to je samozřejmě jen subjektivní názor, v tomto případě handicapera či handicaperů, nicméně i pokud bychom zvolili jako kritérium volbu nejlepších koní sezóny a podívali se na seznam nejlepších tříletých klisen, dojdeme ke shodnému výsledku. 

První klisnou, která to dokázala, byla vítězka hned druhého ročníku Redakta (Dakota). Klisna napajedelského chovu, běhající i v jeho barvách, ve třech letech vyhrála Jarní cenu klisen, Memoriál Ing. B. Tichoty (Oaks) a Saint Leger a byla nejlépe hodnocenou klisnou ročníku, půl kilogramu nad druhou Creací (Sirano). Na celkového vládce ročníku, kterým byl taktéž napajedelský Kleón (Behistoun) však ztrácela 3,5 kilogramu.


Redakta na snímku s Miroslavem Hruškou, foto Eduard Ziebiker

O čtyři roky později se zimní královnou stala klisna, které nejen že v následujícím roce vládla tříletých klisnám, ale dokázala se postavit do čela celého ročníku. Onou klisnou nebyl nikdo menší než napajedelská odchovankyně ve službách PP Topoľčianky Arva (Scottish Rifle), která mocným závěrem vyhrála 11. října 1987 Cenu zimní královny, 3 3/4 délky před svým stínem Silistrou a následující sezónu získala trojkorunu a po zásluze byla oceněna titulem Kůň roku.

Že právě Arva s Redaktou byly prvními zimními královnami, které o korunku nepřišly ani ve třech letech a dodnes jedinými českého chovu, je svým způsobem symbolické. Právě tyto dvě klisny, obě zásluhou působení v Německu, totiž dokázaly něco, co se žádnému jinému koni v novodobé historii českého turfu nepodařilo. Redakta, která ve čtyřech letech běhala v Německu v péči Heinze Jentzsche, se stala historicky prvním a dodnes jediným koněm českého chovu, který zvítězil v blacktype dostihu. Arvě se v Německu, kde pár let působila v chovu, podařilo založit rodinu, která stále produkuje koně blacktype třídy.     

Přehled vítězek Ceny zimní královny a pořadí v hodnocení v GH tříletých klisen

rok dráha vítězka umístění v GH 3l. klisen
1982 VCH Narenta 10.
1983 VCH Redakta 1.
1984 VCH Granda 15.
1985 VCH Katty Fisher 11.
1986 VCH Ostrea 7.
1987 VCH Arva 1.
1988 VCH Fudžijama 16.
1989 VCH Carotida 1.
1990 KV Wichita nehodnocena 
1991 VCH Resita 25.
1992 VCH Superb Investment nehodnocena
1993 VCH Půlnoc 3.
1994 VCH Bajka 16.
1995 VCH Idylle de la Barre 2.
1996 VCH Philadelphia Film 6.
1997 VCH Sun Shine Clare 6.
1998 VCH Irská Šipka 8.
1999 Most Immortalis 35.
2000 Most Abba 35.
2001 Most Věrná 27.
2002 Most La Magnifica 21.
2003 Most Cathy Dancer 23.
2004 Most Sara 9.
2005 Most Chennai 13.
2006 Most Divoká Šárka 12.
2007 Most Divoká Orlice 9.
2008 Most Magma 11.
2009 Most Linda 4.
2010 Most Rabbit Motivator 7.
2011 Most White Angel 7.
2012 Slušovice Purple Rose 17.
2013 KV Miss Kruk 11.
2014 KV Zamira 11.
2015 KV Skara nehodnocena 
2017 KV Love Connection 11.
2018 KV Dark Absolu  10. 
2019 KV Fraga  9.
2020 KV Muguruza 11.
2021 KV Queen of Beaufay ???


Třetí a poslední zimní královnou, která ovládla i tříletou scénu klisen, je vítězka z roku 1989 Carotida (Muscatite). Šamorínem z Irska importovaná klisna ovládla zimní královnu rozdílem třídy, když zvítězila s náskokem 7 délek před Gordonou (Donald). Ve třech letech vyhrála Jarní cenu klisen (Gd3) i Memoriál ing. B. Tichoty - Oaks (Gd2) a dokonce startovala v derby, ve kterém obsadila sedmé místo. Později se úspěšně etablovala na kratších distancích a kariéru zakončila triumfem v Československé ceně ve čtyřech letech. V chovu působila krátce a stopu nezanechala, její chovná kariéra však spadá to turbulentního počátku 90. let, který zvláště těžce postihl její domov - PP Šamorín.

