velka cervnova 22Jedinou jistotou v dostihovém sportu je jeho nejistota. Naplno to ukázala hlavní předzkouška Českého derby 70. Velká červnová cena factoringu České spořitelny (I.k., 2200 m), která 20 dní po předchozím trialu na stejné dráze, podobné distanci a z velké části shodném obsazení skončila diametrálně odlišným výsledkem. A než aby rozložení sil před derby vyjasnila, ještě více jej znepřehlednila, když se v ní po nervózním začátku prosadili koně ze zadního sledu.


Po jistém vítězství v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera vše mluvilo pro Well Prepared (Protectionist), který tehdy vypadal jako ideální derby adept, kterému kromě větší zkušenosti nic nechybí. I dnes se zdálo, že nemá špatný průběh dostihu, když si na bariéře hlídal pátou příčku, ale už na začátku cílové roviny bylo jasné, že do boje o vítězství nezasáhne a nakonec skončil šestý. Naopak osmý z Frankenbergera AGADIR GOLD (Havana Gold), taktéž reprezentující velkokarlovickou centrálu, strávil dostih v zadní části pole a v cílové rovině pod Janem Vernerem zvenčí táhlým finišem jistě zvítězil. Druhý finišoval Charmbruck (Charm Spirit), který ve Frankenbergerovi skončil šestý, a třetí horký adept na dohlášení do derby Fascing Rock (Fascinating Rock), který nastupoval teprve k druhému životnímu startu. První tři místa tak obsadili koně, kteří v úvodní rychlé části dostihu nespěchali a drželi se na konci pole.
Cesta do derby se otevřela i Secret Peet (Awtaad), který opět vodil, ale oproti Frankenbergerovi si o příčku polepšil a prohodil si místo s nyní pátou Korvette (Lord of England). Sedmý doběhl Minchir (Requinto), jehož na začátku prvního oblouku poškodila stájová družka Miram (The Gurkha), která v rychlém tempu nevytočila oblouk, dostala se až do písku a byla diskvalifikována.  

Vítězný Agadir Gold, reprezentující novou stáj v českém turfu R + P Topičovi, byl zakoupen Radkem Holčákem jako dvouletek na loňské letní dražbě v Deauville za 16.000 €. Velká červnová byla jeho pátým startem, loni vítězně debutoval na míli ve Slušovicích, na konci října doběhl čtvrtý ve dvojce na 1800 metrů v Bratislavě a před Frankenbergerem finišoval čtvrtý v chuchelské dvojce na 1800 metrů.  

velka cervnova ceny

Tříleté klisny měly navrch

Druhý jedničkový dostih dne, 18. Cena Nory Jeane pro klisny na 1800 metrů, měl napovědět, jak jsou na tom letošní tříleté klisny v porovnání se staršími. A soudě dle výsledky, tak velmi dobře. Táhlým finišem zvenčí své první vítězství vybojovala tříletá COMMING PULSE (Dragon Pulse) o půl délky před další reprezentantkou tříletého ročníku Dally Top (Stormy Jail), která v cílové rovině dlouho vedla, ale nakonec odešla o půl délky poražena. Starší klisny, oproti tříletým samozřejmě váhově znevýhodněné, nejlépe zastoupila šestiletá slovenská Lady Mazie (Excelebration) na třetím místě, čtvrtá finišovala loňská vítězka Jarní ceny klisen Solemeena (Shamalgan). Horká favoritka, dosud ve čtyřech startech neporažená Classa (Tamayuz) skončila po defenzivním průběhu bez světlejšího momentu šestá. V sedle vítězky, reprezentující stáj dr. Evy Nieslanikové, získala první jedničkové vítězství Sabina Mokrošová.

cena nory jeane 22

V prvním chuchelském dostihu dvouletých, Ceně prvních nadějí (III.k., 1200 m) pro nestartovavší, si se soupeři pohrál slovenský CALAH (Shalaa), který pod Petrem Foretem nejlépe odstartoval a chopil se taktovky, kolem distance k sobě nechal přijít soupeře a poté od nich po pobídce znovu odešel. Délku za ním skončila favorizovaná Arryna (Highland Reel).
Následná Cena Fontana Watercoolers (IV.k., 1400 m) skončila lehkým vítězstvím favorizovaného YASÁNKA (z Yes Bubba, Shamardal) stáje Alegres a Davidem Liškou vedený odchovanec Martina Kašpara se tak stal prvním vítězem po krabčickém Dux Scholarovi (Oasis Dream).
Potřetí letos u nás hostující Sibylle Vogt si z Prahy odvezla jedno vítězství v sedle tříleté dosud nezvítězivší CALECO (Fast Company) stáje Arenzo, která lehce ovládla Cenu Unicredit Bank (hdcp III.k., 1400 m).

Chuchle dnes hostila i dva žákovské dostihy. Cenu přátel Střední školy dostihového sportu a jezdectví (IV.k., 1600 m) suverénně o 7 délek ovládl třináctiletý veterán TROP (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article), jehož k devátému vítězství nasedlal trenér Jaroslav Jelen poprvé vítězné žákyni Elišce Janderové. V Ceně Hipospolu při Střední škole dostihového sportu a jezdectví (hdcp V.k., 1800 m) po boji získal první kariérní vítězství čtyřletý TRIBUTE (Zazou) z lotu Michala Kalčíka a i v jeho sedle zažila žákyně Lenka Neprašová sladký pocit z prvního vítězství.

Tečku za chuchelským odpolednem udělal na jaře slibný tříletý svěřenec Zdeno Koplíka GOLD SHALAA (Shalaa) ze stáje Andrease Lichtenberka, který pod Janem Verner po tuhém boji vyhrál Cenu společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 1800 m).

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net