Z událostí posledních týdnů kolem dostihů mě hodně zaujalo to, co se odehrálo v Brně. Já jsem tam sice osobně nejezdil, byl jsem tam naposled před dvěma nebo třemi roky, ale tu dráhu a tamní podmínky znám. Bohužel se stalo to, že po delším suchu tam vydatně napršelo. A déšť má na tvrdé dráze ten efekt, že se místy pohybujete skoro jako po ledu.


Myslím, že v takové situaci existuje jediné rozumné řešení. Nečekat, až se zraní koně nebo lidé a pokusit se vymyslet  pro dostihy náhradní termín. Samozřejmě, chápu pořadatele a zájem na tom, aby všechno proběhlo tak, jak má, ale v počasí posledních týdnů prostě nastanou situace, na které se nedá připravit. Určitě si nikdo nepřejeme žádná zranění, a tady to nebezpečí bylo hodně reálné. Doufejme, že se nic podobného nebude v dohledné době opakovat

Samozřejmě je mi líto, že se v Brně o něco snaží a pak do toho takto vstoupí počasí, to, co se tam dělo, ale  určitě v dostizích nepotřebujeme. Je dobře, že se tresty pro jezdce za odmítnutí jezdit zrušily. K jednání komise se nemůžu vyjádřit,  nebyl jsem tam, ale myslím, že třeba řešení z loňských Pardubic, kdy se kvůli dešti místo cross country běhaly jen klasické steeplechase, je ukázkou rozumného řešení podobných situací. Určitě to každému nevyhovovalo, krosaři na  klasických překážkách mají problém, ale v dané situaci to bylo to nejlepší.

České derby v Praze dopadlo podle toho, jak mělo podle papírů. Došlo tak k jezdecké rošádě, ale to je prostě něco, co k dostihům patří. Pinďa je šampion, dostal nabídku na lepšího koně, a tak ji využil a vyhrál. Líbilo se mi, jak tu situaci popsal Filip Minařík, který něco podobného taky v kariéře prožíval.  Pro Honzu Vernera bude důležité, aby ten okamžik nechal za sebou a soustředil se na další kariéru, vracet se k tomu ho může jen zabrzdit.  Pro mě zajímavý Locomotive v derby potvrdil, že to nebude vytrvalec, myslím ale, že se  zařadí do špičky na kratších tratích.

U nás na překážkách jsme ve Francii v posledních týdnech žádný velký výsledek neudělali a grupy v Meranu poznamenalo počasí. Tráva už tam není moc dobrá delší dobu, a tentokrát na velké grupy tam bylo vážně tvrdo. Některé koně jsme škrtali, v největší steeplechase nás další sundal volný kůň a tak dokončili jen tři. Pro nás samozřejmě dobře, že vyhrál Notti Magiche, ale  většina konkurence na startu nebo v cíli chyběla. A třeba takoví Francouzi, ti  do Merana vůbec nejeli, dost možná právě kvůli podmínkám...

zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net