Rok po Carotidě se zimní královnou stala Wichita (Chiavari), která vyhrála první nechuchelský ročník dostihu - kvůli bourání starých tribun se dění tehdy přesunulo do Karlových Varů. Wichita do dostihu odskakovala jako dvoudesetinová favoritka, k čemuž přispělo její druhé místo v předchozím startu v Gerschobě memoriálu, v němž podlehla jen pozdějšímu vítězi derby Lykeionovi (Long Meadows). Slibná klisna však ve třech letech v ČR neběhala - Napajedla jí po vzoru Redakty poslala do Německa opět k Jentzchovi, kde hájila barvy H.W. Muellera. Její německá kariéra ale netrvala dlouho - pouhých 6 týdnů. 21. dubna zahájila ambiciózně v listed dostihu Schloss Roland Stutenpreis na 1600 metrů v Düsseldorfu, kde však v poli 12 klisna obsadila 11. místo. Poté doběhla pátá ze sedmi na 1600 m v Hoppegartenu, následně opět pátá ze 6 koní v dostihu na 2000 metrů v Mnichově a německou anabázi zakončila 2. června posledním místem v Badenu-Badenu. Pak se vrátila do rodných Napajedel kde mj. dala dvojkovou vítězku Widamu (Dara Monarch) svého času nejúspěšnější chovnou klisnu v českém chovu.

V GH nebyla hodnocena ani vítězka z roku 1992 Superb Investment (Hatim), která ve třech letech  vyhrála slovenskou Cenu trojročných kobýl, ale poté z našeho regionu odešla. Neztratila se však docela, v irském chovu si vedla velmi slušně, když se jí podařilo dát několik vítězů. 

Nepřehlédněte: Eagle Top má prvního tříletého vítěze. Maďarský Suhanó Üstökös vyhrál v Kincsem Parku

Velmi dobře si vedla vítězka v roku 1993 Půlnoc (Shy Groom), které sice zůstalo odepřeno velké vítězství v klasickém věku, pravidelná umístění ve velkých dostizích včetně třetích míst v Jarní ceně klisen u nás i na Slovensku a také v Oaks ji vynesly třetí místo v hodnocení tříletých klisen za Vadarou (Dara Monarch) a The A La Menthe (Hellios), stejně jako ona byla hodnocena Miss Ballad (Ballad Rock). Ještě lépe si vedla Idylle de la Barre (Shining Steel), která v klasickém ročníku nestačila jen na Ned's Special (Faustus). Nositelka tehdy velmi úspěšných barev stáje Centrotex posléze skončila v chovu na území bývalé Jugoslávie, kde založila dodnes fungující rodinu. 

Od té doby se žádná ze zimních královen nedostala do trojice nejlépe hodnocených tříletých klisen. Vliv jistě měl svého času nikoliv nevýznamný import dvouletých klisen po sezóně, větší vliv však podle mého názoru mají změny v angažování dvouletých koní a jejich opatrnější exponování ve dvou letech, zvláště u koní s klasickými ambicemi, kvůli čemuž se dvouleté hvězdy obecně, tedy nejen klisny, významně méně než v minulosti uplatňují ve velkých zkouškách tříletých. Podíváme-li se na tabulku, nelze si nevšimnou rapidního zhoršení výsledků zimních královen ve třech letech poté, co se dostih přemístil z Velké Chuchle do Mostu. Mostecká dráha jistě není jedinou příčinou toho, že výsledky tamějších zimních královen jsou méně výrazné, jsem však přesvědčen, že špičkový dostih pro nejmladší ročník a slabší pohlaví je přesně tím typem dostihu, kterému specifické mostecké podmínky vyhovují nejméně.
 
Inzerce


Od roku 2013 se ale zimní královna přesunula do Varů a zdá se, že zimním královnám se nyní daří o něco lépe. Přesto však k elitě klasického ročníku už vesměs nepatřily a většinou se drží kolem desátého místa v hodnocení tříletých klisen. Trendy tudíž příliš ve prospěch Queen of Beaufay nehovoří, ale první krok k tomu, aby trend změnila, už odchovankyně Jiřího Trávníčka udělala. Sledujme, jak si povede v následujících.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net