synth„Bláznivý dostih,“ tak by se dala označit pardubická cross country Železníka. Největší krosová zkouška sobotního programu se proměnila v duel mezi dvěma koňmi. V cílové rovině předvedli pod zkušenými jezdci a dobrými přáteli v osobním životě Josefem Váňou a Josefem Bartošem strhující souboj s vítězným koncem pro prvně jmenovaného.  

 

Ani pohledné finále dostihu však nic nemění na tom, že samotný dostih se dvakrát nepovedl.

 

Největší část odpadlíků našla konec svého působení už na Irské lavici, která se pro ně stala neřešitelným rébusem. Právě na ní se skončily naděje favorizovaného Cherwicka a startovní pole notně prořídlo. V pokračování Ceny Železníka pak zcela „neželezníkovsky“ skončily také naděje dalších dvou účastníků, a tak Josef Váňa mladší oslavil jeden z nejnetradičnějších úspěchů své kariéry. Zarifa provedl vítězně cílem po souboji s Čmaňou a  mohl si vyzvednout   ceny určené vítězům. „Jestli takovéhle vítězství těší? Samozřejmě že ano,“ reagoval Josef Váňa.  „Vyhráli jsme zajímavý dostih, i když mě samozřejmě mrzí jak pole prořídlo, v něčem takovém se určitě nejede dobře. Navíc jsme Zarifa chtěli porovnat se soupeři, takhle se spíš opřel sám do sebe. Samozřejmě, i takový dostih se mu později v kariéře může hodit, jenže to rozhodně bylo něco, bez čeho bychom se obešli,“ dodal na konto svého souboje s Josefem Bartošem.   

Zarif ccZeleznika

 

Majitelem Zarifa je stáj Köi Dent Iva Köhlera, jehož dostihové barvy proslavil především Tiumen. Radosti z vítězství neměl tolik, jako by jeho kůň porazil konkurenci dostihovějším způsobem, samozřejmě se ale ceně pro vítěze nebránil. „Byl to dostih, na který jsem se těšil, startovní pole vypadalo sympaticky a měli nás otestovat silní soupeři. Z hlediska výkonnosti nám tenhle start mnoho neprozradil, prosadit se před jednoho koně není až tak vypovídající.  Samozřejmě, trnul jsem, když jsem viděl některé chyby, kterých se dopustil, ale on je bojovník, a žokej Váňa rovněž. Nedá se nic dělat, dostihy jsou zajímavé i tím, jak jsou nevyzpytatelné, a  tenhle dostih toho byl tou nejlepší ukázkou,“ vyslovil se Köhler, který zároveň nechtěl srovnávat Zarifa s Tiumenem.  „Jsou to dva rozdílní koně, Zarifovi chybí spousta zkušeností, ale má na to ještě věk,“ vysvětlil majitel, jehož kůň byl v sobotu jediným svěřencem Josefa Váni, který v Pardubicích vyhrál. 

 

To, co se povedlo ve Steeplechase Železníka Josefu Váňovi, marně zkoušel Jaroslav Myška v sedle Cherwicka. Favorit patřil ke koním, jejichž ambice ukončila Irská lavice. „Zastavil,“ vysvětloval rozhořčený Myška. „Když vám kůň tohle udělá a nechce dál, neporadíte si s ním.  V tomhle dostihu postihl stejný osud řadu soupeřů,  bylo to hodně nešťastné,“ domníval se Jaroslav Myška, který si v Pardubicích na svůj okamžik slávy musel počkat až na samotný konec odpoledne. To se totiž suverénně prosadil v sedle Starbucka a za pět minut dvanáct tak spláchl možné zklamání z neúspěchu, kterým by pro něj jako šampiona překážkových žokejů z dvou minulých let určitě bylo odpoledne bez jediného vítězného zápisu do kariérních přehledů.

Autor textu a fotografie: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net