Osmkrát vyhrál Velkou pardubickou a pro většinu národa stále zůstává žokejem, i když už řadu sezón úspěšně působí jako trenér v Mlýncích na Karlovarsku a v dostihu naposled startoval před dvěma lety. Jeden vavřín ale Josefu Váňovi stále schází: ještě nikdy nezvítězil jako jezdec na rovině, pokud nepočítáme neoficiální exhibiční souboje na chladnokrevnících s Václavem Chaloupkou.

Nyní má pětašedesátiletá legenda nečekanou možnost tuto mezeru ve svých statistikách zacelit. Míří totiž do unikátního dostihu trenérů, který se poběží v sobotu 22. září ve Velké Chuchli v rámci Evropského poháru žokejů. Vrchol podzimní části dostihové sezóny tak nabídne v akci nejen špičkové zahraniční hvězdy a nejlepší české žokeje současnosti, ale i šampióny nedávné minulosti.

Kromě Josefa Váni v dostihu trenérů pojedou také Pavel Složil, Martina Růžičková, Václav Luka mladší, Allan Petrlík, Ivan Kub, Luboš Urbánek, Ludvík Haris, Ilona Hronová, Ladislav Hanousek nebo Pavel Hanáček. Nebude se přitom jednat o žádnou exhibici, ale regulérní dostih pro čtyřleté a starší koně na 1400 metrů, v němž nastoupí aktivní plnokrevníci. Velká Chuchle se tak vrací ke staré tradici, neboť podobné dostihy legend byly k vidění už za první republiky a po druhé světové válce. Někteří slavní trenéři chuchelské historie jako František Hurban v nich vítězili ještě na prahu důchodového věku. Svým legendám se minulý týden podobným způsobem poklonilo německé závodiště Baden Baden, v Česku se po roce 1989 pravidelně konaly neoficiální jízdy trenérů na závodišti v Benešově. Není bez zajímavosti, že jejich častým vítězem bývala Váňova manželka Pavla.

Josef Váňa se naposledy objevil v dostihovém sedle 10. září 2016 v Pardubicích. Na jedné z překážek čtvrté kvalifikace tenkrát spadl z ryzáka Rabbit Hawk Wing a musel se vzdát snu o dalším startu ve Velké pardubické. Jako jezdec absolvoval přes tisícovku překážkových dostihů, ale na rovině nastoupil v moderní historii jen dvakrát. Naposled se tak stalo 5. června 1993 v Bratislavě, kde obsadil druhé místo za zesnulým Jiřím Hurtem. Pro překážkové jezdce obvykle nebývá účast v rovinových dostizích tématem už kvůli nutnosti vejít se váhově mezi 50 a 60 kilogramů. Pro zářijový dostih trenérů ovšem byla stanovena základní nesená hmotnost na 75 kg.

Hned několik soupeřů má s Váňou otevřené účty z dob svých aktivních kariér. Například Pavel Složil starší, který Váňovi před 21 lety těsně podlehl ve Velké pardubické s hnědákem Marketplacem. Rivalita svého času panovala i mezi Váňou a Martinou Růžičkovou. Ta si před čtyřmi lety splnila sen o dokončení Velké pardubické, když v sedle Rubína projela cílem na patnáctém místě a porazila při tom právě Váňu s Tiumenem. Dlouholetými Váňovými soupeři na pardubických překážkách bývali také o generaci mladší Václav Luka nebo Luboš Urbánek, mezitím velmi úspěšní trenéři sbírající úspěchy doma i v Evropě.

Jenže bývalí překážkoví matadoři se musejí mít na pozoru. Nastoupí proti nim totiž několik bývalých žokejů, kteří jsou na 2200 metrů dlouhém chuchelském oválu jako doma. Rovinový šampión Allan Petrlík patřil čtvrt století mezi nejlepší české rovinové jezdce a byl pověstný zejména svou ofenzivní taktikou start-cíl. Výborný odhad tempa prokazovali také Ivan Kub, který byl dlouhá léta stájovým jezdcem Václava Chaloupky a Františka Vítka, a jedna z nejlepších rovinových jezdkyň novodobé historie Ilona Hronová.

Pokud by Josef Váňa dokázal porazit i tyto hvězdy a získat své první rovinové vítězství, stal by se zřejmě nejstarším vítězem na rovině v české historii. Nejstarším účastníkem rovinového dostihu v Chuchli byl před dvanácti lety tehdy 73letý Maďar Pál Kállai.

Dostih trenérů bude 22. září jen jedním z mnoha lákadel čtvrtého ročníku Evropského poháru žokejů, do jehož hlavního dostihu EJC Leram Million je stále přihlášena špičková sestava koní z Česka, Velké Británie, Irska, Německa a Španělska. Největší hvězdou na přihláškách je kultovní desetiletý irský sprinter Gordon Lord Byron.

Tisková zpráva EJC    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net