Už pohled na startovní listinu sobotního mítinku v Chuchle Areně Praha se dvěma jedničkami, prvním pražským dostihem dvouletých a účastí řady derby uchazečů slibuje mnohé. Když přidáme nedělní Turf-Gala s účastí nejen českých hvězd, též s několika derby uchazeči v čele s vítězem Velké jarní ceny Zamicem, čeká nás velmi bohatý víkend. Navíc se během něho odběhnou i dvě nejvýznamnější evropské modré stuhy - v sobotu anglická, v neděli francouzská a jako každý víkend řada českých koní vyrazí hledat štěstí na západ od našich hranic.

 

Opakování Frankenbergerova memoriálu?


Tentokrát se ale to pro nás nejpodstatnější bude odehrávat v Praze a Bratislavě. Sobotní 70. Velká červnová cena factoringu České spořitelny bude hrát hlavní roli v konečné podobě startovní listiny Českého derby, minimálně pokud bude víc zájemců než míst ve startovacích boxech a přijde ke slovu handicap. Nicméně hlavní derby trial postrádá trochu oné atraktivity srovnání tříletků jdoucích různými cestami, neboť sedm z jedenácti účastníků už změřilo své síly v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. A protože ten se nyní běhá znovu v Praze a distancí se od Velké červnové liší jen velmi málo, lze předpokládat, že formy se příliš nezmění. Tehdy jistě uspěl Well Prepared (Protectionist), hřebec s nepochybně vysokými derby ambicemi a protože to byl jeho sezónní debut a teprve třetí start v životě, rodokmenem ani projevem nenaznačuje, že by mu delší distance měla dělat problém, bude odskakovat jako favorit. Jedinou změnou je výměna jezdce - místo Holčákovy jedničky Jaromíra Šafáře, který kvůli bičíku přišel o licenci, bude v sedle Petr Foret.

Ze současných soupeřů byla hnědákovi stáje K-K Metal a.s. tehdy nejblíže čtvrtá v cíli Korvette (Lord of England), která na Well Prepared ztrácela 1 1/2 délky, ale zlepšení oproti Frankenbergerovi bych možná očekával spíše od Secret Peet (Awtaad), což nakonec naznačila i jeho trenérka. Na druhou stranu si nejsem jist, jestli právě on už nenarazí na svůj distanční strop.   

Kurzy Tipsportu na vítěze Velké červnové ceny
kurzy cervnova22

Podívejme se však na ty, kteří Frankenbergera nešli. Eagle Topův syn Wolfi by se měl s věkem zlepšovat, ale zatím jen vyhrál slušovickou trojku o třech koních a jeho úspěch by byl velkým překvapením. Ani Miram (The Gurkha) nepředvedla v dosavadních 6 startech třídu nutnou na start v Českém derby a totéž se dá říct i o Rabbit El Kabeir (El Kabeir). Mnohem zajímavější se zdá být Fascing Rock (Fascinating Rock). Má sice za sebou jediný start, ale ten proměnil v trojkové společnosti ve vítězství a pokud 2200 metrů prostojí, mohl by pořadím zamíchat.

Tříleté versus starší

Sobotní mítink, který svou přítomností ozdobí loňská účastnice Poháru žokejů Sibylle Vogt, by mohl dát první odpověď na otázku, jak kvalitní je letošní tříletý ročník, respektive tříleté klisny. Osmnáctý ročník Ceny Nory Jeane (I.k., 1600 m) je prvním jedničkovým dostihem sezóny, který umožní střetnutí tříletých se staršími, byť zatím jen u slabšího pohlaví. V poli sedmi klisen jsou hned tři tříleté, které navíc reprezentují skutečnou špičku ročníku. Druhá z Jarní ceny klisen Dally Top (Stormy Jail), kterou povede Sibylle Vogt, je aktuálně druhou nejlépe hodnocenou klisnou ročníku, Comming Pulse (Dragon Pulse) šestou a Lena (Outstrip) devátou. Budou to však mít těžké, protože za tým starších klisen nastoupí ve čtyřech startech neporažená Classa (Tamayuz) ze stáje Martina Bláhy. Oproti rozběhaným soupeřkám bude trochu v nevýhodě, ale loni jistě vyhrála Slovenské Oaks (L), poté lehce i Memoriál Harryho Petrlíka (I.k.) a zdálo se, že třídy má na rozdávání. Bošovický tým vysílá do dostihu i další klasickou vítězku Solemeenu (Shamalgan), dřívější stájovou družku Classy, pro níž bude sobotní dostih premiérou ve službách stáje KarBoBau s.r.o.

