KolesaVelikonoční neděle přinese zahájení dostihové sezóny na závodišti v Kolesách u Kladrub nad Labem. Pořadatel Jezdecký spolek Kolesa, o.s. připravuje dráhu a areál závodiště pro šest dostihů. Nejprve diváci uvidí od 14. hodiny blok tří rovinových dostihů, na které navážou dva dostihy crosscountry a celý program uzavře dostih přes proutěné překážky. Všechny dostihy jsou vypsány pro dvě nejnižší kategorie koní. Výjimkou není ani hlavní dostih, Cena společnosti Temposervis CZ a.s., kros pro IV. kategorii na 3700 m o 50.000 Kč.


V dostihu změří síly šest koní, kteří tvoří docela zajímavou společnost. Nejstarším koněm v poli je zahraničními dostihy prověřený Cotton Eye Joe (Look Honey). Zástupce stáje Vránová Nikol v deseti letech ještě nemá na svém kontě ani jedno vítězství, ale má zkušenosti z italských drah a také z Polska. Loni se po roční přestávce vrátil na dráhu až koncem listopadu startem v Trevisu. O rok mladší čtyřnásobný vítěz na překážkách Woody (Tiger Cafe) na zdejší dráze předloni slavil vítězství a v loňském roce tu zaznamenal svůj nejlepší výsledek v sezóně, když obdobně vypsaný dostih dokončil na druhém místě, necelou délku za vítězným Thirteen Diamonds (Diamond Green). Jako jediný je v dostihu zatížený hmotností přes 70 kg Duke (Needham's Fort), který také na závodišti v Kolesách loni docílil svého nejlepšího výsledku v sezóně, kterým bylo osmidélkové prvenství v krosu nejnižší kategorie na 3600 metrů. Vítěz dostihu druhé kategorie na rovině Dzinfizz (Rosensturm) je bohužel trochu křehčím koněm, a ani jeden ze svých dvou startů v Pardubicích loni nedokončil. S krosovými dostihy má minimum zkušeností. Moravanka (Tiger Cafe) také již dokázala v Kolesách zvítězit, a sice předloni ve steeplechase. Loni si tu na samotný závěr sezóny vyzkoušela kros čtvrtým místem ve zmíněném dostihu, kde byl Woody čtvrtý. Domácí stáj Vasury Kolesa bude zastupovat teprve potřetí startující Kremonna (Tiger Cafe), která se vrací do světa dostihů po dvouleté přestávce.

Woody
Tahkle loni v listopadu Woody překonával překážky na závodiši v Kolesách. Sázková společnosti Tipsport ho nyní vidí jako favorita hlavního nedělního dostihu Ceny společnosti Temposervis CZ a.s. s kurzem 2,2:1 na vítězství. V jeho sedle bude stejně jako na podzim Jakub Spáčil

Z rovinových dostihů jsou zajímavé dvě zkoušky čtvrté kategorie. Velký zájem ze strany majitelů a trenérů dostihových koní byl o účast v úvodní Ceně firmy Jaroslava Jiráně na 1600 metrů o 30.000 Kč. V dostihu totiž změří síly dvanáct tříletých koní. Je mezi nimi také účastnice Ceny zimní královny Hanaha Inthejungle (Bungle Inthejungle), kterou povede její trenérka Martina Havelková. Už pošesté nastoupí do dostihu loni čtyřikrát umístěná Heli Jape (Age of Jape). El But (Bully Pulpit) trenéra Bartoše se vrací na dráhu, kde loni docílil svého nejlepšího výsledku. V listopadu tu totiž obsadil druhé místo. Dotované umístění tu také loni získal Azbuk (Sharpour). Výhodu absolvovaného startu v letošní sezóně má jako jediná v poli Papaya Paya (Durante Alighieri). Stáj Rabbit Trhový Štěpánov vysílá do dostihu dvojici koní, ambiciozněji vyhlíží polobratr Montjeu Thirda (Pop Rock) Marchand (Egerton). Překvapit ale také může kdokoliv z kvarteta debutantů v dostihu.

O půl hodiny později změří síly sedm statečných v Ceně společnosti VVS Verměřovice na 1600 metrů o 30.000 Kč. Do své deváté dostihové sezóny vstoupí zástupce stáje Estrella, dvanáctiletý Malq (Prince Kirk), který loni docílil na zdejší dráze, na které také trénuje, svého nejlepšího výsledku v sezóně. Ponese nejnižší hmotnost v poli 52 kg. O devět kilogramů více má nejvíce zatížený kůň v poli Bee Chic (Elusive City). Do jehož sedla byl opět povolaný amatér Lukáš Charvát, který byl jeho jezdcem při vítězném startu z listopadu na zdejší dráze. Spolehlivý Rabbit Makfi (Makfi) minule svůj realizační tým zazlobil na startu, ale pokud bude tentokrát vše v pořádku, také patří do boje o vítězství. Trojnásobná vítězka ze sezóny 2017 Perchta (Frozen Power) loni nestartovala, ale i tak by s nižší hmotností měla neměla chybět v úsilí o zisk medailového místa.  Zlepšení lze předpokládat u polosestry Venillie (Rosenstrum) Vinny Agnes (Darsalam) a také letos již startující Detekce (Bully Pulpit). A předem odepisovat nelze ani Touchy Feely (Midships), která loni byla v dostizích dvakrát druhá.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová


Sázkové kurzy Tipsportu na dostihový den v Kolesách

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking