Oaks trial21Hlavní předzkouška Oaks a první větší dostih pro dvouleté - to byly vrcholy prvního a posledního prázdninového mítinku v Chuchle Areně Praha. Program, čítající 9 dostihů, přinesl hned tři vítězství vlastních odchovanců českých majitelů a to včetně obou nejvýznamnějších dostihů dne, přičemž v tom hlavním, 42. Ceně tříletých klisen, si dvě klisny z chovu domácích majitelů dokonce rozdělily první dvě místa.


Favoritkou Oaks trialu byla vítězka Jarní ceny klisen Solemeena (Shamalgan) majitele a chovatele Martina Bláhy, kterou o status první šance nepřipravilo ani deváté místo z Ceny Arvy a posledním startu ani 1,5 kilogramu, které dávala svým soupeřkám. Druhou šancí byla poprvé v Česku startující Dakota (Elvstroem), která měla za sebou dva solidní výkony z Francie.

Dostih rozeběhla Rabbit Manduro (Manduro) s Tomášem Lukáškem, Michalem Hroudou vedená Dakota se usadila na druhé pozici, zatímco favoritka Solemeena s Petrem Foretem se držela na bariéře ve středu pole. Na protější rovině se však bošovická klasická vítězka postupně propadla až na poslední místo a před Dakotu se posunula Manorie (Literato). V cílové rovině ale bylo vše jinak. Poté, co se Solemeeně otevřelo místo u bariéry a ta se posunula blíž čelu, se zhruba 400 metrů před cílem pole krásně vyrovnalo a přišel nástup DAKOTY, která středem pole přešla do čela, v závěru odrazila útok Solemeeny a získala první kariérní vítězství. Solemeena na druhém místě ztrácela 1/2 délky, navzdory klopýtnutí na startu získala hezkým závěrem třetí místo Lady in Pink (Adlerflug), čtvrtá finišovala Giannah (Olympic Glory) a pátá Vero Amore (Raven's Pass).

start

Svěřenkyně Dalibora Töröka Dakota je vlastní odchovankyní majitele DS Pegas Jiřího Trávníčka, stejně jako její matka Dorotka (So Long Slew), vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla (I.) a Memoriálu Jaroslava Maška (I.k.). Bábu Desert Reef (Desert Sun) Jiří Trávníček zakoupil jako dvouletou v Irsku, kde svůj jediný start proměnila ve vítězství. V českém tréninku absolvovala jen dva starty, doběhla čtvrtá v Jarní ceně klisen a poté sedmá ve Velké červnové. Otec Elvstroem (Danehill) je vítězem Caulfield Cupu (Gr.1) či Victoria Derby (Gr.1), po deseti sezónách v australském chovu jej zakoupil francouzský Haras du Petit Tellier, v němž působí od roku 2015.

Čeští odchovanci na vlně úspěchů, Red Coral na čelo dvouletých

V druhém vrcholu dne Simsonově ceně (II.k., 2, 1200 m), v níž se proti šesti již startovavším dvouletkům postavila čtveřice debutantů, potvrdil roli favorita vítěz prvního dostihu Fitmin Cupu RED CORAL (Blue Coral - Reglisse, Verglas) s Janem Vernerem v sedle a svůj druhý start proměnil opět v přesvědčivé vítězství. Za odchovancem Jiřího Charváta, připravovaným Pavlem Tůmou, doběhla na druhém místě Porcinella (Intello) a třetí finišovala bratislavská vítězka Shabana (Jukebox Jury).

simsonka21

Českým odchovancům se dnes dařilo a vedle zmíněných vrcholů (byť Dorotka se narodila ve Francii), získali ještě další čtyři vítězství, i když mezi nimi bylo i jedno z dostihu vyhrazeného pouze českým odchovancům. V handicapové Ceně Chuchle Areny Praha (II.k., 1400 m) se po boji se Seasony prosadil šestiletý valach stáje Aryman-Divoky COLTYN (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod), vlastní odchovanec trenéra Seménky s Jiřím Palíkem v sedle, který získal čtvrté a dosud nejcennější vítězství své kariéry. Dokonce sedmý triumf slavila již desetiletá WHITE GHOST (Torlus - Witoma, Dunbeath) s Jiřím Chaloupkou z chovu Hřebčína Křenek, která pro Lokotrans Slovakia CZ a trenéra Kantka získala Cenu společnosti Kanabigerol (hdcp V.k., 3+, 2400 m) a třetí kariérní triumf získal pětiletý valach stáje Joe WOLVERINE (Bretigny - Wildröschen, Sternkönig) trenérky Voršilkové, který jistě ovládl Cenu Kurýrní služby Rychlý převoz (hdcp V.k., 3+, 1600 m).

NN21 redcoral2

Bodoval i FABRIJAN ERSTE (Durante Alighieri - Fabriana, Security Risk) z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, který v Ceně ČSCHPMDK (III.k., 3+, 1600 m) pro koně českého po boji o krk zdolal pětiletého Big Bena (Mikhail Glinka). V sedle svěřence Allana Petrlíka byl Radek Koplík.

Fabrijan Erste nebyl jediným do letošního derby hlášeným koněm, jemuž se dnes podařilo zvítězit. V Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 3+, 1800 m) jej napodobil MIKE MAJK (Make Believe), jeden z dvojice dnešních vítězů ze stáje Evy Nieslanikové a trenéra Miroslava Nieslaníka, za kterou v závěrečné Ceně letního kina Chuchle Areny Praha (hdcp III.k., 3+, 2600 m) bodoval i pětiletý SHEDIR (Lilbourne Lad), v jehož sedle uzavřel double Jan Verner.

První vítězství po téměř dvou letech získal v úvodní Ceně Fontana Watercoolers (hdcp IV., 3+, 1200 m) pětiletý CAPTAIN LUKA (Canford Cliffs) ze stáje Team trenérky Škráškové, kterého na cestě za třetím kariérním vítězstvím, u něhož mu asistoval Tomáš Lukášek, nezastavila ani nejvyšší váha v poli.

Miloslav Vlček, foto Andrea Zavadilová 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net