Online přenos z YouTube kanálu Jockey Clubu ČR

Nabité Turf-Gala a 60% šance na český úspěch

V neděli se v Bratislavě uskuteční už 43. ročník mítinku Turf-Gala, opět za dotační přispění české společnosti Loko Trans pana Karla Jalového, který nabídne pětici jedničkových klání. Čeští koně by v nich měli hrát opět významnou roli, přičemž početně už soupeře převyšují nyní. Na startovních listinách dostihů nejvyšší kategorie figuruje celkem 50 koní, z nichž 30 reprezentuje české stáje.

Z českého pohledu nejsilnější sestava nastoupí do 38. Ceny Scottish Rifla na 1800 metrů a to nejen proto, že 8 českým koním se postaví jen 3 domácí soupeři. Už po páté se na její start postaví vynikající Ideal Approach (Bushranger), jemuž sice Bratislava sedí a získal tam 7 z 8 svých jedničkových vítězství, v tomto dostihu ale dosud zaznamenal "jen" druhé, třetí a páté místo. Ani tentokrát to nebude mít lehké, protože proti němu nastoupí jeho letošní přemožitelé z Veľké aprílové ceny vítězný Petarda (Free Eagle) a největší naděje domácích Kaptain Joe (Move Your Vision). Poprvé si bratislavskou dráhu vyzkouší Australien (Olympic Glory) a Torque Power (Toronado), třetí a čtvrtý z Velké květnové ceny, zatímco pátý v cíli Sagar (Excelebration) už Bratislavu několikrát ochutnal. Zariyannka (First Defence) v loňské edici skončila s Richardem Sousou druhá, letos to ale bude mít těžší. Na startu bude i loňský derby vítěz Rabbit Red Jazz (Red Jazz), který to po třetím místě z Veľké májové ceny zkusí na distanci o 600 metrů kratší.

37. Starohájské kritérium by mělo potvrdit třídu vítěze Velké jarní ceny Zamica (Amico Fritz) i na distanci o 400 metrů delší. Dostih zřejmě rozhodne o dalším osudu svéhlavého Quessignyho (Recorder) a ukáže, zda minulé zlepšení Apollona (Soldier Hollow) bude pokračovat, stejně jako cesta k Českému derby. K němu směřuje i vítěz slovenské Velké jarní Darling in Pink (Outstrip), který navzdory původním plánům absolvuje před derby jeden přípravný start.

Totéž platí i o jeho tréninkové družce Shabaně (Jukebox Jury), vítězce Jarnej ceny kobýl, která nastoupí do 38. Ceny Arvy. Tam ji čeká především maďarská Dariya (Anodin), dosud ve čtyřech startech neporažená klisna, která lehce o 4 1/2 délky vyhrála Hazafi díj (Gd3), maďarskou verzi Jarní ceny klisen a znovu se střetne z druhou z Jarnej ceny kobýl Lasscou (Aclaim).

Mezi sprintery v 38. Ceně Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR se na loňské vítězství pokusí navázat Jir Sun (Shamardal), zatímco jeho stájového druha Brilliant Star (Sea The Stars) čeká po vítězství ve Veľké májové ceně (I.k.) křest ohněm. Ve 38. Velké ceně Slovenska se mu postaví domácí hvězda Opasan (French Navy), do jehož sedla se vyhoupne stejně jako při druhém místě v listed Prix Bedel Václav Janáček. Podceňovat rozhodně nelze ani Arcturuse (Fast Company) či Abrams Creeka (Adlerflug), který předvedl velmi solidní výkon v Classe 2 ve Francii. (miv)

Online přenos z Turf-Gala     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net