demele venecNedělní vítězství Gaspariniho (Eagle Top) ve 30. ročníku Slovenského derby je nejen jedním z největších úspěchů tuzemského chovu posledních let, ale také vrcholem dosavadní kariéry ve Slušovicích působícího trenéra Jana Demeleho. Včera těsně po doběhu byl plný emocí, v pondělí jsme jej požádali o malé ohlédnutí i informace o tom, jak se Gasparini s náročným dostihem vyrovnal.

 
"Abych pravdu řekl, není na něm vidět, že by vůbec běhal. Nechci, abych zněl jako blázen, ale mám pocit, že v něm je ještě víc než zatím ukázal, že v neděli rozhodně nepředvedl všechno. Nebyla na něj znát žádná únava," konstatuje spokojeně trenér. I když se jeho svěřenec vrátil z dostihu s malým šrámem, nemělo by to na další průběh kariéry mít vliv. "Byl lehce zaskočený na zadní noze, ale opravdu lehce, nic vážného, tak jsme to zastříkali a věřím, že bude v pořádku."

Odchovanec svého majitele pana Petra Karlíka po příjezdu domů hned z vozíku spěchal do boxu ke žlabu s krmením. "Oddaná ošetřovatelka mu dala za vítězství dva mázlíky navíc a vše bez problémů spucoval," dodává se smíchem trenér. Teď hodlá především ladit formu na St. Leger, jak český, tak posléze i slovenský. Všechno mohlo ale být zcela jinak. Po předchozím vítězství při dnu Českého derby dni trenéra kontaktoval italský zájemce, kterému se Gasparini velice zalíbil a projevil vážný zájem jej koupit. "Přišel za mnou, nabídl velice dobrou částku, ale dal jsem mu telefon na majitele, že o prodeji musí jednat s ním," říká trenér a Petr Karlík nám to následně i potvrdil. "V týdnu po Českém derby jsem skutečně jednal s jedním italským agentem, který nabídl opravdu mimořádně zajímavou částku. Měli zájem s Gasparinim běhat v Meranu v polovině srpna listed pro tříleté a starší koně na 2400 metrů," říká Karlík, který prodej za částku převyšující to, co tříletý kůň může v Česku i při případné úspěchu v trojkoruně vydělat, odmítl.

Nepřehlédněte: Gaspariniho dokonalá satisfakce. Český rodák se za neúčast v našem derby odškodnil fantastickým triumfem ve Slovenském derby

Po triumfu ve Slovenském derby už trenér ani moc nepřemýšlí nad tím, co by bylo, kdyby Gasparini České derby běžel. A rozhodně nelituje toho, že s ním vynechal Velkou červnovou, v níž by možná získal dostatečný rating pro start v Praze. "Ono to vůbec není jisté, že by ho dostal a určitě nelituji, že jsme se rozhodli tak, jak jsme se rozhodli. Běhal by v rozmezí tří týdnů a myslím, že by to tehdy na něj bylo zbytečně moc. Myslím, že je všechno tak, jak to má být."

V záplavě gratulací, kterých se mu po dostihu dostalo, jej potěšila především zpráva od Karla Jalového z Lokotransu, jehož Darling in Pink a Hello Hola Hay skončili za Gasparinim na druhém a třetím místě. "Napsal mi, že jej sice mrzí, že nevyhráli oni, ale že nám vítězství moc přeje," říká trenér. "A hodně mě potěšila i gratulace od Ivana Kuba."

Po velkém vítězství dnes nastal další všední den a provoz stáje běží dál. Rozhodně nechodí kolem Gaspariniho po špičkách, ale tvrdí, že je na koni poznat nedělní úspěch. "Je to velká osobnost, ví o sobě, že vyhrál," míní trenér, který si je vědom, že na jeho vítězství má podíl celý kolektiv stáje. "Moc rád bych jim všem poděkoval, je to hlavně jejich zásluha," dodává na závěr.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net