MemProfMichala dobehSérii velikonočních dostihových dnů uzavře v pondělí mítink na pražském závodišti se začátkem ve 14 hodin. Velmi sledovaným bude hlavní dostih, 30. Memoriál profesora Michala na 1400 metrů o 150.000 Kč, který napoví mnohé o šancích tříletých hřebců směrem k Velké jarní ceně, která se odběhne už 11. května. Hlavní dostih by měl odstartovat v 15:30 hodin a změří v něm síly osm tříletých hřebců. Do sedla zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Zamindartona (Egerton) byl angažovaný Václav Janáček, který se letos poprvé zúčastní tuzemských dostihů.

Z pěti nejlepších z Ceny zimního favorita budou chybět ve startovním poli generálky na Velkou jarní cenu tři koně včetně vítězného King Archieho (Archipenko). Na startu ale bude druhý ze zkoušky Manoamano (Alexandros), který nakonec doběhl za ním jen o třičtrtě délky zpět. Druhým z koní, kteří se v Ceně zimního favorita umístili, bude pátý Big Ben (Mikhail Glinka). Promluvit výrazně do pořadí dostihu by ale také mohl Great Gunnar (Ausie Rules), který po vítězství při debutu obsadil čtvrtou příčku v Gerschově memoriálu. Velký dojem loni udělal při vítězství v dostihu Fitmin Cupu Well Absolut (Pouvoir Absolu), který tehdy triumfoval o 14 délek a svého dnešního soupeře Zamindartona porazil dokonce o 18 délek. Bílý Torque Power (Toronado) loni v Gershově memoriálu sice neuspěl, ale před dvěma týdny vstoupil do sezóny hned vítězstvím na mílové trati. Druhý za ním tehdy skončil o dvě a čtvrt délky zpět Amazing Gangster (Tai Chi), který bude rovněž na startu "Michalova memoriálu" a nesl tehdy o kilogram méně než bělouš. Rozběhaný půjde na start také Cawok (Tagula). V dostihu který ovládla před týdnem druhá v Memoriálu R. Deyla Gold Memory (Havana Gold), získal třetí místo.

Druhým vrcholem třetího letošního dostihového mítinku na pražské dráze bude Cena společnosti Turf Praha druhé kategorie na trati 1800 metrů. V handicapovém dostihu nesou nejvyšší hmotnost 61 kilogramů dva koně - loni čtyřikrát na dráze v Mimoni vítězná Golden Irene (Look Honey), která bude mít v sedle ž. Václava Janáčka, a Sheik Yerbouti (Look Honey). Ten při svém posledním startu v loňském roce ovládl sprintérský dostih III. kategorie. Hmotnost 60 kg má určenu velice spolehlivý Kissi Storm (Rosensturm), který ve své kariéře čítající 11 startů nebyl v cíli horší než čtvrtý.  Bez šancí není ani loni dvakrát v dostizích třetí kategorie vítězná Iwnianka (Tempelwächter) a velmi dobrou sezónu završenou třetím místem v Říjnovém handicapu měl matador startovního pole Trop (Bully Pulpit). Na své lepší výkony by se mohl rovzpomenout také Vossolie (Nex desert), kterému by k tomu mohla dopomoci minimální hmotnost 48 kg.

Well Absolu
S náskokem 14 délek dokázal loni vyhrát říjnový dostih Fitmin Cupu svěřenec trenérky Myškové Well Absolut. Zítra ho čeká první měření se špičkovými vrstevníky. Podle kurzů Tipsportu je čtvrtým favoritem dostihu (5,5:1), zatímco do role předběžného favorita  je pasovaný Great Gunnar (3,5:1)

Jedenáct koní bude na startu v Ceně sportovních pohárů Sabe třetí kategorie na 1200 metrů o 60.000 Kč. Dva koně se již mohou v aktuální sezóně pochlubit vítězstvím - jsou to Gold of Gibraltar (Rocj of Gibraltar) trenéra Brože, jehož svěřenci vykazují hned od začátku sezóny výbornou formu, a také Wobull Se Now (Bully Pulpit), který uspěl před týdnem v Mostě. Dobrou formu za ním vykázala druhým místem také Cool Baby (Intense Focus). Zvědavi budeme i na výkon pětiletého Big Bobbyho (Big Bad Bob), který naposledy startoval jako dvouletý  a byl mj. třetí za Zockem (Rock of Gibraltar) a Sašou (Makfi) v Simsonově ceně. Dobrou šanci má i žokej Václav Janáček v sedle Orssia (Orpen).

Osmipoložkový pondělní program na závodišti v Praze zakončí Cena Silvanera třetí kategorie na 2200 metrů o 60.000 Kč. Po více než čtyř letech se v něm vrátí na dráhu někdejší vítěz Velké ceny Prahy a především účastník grupových dostihů Limario (Areion), kterého poprvé vyšle do dostihu trenér Radim Bodlák. Trenér Wroblewski má také v dostihu koně, který je v jeho týmu nováčkem - a sice vytrvalce Rakisze (Cloword) ještě loni běhajícího v Polsku. Pětkrát byl z posledních deseti startů druhý Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), který také patří mezi adepty na vítězství v dostihu. A podceňovat nelze ani Merellu (Blue Canari), byť její poslední dva starty se odehrály v dostihu přes proutěné překážky.