Kolesa hlavnicross dubenJeden z nejzkušenějších trenérů František Zobal loni, co se týče vítězství, vyšel naprázdno, ale dnes na závodišti v Kolesách jeho svěřenec Dzinfizz reprezentující stáj Luka - Vedral dokázal za asistence ž. Bartoše vyhrát hlavní cross country, Cenu společnosti Temposervis CZ a.s. Na rovinách úspěšný bělouš zároveň dal zapomenout na loňský rok, kdy se ani v jednom ze dvou startů nedostal do cíle.Již páté vítězství si letos připsal Jan Verner, který vede šampionát jezdců na rovině. Zajímavostí koleského odpoledne byl také současný doběh v dostihu na 2200 metrů.

Favoritem hlavního dostihu, Ceny společnosti Temposervis CZ a.s. (5+, cross country, IV. kat., 3700 m, 50.000 Kč) byl Woody (Tiger Cafe), který na zdejší dráze získal v listopadu získal druhé místo blízko vítězi a předtím tu dvakrát triumfoval. Hnědák vedený Jakubem Spáčilem ale našel přemožitele. Tentokrát se jím stal zástupce stáje Luka - Vedral DZINFIZZ (Rosensturm - Dzanetta, Professional), v jehož sedle si připsal první letošní vítězství na domácí překážkové scéně Josef Bartoš. Sedmiletý bělouš, který dokázal na rovinách vyhrát i dostih druhé kategorie, v boji porazil o kilogram méně zatíženého Woodyho o délku a čtvrt. Jen krk za favoritem doběhla do cíle na třetím místě Moravanka (Tiger Cafe). Na tabuli se ještě vešli s většími odstupy Duke (Needham´s Fort) a Cotton Eye Joe (Look Honey).

Prvním letošním dostihem na závodišti v Kolesách byla Cena firmy Jaroslava Jiráně (3l., IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč), která byla nejobsazenějším dostihem mítinku. Mezi 12 tříletými koňmi se s přehledem pod vedením ž. Jana Vernera o tři a půl délky prosadil AZBUK (Sharpour - Arabesca, Fairlypi), reprezentant druhý rok existující stáje The Sons of Sharpour, za kterou stojí Josef Saller mladší. Azbuk si tak při třetím životním startu připsal první vítězství, které znamenalo také první vítězství pro jeho stáj a už letos druhé pro trenéra Tomáše Hurta. Druhé místo získal podle očekávání El But (Bully Pulpit) a třetí Marchand (Egerton).

Po půldruhém roce dostihové přestávky slavila v Ceně společnosti VVS Verměřovice (4+, IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) vítězný comeback svěřenkyně trenérky Vocáskové PERCHTA (Frozen Power) stáje 3 hearts. Potřetí triumfující jezdkyně Dana Bořánková dovedla klisnu k vítězství o třičtvrtě délky před Rabbit Makfim (Makfi), který ale nesl o 4,5 kilogramy vyšší hmotnost. Stupně vítězů doplnil obdivuhodný dvanáctiletý matador Malq (Prince Kirk), jenž ztrácel na vítězku délku a čtvrt.

Kolesa Moula
Snímek zachycuje účastníky další cross country, Ceny dostihové stáje Statek Blata Český ráj, ve které dominovali Moula a Jan Odložil (uprostřed)

K málo vídanému současnému vítězství došlo v posledním rovinovém dostihu, Ceně obce Kladruby nad Labem (4+, handicap V. kat., 2200 m, 20.000 Kč). Souboj amatérky Terezy Dlapové v dresu stáje Aryman - Divoky a Nikoly Petrlíka oblečeného v barvách Salvator Racing Club nedokázala rozhodnout ani cílová kamera a tak se současnými vítězi dostihu stali svěřenec trenéra Seménky devítiletý SHEBY JAIL (Stormy Jail - Sheba, Rainbows For Life), se kterým mladá amatérka vyhrála už podruhé, a  ANHOR (Kamsin), který přinesl první letošní vítězství trenéru Allanu Petrlíkovi. Oba koně byli v handicapovém dostihu nejvíce zatíženi, Sheby Jail 61 kilogramy a poprvé vítězný Anhor nesl o kilogram méně. Jejich souboj sledoval s odstupem více než dvou délek Dalton (Roulette).

N19 shebyjail

Jak jsme se již zmínili, tak roli favorita hlavního dostihu Woody nedokázal proměnit ve vítězství, ale vše vynahradil ve druhém překážkovém dostihu, Ceně dostihové stáje Statek Blata Český ráj (5+, cross country, V. kat., 3500 m, 30.000 Kč) trenéru Uhlovi a stáji Iron Ladies Ostrava jedenáctiletý MOULA (Magnus - Miss Mistery, Manhattan Project). Pod taktovkou Jana Odložila ho nezastavila ani nejvyšší hmotnost v sedmihlavém poli a po téměř šesti letech dokázal tento někdejší účastník tří kvalifikací na Velkou pardubickou znovu zvítězit. O tři a půl délky za ním doběhla talentovaná Swan Dancer (Suteki Shinsukekun), jež dokázala na třetí místo odkázat mnohem zkušenější Creollu Tiger (Tiger Cafe).

Závěrečný bod dnešního programu, Cena Rehabilitačního centra pro koně V&E (4+, prout. přek.,IV. kat., 3000 m, 30.000 Kč) přinesl radost pro domácí stáj Vasury Kolesa a trenérku Pavlínu Sůrovou. Snadného téměř čtyřdélkového vítězství totiž docílil pod vedením Michala Kubíka BELLEROFONT (Cima de Triomphe), který ještě loni běhal na polských drahách, kde pětkrát vyhrál na tratích 1400 až 1600 metrů. Dnes ale ukázal i překážkový talent, když snadno porazil favorizovaného Marreeho (Azamour) a třetího, rovněž v zimě z Polska zakoupeného, Sorbeta (Silver Whistle).