kopecky jc2Nedělní vítězství Najinské v Jarní ceně klisen je prvním klasickým úspěchem nejen pro stáj DAR, ale i pro tréninkové středisko Darhorse, vybudované v Krabčicích nedaleko Roudnice nad Labem a otevřené loni v lednu.

Za stájí i střediskem stojí Ing. Rostislav Kopecký, které jsme dva dny po JCK zeptali nejen na dojmy z nedělního vítězství, ale i na současnost a budoucnost střediska.  


Jak jste po neděli jako majitel spokojen?
Jako majitele mne nedělní klasický  úspěch Najinské velmi těší, ale mnohem víc to vnímám jako ředitel centra DARHORSE. Z toho úhlu pohledu je pro mne nejdůležitější, že vyhrál kůň trénovaný v našem středisku a kdo je trenérem či majitelem je již nepodstatné. Mohu říci, že bych byl dokonce raději, kdyby vyhrál kůň jiného našeho majitele.

Proč?
Protože více než na vlastní stáji mi záleží na fungování celého střediska. Koně můžete koupit, někdy i hotového, ale to středisko jsme vybudovali prakticky z ničeho a úspěch koně jiného majitele našeho střediska by nám pomohl ukázat, že středisko budujeme primárně jako místo, které mohou využívat ostatní a které vede toho využívá i má vlastní stáj. Že není postaveno pro mé koně a volná místa dáme k dispozici ostatním, ale naopak. Sice stále nejvíce koní v tréninku patří stáji DAR, ale jejich podíl se oproti loňskému roku výrazně snížil a snižovat se bude i dál.

Ona idea vybudovat jakousi obdobu vrcholového tréninkového střediska otevřeného všem majitelům a trenérům působila na začátku spíše úsměvně a nejrůznějších posměšků a odsudků jsem si užil více než dost. V lepších chvílích jsem se utěšoval tím, že kdo nic nedělá ten nic nezkazí a v těch horších jsem si říkal, že jsem se asi úplně zbláznil. Přestože loni nebyl tréninkový komplex ještě zcela dokončen, dávaly výborné výsledky koní od trenérů Šavujeva a Koplíka jakousi naději, že bychom mohli jít správnou cestou. 

IMG 0207 jck

Neměl jste po loňském úspěšném startu vašeho tréninkového střediska strach, že to může být "první vyhrání, co z kapsy vyhání", zda jste prostě jen neměli "kliku"? Navíc letošní zima byla velmi mírná a výhoda střediska s all-weather povrchem nebyla tak velká, jako za klasické zimy. 
Ano do jisté míry jsem měl obavu, zda loňské výsledky nejsou náhodné a zda po nich nepřijde útlum. Po výborném vstupu našich koní do dostihové sezóny se ta nejistota trochu zmenšila, ale ke klidu to mělo hodně daleko. A máte pravdu, museli jsme počítat s tím, že ideální zima silně potlačí výhody našich tréninkových podmínek a sebelepší podmínky nic neznamenají, pokud se jich nenaučíte využívat a to je proces, který může trvat i několik let.

Tréninkové centrum stojí, funguje, máte hotové tréninkové dráhy. Plánujete něco dál?
Původně jsem se domníval, že největší výzvou bude centrum DARHORSE vybudovat. V současnosti za mnohem větší výzvu považuji přesvědčit své spolupracovníky o existenci zákona kauzality a tudíž, že úspěch není náhoda a pro jeho dosažení je nezbytné udělat maximum.

Vraťme se na závěr ještě k úspěchu Najinské. Je něco co Vás na JCK překvapilo v pozitivním i negativním slova smyslu?
V tom negativním je to velmi malá dotace a další degradace nejvýznamnějšího dostihu pro klisny.  Je zřejmé, že o chov anglického plnokrevníka odpovědným asi nejde a začínáme kopírovat rakouský model zábavy vyhrazené několika bohatým. V tom pozitivním je to početné a velmi kvalitní pole. Dál musím smeknout před statečným výkonem Francie.  Nepamatuji si, že bych viděl obětavější klisnu s větším srdcem. Přeji jí, aby byla po dostihu v pořádku a při Slovenské JCK nastoupila proti Najinské a dalším v plné formě. 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net