Memorial deyla 2022Sobotní premiéra mostecké dráhy byla především ve znamení hlavní předzkoušky klasické Jarní ceny klisen 48. Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400 m, 150.000 Kč). Na start dostihu, který se do Mostu přestěhoval před 3 lety, stanulo 10 zájemkyň o účast v prvním klasickém dostihu, mezi nimiž potvrdila roli favoritky zimní královna QUEEN OF BEAUFAY (Zarak - Pikardie, Sholokhov) s DS Pegas, která s Petrem Foretem v sedle o krk zdolala o 1,5 kg méně zatíženou Dally Top (Stormy Jail). Do Jarní ceny klisen tak zřejmě bude odskakovat jako favoritka.


Hnědka z DS Pegas měla téměř ideální průběh dostihu, když si na bariéře ze čtvrtého místa hlídala čelo, připravená k závěrečnému útoku. Těžší okamžik přišel jen v cílové rovině, kdy se neúspěšně pokusila u bariéry proklouznout pod vedoucí Lenou (Outstrip), ale když pak zvenčí rozbalila finiš, krátké zaváhání rychle napravila a po boji s Dally Top získala své druhé kariérní vítězství. Třetí, již se ztrátou 2 1/4 délky, finišovala Lena, která už od konce protější roviny diktovala tempo, zatímco druhá šance dostihu Whirl Wind Girl (Toronado) točila do roviny na předposledním místě a mohutným finišem, při nemž se musela vyhýbat slábnoucím soupeřkám, už stihla jen čtvrté místo.  

Vítězná Queen of Beaufay, připravovaná v Zhoři trenérem Daliborem Törökem, je odchovankyní francouzského Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka. Z Trávníčkova chovu pochází i její matka Pikardie (Sholokhov), která před 11 lety doběhla druhá ve slovenském trialu na Jarnů cenu kobýl, v níž obsadila třetí místo. Rodinu u nás založila bába Peinture Naive (Wagon Master), vítězka Velké červnové ceny.     

Radost českých chovatelů, zklamání polobratra Blessed Kiss

Druhý nejhodnotnější dostih dne, pátý ročník Memoriálu Jaroslava Podolana (hdcp II.k., 2200 m) se stal jednoznačnou záležitostí šestiletého svěřence trenérky Pejškové ORLEANA (Egerton - Olmaia, Sholokhov) ze stáje Hippolit Star, který navzdory nejvyšší váze pod Jiřím Palíkem lehce triumfoval stylem start-cíl a na druhého Kenshibu (Kendargent), jemuž dával 5 kilogramů, měl v cíli šestidélkový náskok.

NN22 orleano

Na stejné distance, ale o dvě kategorie níže, se v Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 2200 m) hezkým finišem zvenčí prosadil Orleanův o rok starší bratr ORSON (Egerton - Olmaia, Sholokhov) trenérky Lenky Horákové, který si pod Martinou Havelkovou připsal šesté kariérní vítězství, první od listopadu 2019. Valach reprezentuje stáj Oran. Kuriózně tak hned tři dostihy včetně dvou nejvýznamnějších vyhráli vnuci plemeníka Sholokhova (Sadler's Wells), druhého z Irish Derby, k němuž ještě před odchodem do irského Rathbarry Stud zavítala do německého Etzeanu řada klisen českých chovatelů.

NN22 orson

Těm se dnes dařilo, neboť vedle trojice zmíněných vítězů uspěl i devítiletý veterán VOSSOLIE (Next Desert - Voltava, Rainbows for Life), vlastní odchovanec dr. Václava Bruny, který s Jiřinou Andrésovou po boji ovládl pětkový handicap Cenu Okresní hospodářské komory Most na 2200 metrů, a také pětiletá MONJOUET (Pouvoir Absolu - Rabbit Montjeu, Montjeu) z napajedelského chovu, která v barvách Rabbitu Trhový Štěpánov o půl délky před Iris (Sleeping Indian) získala závěrečnou Dubnovou mosteckou míli (hdcp IV.k., 1600 m).

NN22 monjouet

Vítězstvím koně z chovu českého chovatele skončila i tříletým vyhrazená Cena Dostihového klubu (III.k.) na 2200 metrů, v níž se jistě prosadil ve Francii narozený FREHEL (Maxios) z chovu Jiřího Charváta. Do Českého derby i St. Leger hlášený svěřenec Pavla Tůmy je synem vítězky Jarní ceny klisen French Quebec (Excellent Art) a polobratrem jedničkové vítězky na rovinách i na překážkách Faliraki (Zazou). V dostihu debutoval polobratr derby vítězky Blessed Kiss bělouš Blessed River (Reliable Man), ale zklamal posledním místem 15 délek za polem.
 
NN22 frehel

Pozornost poutal i start nadějného Brilliant Stara (Sea The Stars) v úvodní Ceně hipodromu Most (III.k., 4+, 1800 m). Loni se zraněním laborující hřebec ale doplatil na špatný průběh dostihu, v cílové rovině se ocitl zavřený za hradbou koní a závěrečným speedem zvenčí stihl už jen druhé místo, krk za vítězným JOGANVILLE (Rajsaman) s žk. Mokrošovou, již čtvrtým letošním vítězem dr. Nieslanikové.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net