VC Prahy dobehVelká překvapení se dnes vesměs ve Velké Chuchli nekonala. Jedinou výjimkou byl hlavní dostih, 39. Velká cena Prahy CK Martin Tour dotovaná 550 tisíci korunami, kde se dokázal nekompromisně prosadit kůň, se kterým se moc nepočítalo. Svěřenec Dalibora Töröka, tříletý Noble Cliffs, sice zaběhl dobře v EJC Middle, ale to nebylo úplně bráno sázejícími v potaz. Noble Cliffs, ani jeho jezdec Petr Foret, se soupeřů nezalekli a s kurzem na vítězství 15:1 dokázali zvítězit po taktice start-cíl před rovněž výborně jdoucí Dally Hit. Ve druhém hlavním dostihu, dvojkové Ceně společnosti Mironet se prosadila rovněž tříletá Benidiction s Bayurzhanem Murzabayevem. Strůjci jediného double během mítinku byli již zmínění trenér Török a žokej Foret, kteří kromě hlavního dostihu uspěli i s dvouletým Sagarem.


Úvod odpoledne patřil jedinému překážkovému dostihu odpoledne, Ceně Miss léta (4+, proutěné překážky IV. kat., 3300 m, 60.000 Kč), kde snadno potvrdil roli favorita AMADEON (Amadeus Wolf) stáje Stanislav Chudáček vedený Sertashem Ferhanovem, který včera jezdil v Meranu. Dostih podstatnou část vodila Sheika Zuza (Suteki Shinsukekun), a půl kola před cílem se k ní dostala dvojice Amadeon - Doublemancer (Arithmancer). V oblouku přešel do vedení Amadeon a posléze triumfoval zadrženě o více než tři délky před Doublemancerem. Na třetí místo se dostal Gibb´s Beach (Galileo). Němčické tréninkové středisko tak získalo letos již 24 vítězství a Sertash Ferhanov má v překážkovém šampionátu jezdců 14 prvenství. Drží si tak výbornou více než 30 procentní vítěznou úspěšnost.

Favoritovi se dařilo i v juniorské Ceně EBF (2l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Reprezentant stáje Pegas SAGAR (Excelebration) před dvěma týdny prodělal zdařilý debut ve Francii a dnes ve Velké Chuchli kraloval devíti vrstevníkům už od startu. V půlce roviny se zdálo, že by ho ještě některý ze soupeřů mohl ohrožovat, ale svěřenec Dalibora Toroka ještě přidal a zvítězil o tři délky před účastníkem Ceny Masise Oriental Glory (Soldier Hollow). Na blízkém třetím místě podal dobrý výkon debutující Forrest Gump (George Vancouver). Pátým místem se českém publiku představil nový mladý jezdec pracující pro Arslangireje Šavujeva, Yurii Zhenchuk, který vedl dalšího debutanta Cape Freedom (Cape Cross). Vítězný žokej Petr Foret si připsal do šampionátu 11. vítězství.

VC Mironet dobeh
I v Ceně společnosti Mironet se dařilo tříletým koním - zvítězila Benidiction (ž. Murzabayev) před Darienem (foto: Petr Nowicki) 

Poměrně těsný doběh byl k vidění v Ceně společnosti Arqana & FRBC (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Dostih rozeběhla Fur Coat (Layman) a v polovině cílové roviny přešel do vedení spolufavorit dostihu GOLD OF GIBRALTAR (Rock of Gibraltar) stáje Lokotrans. Zanedlouho na něho začali dotírat další koně, ale svěřenec trenéra  Urbánka to nevzdal a pod taktovkou ž. Martiny Havelkové získal druhé vítězství o krk před rovněž favorizovaným Fulmine Lunou (Holy Roman Emperor). Necelou délku zpět doběhl Stormico (Stormy Jail). Martina Havelková zaznamenala letošní již 12 prvenství. Trenér Luboš Urbánek má pro šampionát po tomto triumfu osm "čárek".

Prvním z vrcholů odpoledne byla Cena společnosti Mironet (3+, II. kat., 1200 m, 100.000 Kč), kde nastoupilo proti třem kvalitním starším koní čtveřice zástupců klasického ročníku a většina z nich obstála ze ctí. Podle očekávání dostih odvodila vítězka Ceny Jezdectví Kobi (Toylsome). V polovině roviny na ni zaútočil favorit Darien (Blue Coral) přešel do vedení, ale podél bariéry ještě zaútočila za podpory Bauyrzhana Murzabayeva  BENIDICTION (Zebedee) a tak dokumentovala výbornou formu koní stáje DAR a trenéra Harise. Darien zůstal za klisnou o délky zpět a třetí místo uhájila poctivá Kobi před Gold Evasivem (Evasive) a Hello Hobbym (Intense Focus).

Po úspěchu týmu z krabčického tréninkového střediska, kterému se navíc dařilo i včera v Lysé nad Labem, snad ani nemohl být nikdo jiný favoritem 39. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (3+, Listed, 1600 m, 550.000 Kč) než Lagaro (Dalghar), který velmi dobře zaběhl na Evropském poháru žokejů a měl v sedle Bauyrzhana Murzabayeva. Po vyběhnutí koní z boxů se chvíli nikomu nechtělo do čela, ale nakonec se objevil na prvním místě tříletý Noble Cliffs vedený ž. Petrem Foretem následovaný Aldzarbem (Duke of Marmalade) a Lagarem. Na opačném konci pole cválal druhý tříletek v poli Mamadysh (Pivotal) a okolo středu pole Dally Hit (Ad Valorem). Ani v cílové rovině nepolevoval zástupce DS Pegas v tempu a ač se jeho soupeři hodně snažili, dnes na něho nestačili. Pěkný závěr měla Dally Hit, která doběhla druhá za NOBBLE CLIFFSem (Canford Cliffs) o délku. Pochvalu si zaslouží také Mamadysh za třetí  místo, třičtvrtě délky za obdivuhodnou klisnou. V kontaktu s nejlepšími ještě doběhl čtvrtý Father Frost (Rip Van Winkle), zatímco pátý Lagar už měl ztrátu na vítěze čtyři a půl délky. Žokej Petr Foret zarovnal počet letošních vítězství na tucet a trenér Török má na svém kontě letos již 13 vítězství včetně pěti v nejvyšší kategorii.

VC Prahy dekor
Slavnostní dekorování vítězů 39. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (foto: Petr Nowicki)

V Ceně EET pokladen Dotykačka (3+, handicap IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) splnil roli favorita svěřenec Ing. Václava Luky ALFA WOLF (Amadeus Wolf), ale musel o vítězství bojovat a nakonec měl v cíli náskok pouhé hlavy na A Dee Joe (Johannesburg). Třetí místo obsadil Chuan Che (Jazz Dancer). V sedle vítěze v majetku Luka Racing Syndicate byl žák David Liška, který již nasbíral osm prvenství v aktuální sezóně a patří k hodně obsazovaným jezdcům.

Daří se také žákyni Simoně Laubeové, která se prosadila v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) v sedle po dvou letech opět vítězného svěřence Ing. Ivany Pejškové LA LAGIONa (Fairlypi - La Magnifica, Beccari). Zástupce stáje Hippolit Star-Pejsková byl u cílového mezníku o čtyři délky dříve než Bouřka (Mir Sada) a Labond (Forever Bond).

Třetí vítěztví v aktuální sezóně získala svěřenkyně trenéra Petrlíka GOLDEN IRENE (Look Honey - Golden Sound, Lujain) v Ceně Městské policie Praha  (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč). Prosadila se o krk před Wanikoro (Egerton) a Vědmou (Look Honey). Žokej Jan Verner má po tomto víkendu na svém kontě již 18 vítězství. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net