slusovice 5Třetí květnovou sobotu se otevřou poprvé letos pro návštěvníky dostihů brány závodiště ve Slušovicích. Pořadatel Dostihy Slušovice, z.s. připravuje dráhu a areál pro konání devíti dostihů, z nichž první bude odstartovaný ve 14 hodin. Tři ze zkoušek jsou překážkové a své místo v programu také budou mít poníci a nejmladší jezdci. Hlavní slovo ve Slušovicích dostali sprinteři, které čeká zajímavě obsazený dostih druhé kategorie na 1000 metrů.


V Ceně Valašska s podporou Města Vizovice a společnosti VALI REAL, s.r.o., VNU - Nova s.r.o., Coleman S.I., a.s., CAR OK STK, s.r.o.  POOL Covers CZ, s.r.o. a František Ševců o 90.000 Kč změří síly osm tříletých a starších koní. Benjaminkem pole je tříletá Nátura (Sharpour), která je oproti starším soupeřům váhově zvýhodněna a může se pochlubit velmi dobrou formou - letos už byla na tratích 1400 metrů dvakrát druhá. Mezi jejími soupeři je několik jmen též známých z dostihů první kategorie. Více sezón patřil ke sprintérské špičce Sign of the Zodiac (Clodovil), který nese jen 55,5 kg, výborným druhým místem v Gomba handicapu vstoupila letos do sezóny Celine My Heart (Dick Turpin) a po více než roce a půl se vrátí na dráhu mj. vítěz EJC Leram Sprint Prince Orpen (Orpen), kterého poprvé vyšle na start MVDr. Petr Kantek. Osmiletý hnědák naposledy startoval v září 2017.

O "třetí" vítězství v aktuální sezóně se pokusí Alexandr (Approve), který ale bohužel o svůj triumf v Lysé nad Labem od zeleného stolu pro nižší nesenou hmotnost, než jakou stanovila propozice dostihu, přišel. Ze Slovenska na dostih přijede svěřenec trenéra Jaroslava Línka Praan (Sepoy), kterého trenér v roli jezdce přivedl letos v Bratislavě k vítězství a druhému místu na tratích 1200 metrů. Easyrider (Dream Ahead) se vrací na dráhu, kde loni zaznamenal svůj nejlepší výsledek v českém tréninku. Loni tu v červenci na trati 1160 metrů bojoval o vítězství s Nyani Tombou a prohrál jen o krk. Nejstarší účastnicí hlavního dostihu je devítiletá Yordana (Egerton), která jen výjimečně končí v dostihu pod vedením své stálé jezdkyně Zuzany Vokálkové mimo dotovaná místa.

Prince Orpen
V hlavním slušovickém dostihu se vrátí na dráhu po půldruhém roce a za nového realizačního týmu Prince Orpen. V minulosti pod vedením trenérky Blažkové dokázal mj. zvítězit v Leram EJC Sprint a v Severočeské ceně. Nový svěřenec trenéra Kantka je v tuto chvíli u sázkové společnosti Tipsport společně se Sigh of Zodiacem druhým favoritem dostihu (4,75:1), favoritem je Praan (3,75:1)

Dobře jsou obsazeny také dvě zkoušky třetí kategorie, které patří k šesti dostihům, v nichž poběží 11 nebo 12 koní. Cena společnosti Pila Surý s.r.o. Hošťálková na 3200 metrů o 45.000 Kč je určena ultravytrvalcům. Výhody nižší hmotnosti by mohla využít reprezentantka Stáje Březová Flower Love (Poet´s Voice), která se poslední dvě sezóny úspěšně věnovala překážkových dostihům a jejím posledním startem bylo loni v červnu druhé místo za Champ de Bataillem v Gd-1 Gran Corsa Siepi d´ Italia. Do dostihového dění se zapojí letos poprvé také loňská čtyřnásobná vítězka Golden Irene (Look Honey) a trať dostihu by měla být šitá na míru loňské vítězce tří dlouhých dostihů Orphantě (Pop Rock). Zajímavým hostem ze Slovenska je svěřenec trenéra Ročáka Daring Vision (Sinndar) loni dvakrát triumfující na ultravytrvaleckých tratích. A jako vítěz svého jediného letošního startu přijede do Slušovic Kerabush (Rock of Gibraltar). S žokejem Janem Rájou proměnil dostih na 3000 metrů koncem dubna v Karlových Varech ve snadné vítězství.

O půl hodiny později se postaví na start tucet koní v Ceně Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín na 1800 metrů o 45.000 Kč. Sledovaným koněm v poli určitě bude jeden ze dvou tříletků na startu Mike of Jape (Age of Jape), který  obsadil čtvrté místo v prvním testu na derby, karlovarské Jarní ceně a nedávno byl přihlášený do Polského derby. S Michalem Hroudou v sedle ponese mezi účastníky nejnižší hmotnost 52 kg. Druhý tříletek v poli, podruhé startující Nyce Boy (Jukebox Jury), má o kilogram více. Do boje o vítězství by mohl zasáhnout letos již v Praze vítězný Mujahid Brave (Pouvoir Absolu), Thailand (Lord of England) či rovněž velmi spolehlivý My Charlie Man (Myboycharlie). Při svém comebacku se velmi dobře ukázala Lusinda (Havana Gold), která si po diskvalifikaci Alexandra připsala během prvnomájové Lysé nad Labem při teprve druhém životním startu vítězství. A zvědavi budeme  také na nováčka na tuzemských drahách čtyřletého Treasure Rock (Treasure Beach), dosud třikrát startujícího na ostrovech bez umístění.

Po skončení dostihového odpoledne bude od 19:00 na závodišti vystupovat skupina Fleret, přičemž vstupenky na dostihový den platí zároveň i na koncert a  také na after party se skupinou ROCKSOAR. Za příznivého počasí vyplní přestávku mezi dostihy a koncertem v 18:20 hromadný seskok dvanácti parašutistů s následným průletem letadla nad dostihovou dráhou.

Michaela Zemanová

Sázkové kurzy společnosti Tipsport na dostihy ve Slušovicích

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net