Cena Jezdectv 2024Sobotní mostecké odpoledne s osmi položkami na dostihovém programu vyšlo nejlépe stáji MUDr. Evy Nieslanikové, trenéru Miroslavu Nieslanikovi a jezdkyni Sabině Mokrošové. Tým z Tušimic si domů veze nejen triumf v hlavním dostihu Ceně Jezdectví společnosti Tipsport, ale slavil úspěch i v druhém nejvýznamnějším dostihu odpoledne, dvojkovém handicapu Ceně Dostihového spolku Pardubice. Poprvé se v letošní sezóně do hry zapojili také dvouletí koně.

42. ročník Ceny Jezdectví společnosti Tipsport (I.k., 1400 m, 150.000 Kč) byl jednoznačnou záležitostí osmiletého MANOAMANO (Alexandros). Valach, který počátkem dubna v Mostě vyhrál trojku na 1400 metrů a o tři týdny na stejné dráze lehce opanoval i dvojkové klání na 1000 metrů, převzal hned po startu iniciativu a e evidentní chutí vodil dostih. Před obloukem měl náskok půldruhé délky, který sice soupeři před zatočením do cílové roviny zkrátili, ale Sabinou Mokrošovou vedený hnědák v cílové rovině odolal náporu soupeřů a připsal si třetí vítězství v řadě. Druhé místo mohutným finišem z konce pole získal Creator (Dawn Approach), pro kterého přišel cíl příliš brzo, byť náskok Manoamana zkrátil na pouhý krk. Třetí finišoval Matello (Intello) a čtvrtý Live (Outstrip). Pro Manoamana to sice bylo první jedničkové a celkově čtvrté vítězství kariéry, už při minulém triumfu však jeho konto překročilo miliónovou hranici.

Cena Jezdectvi ceny

O půl hodiny dříve získal čtvrté vítězství jeho kariéry i jeho o rok mladší stájový kolega DONN CLIFS (Canford Cliffs), jehož v Ceně Dostihového spolku Pardubice (hdcp II.k., 1600 m) nezastavila ani nejvyšší váha v poli a jistě o 3/4 délky vyhrál před Yasánkem (Dux Scholar).

Premiéra dvouletých

Mostecký mítink hostil i první dostih dvouletých letošní sezóny Cenu EBF (III.k., 1200 m), na jehož start se však po škrtu dvou koní postavili jen tři zástupci nejmladšího ročníku. Proti přesile svěřenců Heleny Vocáskové vyrazila Limariova dcera Fantazia, který první polovinu dostihu odvodila, pak přes ní přešla favorizovaná Walderra (Waldgeist), kterou však v cílové rovince zdolala její Lenkou Neprašovou vedená tréninkové družka LADA (Time Test), nosící o 3 kg méně, a jistě zvítězila. Vítězka byla jako ročka zakoupena v Irsku za 4.000 €.

Také Lence Neprašové se podařil double, když po boji o nos dovedla vítězně do cíle Červnové míle Petra Scherera (hdcp IV.k., 1600 m) čtyřletého valacha ze stáje Václava Luky BARRANDIENA (Havana Gold), který absolvoval svůj teprve čtvrtý start.

Nepřehlédněte: Stáj Lokotrans posílila stáj a rozšiřuje svou působnost i do Španělska

Ženám v sedle se vůbec dařilo. Taťána Mášová vyhrála se čtyřletým dosud nezvítězivším napajedelským odchovancem AMIGEM (Amico Fritz - Anjou, Sholokhov) s nejnižší vahou v poli Cenu Hitrádia North Music (hdcp III.k., 2200 m) a Lucie Fialová dovedla vítězně do cíle dalšího českého odchovance klisnu KAZI (Zazou - Kobi, Toylsome) z chovu Martiny Topinkové, která velmi lehce opanovala Cenu představenstva společnosti Hipodrom Most a.s. (hdcp V.k., 1400 m).

Jezdci se dnes prosadili pouze dva. David Liška pomohl tříleté RANEVSKAYA (Taj Mahal) trenérky Havelkové vyčlenit se z kategorie nezvítězivších v Ceně Dostihového klubu (III.k., 2200 m) a am. Matyáš Luka s valachem GAJDOU (Sir Percy) v přípravě svého otce jistě vyhrál Cenu Hipodromu Most (hdcp IV.k., 2200 m).