Mem prof Michala dobehV generálce na Velkou jarní cenu, 30. Memoriálu prof. Václava Michala, se dnes na pražské dráze prosadil kůň, kterého na přihláškách do klasických dostihů nenajdeme. Svěřenec Grega Wroblewského Amazing Gangster vysokým tempem nedal sedmi soupeřům šanci a žokej Radek Koplík si tak mohl zapsat už páté vítězství v dostihu, který poprvé vyhrál už před 18 lety. Dařilo se také žokeji Jaromíru Šafářovi, který si dnes připsal double. Vedl rovněž svěřence trenéra Šavujeva Blitzkriega, jenž snadným vítězstvím naznačil potenciál pro klasické dostihy.


30. Memoriál profesora Václava Michala (3l. hř. + val., I. kat., 1400 m, 150.000 Kč) byl velkým sólem pro dosud v největších zkouškách ročníku chybějícího AMAZING GANGSTERa (Tai Chi), který se rozběhal před dvěma týdny druhým místem v mílovém dostihu. Žokej Radek Koplík poslal ryzáka stáje AMP Invest sp z oo krátce po startu do čela a do cílové roviny zatočil s náskokem více než osmi délek. Dvě stě metrů před cílem výrazně zrychlil o kilogram a půl více zatížený Manoamano (Alexandros), ale stejně jako v Ceně zimního favorita svou snahu až do konce nedotáhl. Amazing Gangster na trati 1400 metrů, která mu zřejmě bude sedět více než míle, uhájil vítězství o krk v čase 1:23,76, který je druhým nejrychlejším ve 30 leté historii dostihu. Třetí příčku obsadil, ale již se čtyřdélkovým mankem na vítěze, Great Gunnar (Aussie Rules). Jen krk za ním skončil Torque Power (Toronado) a tabulový doběh doplnil Well Absolut (Pouvoir Absolu). Amazing Gangster byl jako roček na aukci v Baden-Badenu zakoupený za 9.500 euro. Jeho sestra Amazing Beauty (Bahamian Beauty) mj. dokázala zvítězit v Listed Baden - Baden Cup na 1400 metrů v sezóně 2012 v Německu.

Třetí dostihový den na pražském závodišti byl zahájený Velikonoční cenou (3l., IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) pro dosud nevítězné koně ročníku 2016. Favoritkou dostihu byla Derequinta (Requinto), ale ta se nakonec musela o 2 délky sklonit před start - cíl jdoucí GILIENNE (Security Risk - Golondrina, Stormy Jail) s Adamem Florianem v sedle. Jménem k zapamatování je také debutant Galios (Bully Pulpit). Tento polobratr užitečného Galise (Suteki Shinsukekun) předvedl v cílové rovině dlouhý táhlý finiš, který ho vynesl na třetí místo. Vítězná Gilienne patří druhý rok existující Stáji Šimi a jejím trenérem je Ivan Kub, pro něhož hned první start svěřence v sezóně skončil vítězstvím. 

N19 gilienne

V handicapovém Memoriálu Jana Košťála (4+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč) získala své třetí životní vítězství zástupkyně stáje LOKOTRANS Slovakia CZ BOUŘKA (Mir Sada - Bouře, Perugino), kterou za asistence ž. Jaromíra Šafáře nezastavila ani nejvyšší hmotnost v jedenáctihlavém poli 61,5 kg. Svěřenkyně trenéra MVDr. Kantka finišem o délku a čtvrt za sebe odkázala mnohem méně zatíženého Kárla (Fly to the Stars) a spolehlivého Petingo Dancera (Near Dancer). Leader dostihu Paladdio (Stormy Jail) skončil na páté příčce.

V Ceně sportovních pohárů Sabe (4+, III. kat., 1200 m, 60.000 Kč) oplatila o půl délky porážku z Mostu z minulé neděle matadorovi Wobull se Nowovi  (Bully Pulpit) sázková favoritka COOL BABY (Intense Focus), kterou vedl žák David Liška pro Stáj Arenzo. Třetím místem předvedla zlepšení Chica Querida (Frozen Power). Vítěznou Cool Baby od letošního roku trénuje v Bošovicích Ing. Václav Luka, který tak připravil už třetího letošního vítěze v českém turfu. David Liška zaznamenal čtvrtý triumf v aktuální sezóně. 

Mem prof Michala dekor
Slavnostní dekorování vítězů 30. Memoriálu profesora Václava Michala

Včera v Kolesách zvítězil syn skvělého Sharpoura Azbuk a dnes si jeho další syn WINGET (z Winged Horse, Iceman) připsal jednodélkové vítězství v Ceně www.velka-chuchle.cz (4+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). Svěřenec trenérky Kateřiny Berthier a zástupce stáje Filip dokázal odsunout dlouho vedoucí Ilissu Desert (Nex Desert) na druhou příčku. Z boje dvou koní o třetí dotaci nakonec vyšla o nos lépe favorizovaná Nombeko (Linngari). V sedle vítěze byla jeho stálá jezdkyně ž. Pavlína Filipová, společně zvítězili potřetí.

Leaderem Ceny společnosti Turf Praha (4+, handicap II. kat., 1800 m, 90.000 Kč) dlouho byl nejméně zatížený Vossolie (Nex Desert), ale 400 metrů se kvarteto soupeřů dostalo na jeho úroveň a po dalších 200 metrech rozhodl Jan Rája o vítězství IWNIANKY (Tempelwächter), které klisna získala o dvě délky před matadorem Tropem (Bully Pulpit). Jen o hlavu zpět doběhl třetí Kissi Sturm (Rosensturm). Iwnianku trénuje pro stáj MUDr. Eva Nieslaniková trenér Miroslav Nieslanik. Ve spolupráci s Janem Rájou je to letos už druhé vítězství. 

V Ceně dětského koutku Hříbátka (3l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) snadno splnil úlohu favorita také do Českého derby a Saint Legeru přihlášený BLITZKRIEG (Sea The Moon) majitele Valentina Bukhtoayrova, který pod vedením dnes už podruhé vítězného Jaromíra Šafáře převzal v cílové rovině štafetu od dosud vedoucího Bell Elysees (Champs Elysees). Poté, co nenašel rovnocenného soupeře, získal první životní vítězství o pět délek před Ladaronou (Leading Light) a Lewis Galem (Bully Pulpit). Vítězný svěřenec trenéra Šavujeva Blitzkrieg je polobratrem pátého z Českého derby Silver Balla (Rio de la Plata) a také pochází z chovu pánů Bukhtoyarova a Kappusheva.

Vysokým favoritem Ceny Silvanera (4+, III. kat., 2200 m, 60.000 Kč) byl účastník blacktype dostihů a někdejší vítěz Velké ceny Prahy Limario (Areion), který se vracel do dostihového prostředí po dvou letech a pod novým trenérem a majitelem. Limario dostih odvodil, ale v cílové rovině zeslábnul a cílem proběhl poslední. Při pátém dnešním startu se poprvé naplno prosadil žokej Václav Janáček, který okolo cílového mezníku provedl s náskokem půl délky MUJAHID BRAVEa (Pouvoir Absolu - Rabbit Mujahid, Mujahid) trenéra Petrlíka a stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Velmi dobře vstoupili do sezóny také druhá Merella (Blue Canari) a třetí Waste No Time (Egerton), které od sebe dělila jen hlava.

N19 mujahidbrave

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking