VKC dobehSpolečným jmenovatelem dnešních dostihů v pražském Conseq Parku byly rychlé časy a výjimkou nebyl ani hlavní dostih, 68. Velká květnová cena VW WACHAL, a.s. V rekordním čase ji o třičtvrtě délky ovládl favorizovaný Aldar vedený ž. Jaromírem Šafářem, který si během víkendu připsal do šampionátu jezdců na rovině čtyři vítězství. Výborný výkon podala také druhá Dally Hit a úspěch trenéra Šavujeva ještě stvrdil třetím místem Aldzarb. Žádný z trenérů tentokrát nedokázal vyhrát během odpoledne dvakrát, ale jezdecké double se podařilo Bauyrzhanovi Murzabayevovi a Ingrid Janáčkové Koplíkové.


Výbornou úroveň měl hlavní dostih, 68. Velká květnová cena VW WACHAL, a.s. (4+, I. kategorie, 1600 m, 135.000 Kč). Po startu vypálil do čela Jarahi (Lope De Vega), za kterým cválal Aldzarb (Duke of Marmalade) následovaný Dally Hit (Dally Hit) a Aldarem. Jarahi měl v lahovickém oblouku na soupeře náskok asi osmi délek, ale po zatočení do cílové roviny brzy první pozici opustil. Do čela se dostal Aldzarb před Dally Hit, která převzala 200 metrů před cílem vedení. Ještě ale přišel silný útok ALDARa (New Approach) s Jaromírem Šafářem v sedle a oba koně spolu svedli pěkný duel. Dally Hit statečně vzdorovala, ale nakonec podlehla o půldruhého kila méně zatíženému soupeři o třičtvrtě délky. Pět délek za klisnou doběhl na třetím místě další kůň Ramzana Kadyrova Aldzarb. Třičtvrtě délky zpět doběhl čtvrtý Master of Gold (Gold Away) a tabuli nejlepších doplnil Montjeu Third (Pop Rock). Arslangirej Šavujev tak byl letos již v dekorovacím centru popáté a podruhé za úspěch v jedničkovém dostihu. Aldarův čas 1:36,72 znamená nový rekord Velké květnové ceny, který dosud držel ze sezóny 2012 Sharpour (1:36,75).

Dostihové odpoledne v Conseq Parku otevřela Cena prvních nadějí (2l., III. katergorie, 1000 m, 60.000 Kč), do níž po škrtu tří koní nakonec nastoupilo jen kvarteto dvouletků. Od startu udával tempo dostihu Pampalini (Excelebration) s Jiřím Chaloupkou, který se stal dnes ráno podruhé otcem, ale ten nakonec skončil v dostihu poslední. Z trojice koní usilující o vítězství měla nejlepší koncovku DYLANKA (Dylan Thomas) stáje Hany Horčičkové, kterou dovedl ž. Jan Rája k délkovému vítězství před Golden Alighieri (Durante Alighieri). O hlavu zpět doběhla stájová kolegyně vítězky Siciliana (Pop Rock).

VKC dekorovani
Slavnostní dekorování vítězů 68. Velké květnové ceny VW WACHAL, a.s. Vedle Jaromíra Šafáře stojí Konstantin Kobzarev, ktrý zastupoval trenéra a majitele (foto: Petr Nowicki)

Favoritem Ceny KATRING, spol. s r.o. (3+., III. kategorie, 1200 m, 60.000 Kč) nemohl být nikdo jiný, než svěřenec trenérky Blažkové a reprezentant červenobílých barev stáje Joly NYANI TOMBA (Excellent Art), který loni zvítězil v Memoriálu Jaroslava Maška a poté se ještě třikrát umístil v jedničkové společnosti. Obhajoba vítězství v Maškově memoriálu před měsícem se nepovedla, ale dnes sedmiletý tmavý hnědák nezaváhal. 200 metrú před cílem pod taktovkou Bayurzhana Murzabayeva převzal vedení a zvítězil o více než dvě délky před Tapajem (Sabiango), který byl v  od startu aktivní na čele dostihu. Délku a čtvrt zpět doběhl Facts and Figures (Galileo).

Favoritem Ceny Next Door by Imperial (3+., IV. kategorie, handicap, 1400 m, 40.000 Kč) byl letos již jednou vítězný Marionel (Alfred Nobel), ale ten se nakonec musel spokojit se čtvrtou příčkou. Po dlouho vedoucím Harweyovi (Slickly) převzal v cílové rovině vedoucí pozici nejstarší účastník v poli KATCHABA (Smart Strike) vedený ž. Ingrid Janáčkovou Koplíkovou a o dvě a půl délky zvítězil před nejvíce zatíženým Bulpitem (Bully Pulpit). S podobným odstupem od druhého místa doběhl třetí Tagugu (Noroit). Vítězný Katachba, který reprezentuje stáj Březina Legacy Buršice svého majitele a trenéra Ing. Ladislava Březiny, vyhrál rovinový dostih po pěti letech. Jeho posledním vítězstvím dosud bylo prvenství ve steeplechase v Grossetu v prosinci 2014. To ale ještě reprezentoval stáj Joly a byl v tréninku Josefa Váni. U trenéra Březiny je od sezóny 2015.

Cena Saty 21 Invest (3l., IV. kategorie, 1600 m, 40.000 Kč) potvrdila výbornou formu svěřenců trenéra Urbánka a koní stáje Lokotrans. Po otevření dvířek startovacích boxů se objevil na čele Conan (Bully Pulpit), ale zanedlouho byl vystřídaný Morganem (Durante Alighieri). Ten si počínal aktivně až téměř do cíle. Podél bariéry odrazil 200 metrů před cílem útok Conana, ale nakonec z levé strany neodolal tlaku MACARIA (Amico Fritz), který ho za asistence ž. Jiřího Palíka porazil o dvě a půl délky. Třetí místo patřilo Conanovi.

Luxia
Trojkový handicap Cenu společnosti S.A.T.Y. snadno ovládla letos již podruhé vítězná Luxia (foto: Petr Nowicki)  

Jedinou tříletou účastnicí v desetihlavém poli Ceny společnosti S.A.T.Y. (3+., III. kategorie, handicap, 1600 m, 60.000 Kč) byla rerezentantka stáje DAR LUXIA (Midships), která před třemi týdny deklasovala soupeře v Lysé nad Labem osmi a více délkami. V dnešním dostihu měla úlohu favoritky a své příznivce nezklamala. Bauyrzhan Murzabayev v sedle Luxie diktoval tempo soupeřům už od začátku dostihu a v solidním tempu vydržela klisna až k cílovému mezníku, kde měla třídélkový náskok na letos již také vítězné Tiggy Blue (Blue Coral) a Surikatu (Suestado).

Ceně Café Imperial a Divinis (3+., V. kategorie, handicap, 1800 m, 20.000 Kč) slavily úspěch nízké váhy a také trenér Josef Slavíček, jehož svěřenec vyhrál po šesti letech. Byla jím čtyřletá klisna poprvé vítězné Dostihové stáje TONY CALIOPE (Suteki Shinsukekun), kterou dnes již podruhé úspěšná ž. Ingrid Janáčková Koplíková přivedla k premiérovému vítězství o půldruhé délky před dcerou Determinacji Determis (Dandoun) a Willy Wonkou (Ray of Light). V jejich sedlech byly také jezdkyně.

Závěrečnou Cenu Inbody Czech Republic (3+., IV. kategorie, handicap, 2400 m, 40.000 Kč) na vytrvalecké trati dlouho vodila Cold As Ice (Solo Blanco), ale ta se nakonec mezi pětici nejlepších v cíli nevešla. Po minulém vítězství v dostihu páté kategorie dokázala i o kategorii výše uspět EOWYN (Bretigny) trenérky Menclové hájící barvy DS Jeníkov. Klisna měla na sobě opět Kateřinu Hlubučkovou, která právě na Eowyn před měsícem na pražské dráze získala titul žokeje. Tentokrát o délku a čtvrt porazila o 13,5 kilogramy více nesoucího Shadow Moona (Moonjaz). Ten získal druhé peníze o nos před Allegrem (Egerton).

Michaela Zemanová 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net