mile chardonneyVedle 95. Mercedes-Benz Českého derby se včera v Conseq Parku ve Velké Chuchli odběhlo ještě dalších 7 dostihů včetně 4 dostihů I. kategorie a prvního významnějšího střetnutí nejmladšího ročníku. Asi nejsilnější dojem zanechal Chardonney Tcheque, který už v padocku zářil a dominanci potvrdil i na trávníku.


Program zahájila Simsonova cena (II.k., 2, 1200 m, 100.000 Kč), ve které favorizovaná Anshoa převzala zřejmě příliš brzy na začátku cílové rovinky vedení, ale v cílové rovince přes ni přešli tři soupeři. Jistě si mezi nimi vedla debutující Skara (Clodovil) stáje Charvátová, svěřenkyně trenéra Pavla Tůmy, která o dvě délky zdolala již potřetí startující Mikrop Dear (Pop Rock). Vítězka, kterou Christian Richner zakoupil v Baden-Badenu za 30 tisíc eur (nikoliv za 3 tisíce, jak jsme původně chybně uvedli, čerpaje z databáze Racing Postu, kde je chybná částka uvedena), je dcerou plemeníka Clodovila, jehož polobratr Cloword (Spinning World) kdysi vyhrál v barvách stáje Hrubý Velkou dubnovou a nyní působí jako plemeník v Polsku. Skara je polosestrou dvou německých listed vítězek Scoville (Sholokhov) a Skagen (Dashing Blade).

Sprinterská Cena TRM (I.k., 3+, 1200 m, 135.000 Kč) měla být záležitostí přesvědčivého vítěze Ceny Jezdectví Dashing Home (Dashing Blade) a šampióna sprinterů Mikeshe, ale nakonec se v dostihu jistě zvenčí prosadil Nine Ou Four (Medicean) Syndikátu V3J, první letošní jedničkový vítěz trenéra Luky. Dashing Home doběhl druhý, Mikesh pátý.

sprint nineoufour

Tattersalls Mile (I.k., 3+, 1600 m, 135.000 Kč) byla velkým sólem Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který s položenýma rukama žokeje Mendizabala přešel 200 metrů před cílem na úroveň již razantně ježděných vedoucích koní a jeho reakce na následnou pobídku rezultovala v lehké šestidélkové vítězství před Rabbit Motivmanem (Motivator) a vodícím Win Frontem (War Front). Pro Chardonney Tcheque to bylo 14. vítězství z 28 startů, jeho zisk se přehoupl přes 3,2 miliónu korun.  

mile chardonney2

V Ceně Wago (I.k., 3 kl., 2200 m, 135.000 Kč), neboli bývalé Ceně Hřebčína Napajedla, sahala po vítězství česká odchovankyně Rajči Šimon (Rosensturm - Royal Sunlight, Dashing Blade), ale na cílové pásce ji dostihla favorizovaná Amga River (Dylan Thomas) Valentina Bukhtoyarova a o krátkou hlavu zvítězila. Amga River byla zakoupena skrze F.B.A. na na Arqana August Yearling Sale 30.000 euro. Rajči Šimon navzdory porážce opět ukázala, že její otec Rosensturm (Monsun) patří k perspektivním plemeníkům, nečekaným třetím místem potěšila domácí chov i Nineteen (Enjoy Plan), dcera jedničkové vítězky Nikety (Mill Pond).

cena hrebcina napajedla 2015

Zatímco výše zmíněné dostihy vesměs lahodily turfmanově oku, Zlatý pohár Rádia Impuls (I.k., 4+, 2400 m, 300.000 Kč) byl spíše antireklamou na dostihy. Ačkoliv bychom mohli předpokládat, že snížením atraktivity italských siepi bude česká scéna starších vytrvalců méně oslabována, do dostihu o 300 tisíc korun nastoupilo jen 5 koní a ač by dostih měl být pokračováním kariéry účastníků derby předchozích let, v poli byl jediný - loňský derby vítěz Cheeky Chappie. Jako desetinový favorit odskakoval Aztek (Moonjaz - Apaska, Scater), ale ono "odskočení" bylo spíše symbolické - po startu se zdálo, že koně snad přejdou i do klusu. Ač celý den bylo dosahováno podprůměrných časů i v opticky relativně rychlých dostizích, což měla zřejmě na svědomí, tedy pokud byla dráha dobře změřena, půda oficiálně hodnocená jako pružná, naši elitní vytrvalci dali první čtyřstovku za 32,33 sekund! Na čele se usadil Aztek a nikým výrazněji neohrožován na něm vydržel až do cíle. Druhé místo za odchovancem Františka Vocáska, nyní hájícím barvy Dr. Charváta, doběhl Cheeky Chappie (High Chaparral), ale čím dříve na tento dostih zapomeneme, tím lépe.

  

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking