karlovy varyO tomto víkendu se konají dostihy pouze v neděli, kdy otevře své brány  podruhé závodiště v Karlových Varch. Na programu od 14:30 hodin bude sedm rovinových dostihů. Vrcholem mezi nimi je jeden ze dvou nejznámějších supervytrvaleckých rovinových dostihů, 89. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje. Mezi jedenáctkou startujících je nejen loni třetí ze Saint Legeru Golden Devil, ale také dvě velmi dobré vytrvalé klisny, Williann a Santin. Trenéra Karla Germiče jsme se zeptali, jaké ambice má s prvně jmenovanou klisnou, která se loni mj. umístila ve dvou klasických dostizích.


89. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje na 3200 metrů se poběží o dotaci 135.000 Kč. Z loňského ročníku dostihu najdeme na startu druhého Soliniho (Paolini), který i letos nosí velmi nízkou hmotnost. Loni ho porazila Lužnice, ta sice už zakončila kariéru, ale bude se snažit ji zastoupit co nejlépe další svěřenkyně trenéra Tajmra a rovněž reprezentantantka stáje Strojírna Litvínov Santin (Bushranger). Klisna loni podala výborný výkon zejména třetím místem v Ceně prezidenta repubiky. Letos si nepočínala špatně v Memoriálu Vlastimila Smolíka, kde doběhla šestá. Supervytrvalecká délka Karlovarské dvojnásobné míle by měla být pro Santin výhodou, stejně jako příznivá hmotnost 55 kilogramů.

O tři kilogramy více ponese další výborná vytrvalkyně Williann (Tiger Cafe). Loni v klasikách a v Ceně prezidenta umístěná klisna již letos startovala třikrát a mimo tabuli byla jen v Memoriálu Smolíka. Před dvěma týdny v Chuchli potěšila svůj realizační tým prvním vítězstvím. V jejím sedle bude ž. Jiří Chaloupka, který byl u téměř všech nejlepších výsledků klisny včetně čtvrtého místa na stejné dráze loni v Oaks. "Pro start v Karlovarské dvojnásobné míli jsme se rozhodli po minulém vítězství v Praze, kdy se Williann vůbec nevydala, bylo to snadné vítězství," říká trenér Karel Germič. "Na startu dvojnásobné míle jsou koně jedničkoví a koně trojkoví, mezi kterými je rozdíl váhy. Já doufám, že ještě do neděle zaprší. Na takové dráze by měla Williann odvést svůj standard. Samozřejmě, že bychom rádi zvítězili, ale budu spokojený s pěkným umístěním. A pokud bychom zvítězili, byl by to bonus navíc."

Další příšlušník první kategorie, Golden Devil (Pop Rock) docílil svého zatím největšího úspěchu druhým místem ve Velké červnové ceně a bronzem v Saint Legeru a délka trati by mu měla tedy vyhovovat, i když ponese nejvyšší hmotnost 59 kilogramů. Naopak ultravytrvaleckou trať si poprvé vyzkouší Vaneta (Tiger Cafe), která po změně tréninkového střediska se zatím ukázala na dráze jen jednou. V poli Karlovarské dvojnásobné míle bude patřit k méně zatíženým koním, stejně jako spolehlivá Kopretina (Tempeltänzer), která v sedmi startech na supervytrvaleckých tratích nebyla nikdy horší než třetí. Při prvním karlovarském letošním mítinku dokázala zvítězit na 3000 metrů Raviella (Pop Rock) s Martinou Havelkovou v sedle a tato dvojice bude opět na startu, tentokrát s podstatně nižší hmtoností. Jen 48 kilogramy zatížený Noble Fox (Generous) se loni zúčastnil Ceny prezidenta republiky, a předtím dokázal vyhrát na trati 3200 metrů ve Slušovicích - stalo se tak při jeho návratu do roviného provozu.

Williann
Na startu vrcholu mítinku, 89. Karlovarské dvojnásobné míle, bude také Williann stáje HARMONY, jejímž sedle bude posedmé žokej Jiří Chaloupka (foto: Petr Nowicki)

Na startu hlavního dostihu bude také slovenská Samoa (Saddex) trenéra Kalaše, ta ale dosud nikdy nestartovala nad 2000 metrů. Překvapit by ale mohl svěřenec Františka Holčáka Mediciman (Medicean), který minule ztratil na startu a ještě stihl být druhý blízko vítězné Santě Padroně. Ze svých dnešních soupeřů porazil Noble Foxe a Vanetu. Bukhari (Dalakhani) letos dokázal zvítězit v crosscountry v Pardubicích, takže vytrvalecký dostih by mu neměl dělat problémy a důležitá je i skutečnost, že ještě o posledním loňském dostihovém dnu v Mostě si dokázal připsat první vítězství v dostihu nejvyšší kategorie.

Výborně je také obsazený Memoriál T.G.MASARYKA pod záštitou města Karlovy Vary na mílové trati. V poli jsou rovněž dva tříletí koně. Svěřenec Grega Wroblewského Passepartout (Galileo) upoutal minule svým vítězstvím start-cíl v Mostě, zatímco Adamant Rock (Rock of Gibraltar) nestartoval od účasti v Memoriálu profesora Michala. Klasická vítězka Mary Yeats (Yeats) se dosud prezentovala jako vytrvalkyně, ale třídou může uspět i v kratším dostihu. Bez nadějí není ani vítězka z Mostu Anshoa (Sholokhov) nebo spolehliví matadoři Katchaba (Smart Strike) a Trop (Bully Pulpit). Vítězství v poměrně vyrovnaném dostihu by nepřekvapilo ani od teprve potřetí startujícího Facts And Figures (Galileo), který jde postupně nahoru. Na karlovarské dráze se zatím vždy dařilo Ocaře (Goodricke). Letos vítězného Namid Stara (Namid) zřejmě zastaví nejvyšší hmotnost v poli 63 kilogramy.

V dalším dostihu třetí kategorie, v handicapové Ceně společnosti LOKO Trans, s.r.o. na 1200 metrů, je také maxilmální počet koní a ještě čekatelé pod čarou. Na jeho startu jsou letos již vítězní Traffic Tour (Pentire), Tapajo (Sabiango), Marionel (Alfred Nobel) a Stormico (Stormy Jail), ten ovšem bude mít na sobě nejvyšší zátěž. Zlepšení očekáváme od Hudsona Canyona (Galileo) a Victorious Laugha (High Chaparral).

Součástí karlovarského dostihového odpoledne je také dostih poníků pod patronátem Pony ligy.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking