Lysa Aeneas potřetí se za spoluorganizace stáje Statek Blata Český ráj konal na závodišti v Lysé nad Labem Velikonoční dostihový den. Majitelům stáje, udělal radost  Aeneas, který při 17. životním startu protrhl nevítěznou smůlu a za asistence ž. Jana Kratochvíla naprosto suverénně ovládl hlavní dostih, Steeplechase cross country společnosti SPORT INVEST. Dostihový den byl ve znamení dvojitých vítězství. Docílili jich žokej Jan Verner, trenéři Jiří Brož a Pavel Tůma, a stáje Dr. Charvát a Zámek Domoradice.


Po škrtnutí König Samura (Samum) se na start vrcholu letošního prvního dostihového dne na závodišti v Lysé na Labem, Steeplechase cross country společnosti SPORT INVEST (5+, III. kat., 4200 m, 100.000 Kč), postavilo pět koní. Leaderem velké části dostihu byl nejzkušenější překážkář v poli Sixtyseven (Rainbows For Life), kterého asi kilometr před cílem vystřídal na čele AENEAS (Galileo) a rozhodl tak vlastně o svém prvním vítězství v kariéře. Svěřenec Josefa Váni staršího a zástupce stáje Statek Blata Český ráj postupně zvyšoval na své soupeře náskok a nakonec ho žokej Jan Kratochvíl cílem provedl provedl o 11 délek před Sixtysevenem. Tři a půl délky za ním dostih dokončil jako třetí Idol (Nowogródek), zatímco hůře skákající Cote Mer (Crossharbour) ještě za ním dostih dokončil o dalších 14 délek zpět. Více koní se už do cíle nedostalo, protože Čáriray (Ray of Light) byl Janem Odložilem zadržený. Aeneas už na rovinách ukazoval vysokou třídu, mj. byl druhý v Saint Legeru a třetí ve Slovenském derby, ale vždy se v dostihu našel někdo lepší, kdo ho připravil o vítězství. Dnes ale získal své první vítězství rozdílem třídy. 

Skutečnost, že mu dráha v Lysé nad Labem svědčí, dokumentoval v úvodním Handicapu společnosti Stavebniny Řezáč (4+, handicap IV. kat., 1300 m, 30.000 Kč) svěřenec trenéra Jiřího Brože NEVER NOW (Kandahar Run), který tu v červenci vyhrál obdobně vypsaný dostih. Tentokrát dokázal po vedením ž. Kateřiny Hlubučkové zvítězit pro stáj Zámek Domoradice po taktice start -cíl s druhou nejvyšší hmotnost v poli 59,5 kg dokonce o 10 délek před Zlomkem (Bully Pulpit), který byl za ním druhý také v červenci, a třetí Katryen (Ryan). 

Trenér Brož a stáj Zámek Domoradice oslavili své společné už třetí letošní vítězství hned v následujícím dostihu, Handicapu společnosti Stavitelství Štěpánek (4+., V. kat., 1700 m, 20.000 Kč). První vítězství totiž pro ně získal v sezóně 2017 od stáje Lokotrans zakoupený A DEE JOE (Johannesburg). Devítiletého ryzáka naloženého 61 kg dovedla vítězně do cíle po aktivním průběhu dostihu s více než dvoudélkovým náskokem am. Lenka Janatková. O druhé místo pak viděli diváci krásný souboj čtyř koní, nakonec ho o hlavu "vyhrála" teprve potřetí startující Imatra (Nex Desert) před Candle in The Wind (Look Honey).

Pravděpodobnost, že se nový majitel dočká vítězství hned při prvním startu svého koně, je velmi malá, ale dnes v Lysé nad Labem se to povedlo stáji Iva a Vlado. Za bíločervené barvy jejich stáje startovala v Ceně společnosti Renomia (4+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) čtyřletá ARAKANIE (Arakan), která jako dvouletá dokázala zvítězit, ale od září 2017 nestartovala. Dnes pod vedením Michala Hroudy přešla ze druhého místa do vedení před poslední zatáčkou a dominovala o více než čtyři délky před Mizurim (Egerton) a Urban Joyem (Galileo). Trenérkou Arakanie je šampionka Helena Vocásková.

Velmi zajímavým dostihem byla Cena společnosti Cerntrotherm (3l., III. kat., 2200 m, 45.000 Kč) určená tříletým koním. Většinu dostihu odvodil bělouš Bently (Alhebayeb), ale v cílové rovině dokázal finišem splnit úlohu favorita polobratr jedničkových vítězů Be Mastera (Masterstroke) a Hessoesse (Cima de Triomphe) BE MAN (Manduro) vedený žokejem Janem Vernerem. Délku a čtvrt za ním zaujala druhým místem Diana Jape (Age of Jape) a třetí místo získal Bently. Sledovaná polosestra Touch of Genia Touch of Australia (Australia) doběhla na čtvrtém místě. Be Man je letošním druhým vítězem ze spolupráce trenér Pavel Tůma - stáj Dr. Charvát a do klasických dostihů přihlášený není.

Cenu společnosti KOVO MB (4+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč) mělo sice původně absolvovat sedm koní, ale Alter Toylsome (Toylsome) nestartoval, Valentino Dancer (Planteur) shodil jezdkyni Vyhnálkovou a utekl od startovacích boxů a debutující Naex (Excelebration) zase ztratil mnoho metrů na startu, takže v dostihu nakonec měli naději na vítězství pouze čtyři koně. Větší část trati odvodil Pale Martini (Kandahar Run), poté se ale o vedení začali přetahovat v první stopě cválající Poker Run (Areion) a vedle něho běžící desetinový favorit dostihu Hasan (Yeats), který usiloval o čtvrté vítězství v řadě. Při zatáčení do cílové roviny se ale protáhla okolo bariéry ČAMILLA (Camill - Čaba, Blueridge Dancer) a o velké překvapení bylo postaráno. Žokej Jan Verner si tak dnes zajistil double a přiměl svěřenkyni trenéra Tomáše Hurta a už posedmé vítěznou zástupkyni stáje Pepa z lesa Čamillu k triumfu o čtyři délky před Poker Runem, za nímž dalších pět délek ztrácel v cíli až třetí Hasan.

Závěr programu v Lysé nad Labem obstaralo deset tříletých překážkových nováčků v dostihu nazvaném Proutěné překážky Sportprogres (3l., prout. přek., IV. kat., 2800 m, 50.000 Kč).Talent ukázal osmý z Pražského zimního favorita TECH JURY (Jukebox Jury) stáje Dr. Charváta a trenéra Pavla Tůmy, kterého vedl zkušený Pavel Kašný. Pod jeho vedením hnědák dominoval o čtyři délky před dalším synem Jukebox Juryho World Speedem a Kalonegem (Montrmartre). Oba dva poslední zmínění koně v tréninku Josefa Váni staršího si dnes zároveň odbyli i dostihový křest.

Michaela Zemanová 

Záznam České televize z dostihového odpoledne v Lysé nad Labem

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking