Mem dolejsiho1889. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího (I.k., 3+, 2000 m, 135.000 Kč) byla vrcholem dnešního mítinku v Karlových Varech. V kvalitně obsazeném startovním poli, v němž nechyběli dva klasičtí vítězové i dva účastníci letošního derby, se díky silnému finiši prosadil čtyřletý svěřenec Luboše Urbánka SIR SUN (Power) s žokejem Jiřím Chaloupkou v sedle a stáj Lokotrans, která tři týdny po triumfu ve Slovenském derby získala své již páté letošní vítězství v dostihu nejvyšší kategorie.


Dostih podle očekávání rozběhl Montjeu Third (Pop Rock), za nímž se usadili Sir Sun, kterého Chaloupka držel na bariéře a zvenčí jsoucí dvojnásobný derby vítěz Touch of Genius (Galileo), za kterými cválal Cape Freedom (Cape Cross) a vítěz bratislavského derby trialu Thisisthekey. Do cílové roviny zavedl pole Montjeu Third a pod Nikolou Petrlíkem se držel velmi dobře, pak ale přišel zvenčí nástup dvojice Cape Freedom - Sir Sun, a byl to právě Sir Suna, jehož finiš dostih rozhodl. Cape Freedom s Janem Vernerem ztrácel v cíli 1/2 délky, Montjeu Third udržel třetí místo, když mu na druhého scházel jen krk, Touch of Genius skončil čtvrtý.

Privátně zakoupený Sir Suna, který se dnešním triufem přehoupl přes hranici jednoho miliónu korun dotačního zisku, pochází z prvního ročníku vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1, 1600) Powera, který jako dvouletek vyhrál National Stakes (Gr.1, 1400 m) a finišoval na druhém místě v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Matka Summer Stage neběhala, ale již dala včetně Sir Suna 4 vítěze. Nejlépe si z nich vedla Summer Star (Medicean), vítězka listed bumperu na 3200 metrů.  

Druhým vrcholem dne byl 10. ročník Velké ceny BBAG (I.k., 3+, 2000 m, 160.000 Kč) pro koně, kteří byli uvedeni v katalogu některé z bádenských dražeb. Na trať, která byla letos prodloužena na 2 kilometry, se vydalo 5 koní včetně dvou účastníků obou letošních exfederálních derby Forever Dry (Jukebox Jury) a Oriental Glory (Soldier Hollow), kteří se těšili největší důvěře sázejících. Dostih velmi zvolna rozběhla Tafilly (Red Rocks), která na protější rovině postupně zrychlovala a zvyšovala náskok. V oblouku před cílovou rovinou už ale nastoupil FOREVER DRY s žk. Davidem Liškou, začal náskok zkracovat a v cílové rovině si středem pole doběhl pro jistě vítězství před solidně finišujícím Galisem (Suteki Shinsukekun), třetí doběhl Oriental Glory. Vítěz reprezentuje barvy stáje Statek Blata Český ráj a jeho trenérem je Josef Váňa.  

V úvodní Ceně společnosti BBAG (III.k., 3+, 2000 m, 70.000 Kč) zvýšila trenérka Helena Vocásková svůj náskok v čele trenérského šampionátu díky šestiletému LINNGAROVI (Linngari) ze stáje Zeas Staré Hradiště, který se 14 dní poté, co na zdejší dráze zvítězil ve steeplechase, vrátil zpět na roviny a zaznamenal své 10. vítězství. Valach, kterého Tomáš Janda koupil jako ročka v Baden-Badenu za 10.000 €, získal čtvrté vítězství v řadě, v níž vyzkoušel všechny tři "disciplíny" - rovinu, proutěnky, steeplechase a nyní opět rovinu. 

Vary dnes hostily též dostih Fegentri - Memoriál ing. Jiřího Chaloupky s podporou SČADJ - dostih Fegentri (IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč) pro amatérské jezdkyně. V něm se chopil taktovky sedmý z předloňského derby Rumplcimprcampr (Makfi) s amatérskou jezdkyni Willa Synove Schou, k němuž se záhy přidala Inwnianka (Tempelwächter). Dvojice zavedla pole do cílové rovinky, ale tam zvenčí přišel nástup dvojice LIKE A TRINITY (Makfi) se švýcarskou jezdkyní Naomi Heller a Rolaliza (Suteki Shinsukekun), mezi kterými se po boji o krk prosadila Like a Trinity. Inwniaknka skončila třetí, na Rumplcimprcampr zbylo čtvrté místo. Vítězná Like a Trinity startovala poprvé od loňského září a její premiéra v barvách stáje Březina Legacy Buršice a přípravě Ladislava Březiny jí přinesla první triumf v kariéře.    
Vyrovnaný handicap Cena Holoubek koncern (III.k., 3+, 1600 m, 60.000 Kč) získal progresivním postupem zvenčí pětiletý valach MORMILL (Authorized - Sakhya, Barathea) s Nikolou Petrlíkem, který o krk zdolal devítiletého Katchabu (Smart Strike), který podstatnou část dostihu odvodil. Třetí skončil Fulmine Luna (Holy Roman Emperor) a čtvrtý Dudybud (Soviet Star), který doplatil na příliš ofenzivní nástup v oblouku. Pro pětiletého Mormilla to bylo druhé vítězství v jeho premiérové sezóně. Jako nestartovavšího tříletka z lotu Rogera Variana jej majitel Dr. Lischka koupil za 7.000 gns na Tattersalls Horses in Training Sale, ale až letos se dostal na dostihovou dráhu. Syn vítěze Epsom derby hřebce Authorized (Montjeu) má stejně postavené pedigree jako letošní vítěz Grand National Tiger Roll, který je též synem Authorized z matky po synovi Sadler's Wellse, na kterého je tak 3x3 prochován.

Handicapery, ale i oko diváka, jistě potěšil vyrovnaný doběh Ceny Nadace města Karlovy Vary (hdcp IV.k., 3+, 2400 m, 40.000 Kč), ve které ukázal nejsilnější finiš tříletý TANGO GLINKA (Mikhail Glinka - Tista, Anabaa), kterého nezastavila ani nejvyšší váha v poli proti starším koním. Odchovanec centra Darhorse v barvách stáje DAR porazil po tuhém boji o hlavu pětiletou Eowyn (Bretigny) a stejná vzdálenost rozhodovala i o pořadí na dalších dvou místech. V sedle vítěze byl žokej Milan Zatlokal a připravuje jej Ludvík Haris.

Tečku za mítinkem udělal napajedelský odchovanec v péči Jiřího Brože SORAHHO (Scyris - Sorah, House Rules) stáje Ladies Racing, který v závěrečné Ceně Hipodromu Holoubek (hdcp V.k., 3+, 1400 m, 25.000 Kč) získal pod am. Taťánou Mášovou druhé vítězství v řadě. (miv)

napajedla sorahho2

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net