cheeky chappie vjcŠestnáct koní bude usilovat v neděli v 62. Velké červnové ceně Profireal Group o to, aby se mohli postavit na start nejdůležitějšího testu své kariéry, tedy Českého derby. Zatímco Honzik Chipera již ladí formu jen při tréninku, jeho dva největší soupeři podle předběžných kurzů Cheeky Chappie a Buonarroti spolu podruhé změří síly. Není bez zajímavosti, že se v dostihu  objeví koně s rozdílem průběžného handicapu bezmála 30 kilogramů. Někteří koně ale nejsou  směřováni na start jen s úmyslem polepšit si v průběžném handicapu, ale aby byla prověřena v porovnání s kvalitními soupeři na vytrvalecké trati jejich třída, jak nám sdělili někteří trenéři mající koně s vyšším handicapem na startu tohoto významného testu.  

Velmi sledovaným koněm určitě bude talentovaný svěřenec Radka Holčáka Cheeky Chappie (High Chaparral), vítěz Ceny trojročných žrebcov a druhý z Velké jarní ceny. „Cheeky je na tom dobře, vše co jsme měli v plánu, proběhlo bez nějakých anomálií. Jdeme do dostihu především s tím, aby mu vše sedlo, aby měl dobrý průběh dostihu a abychom se zase dostali o krůček blíže k derby. Nemačkáme ho v tréninku ani v dostihu na sto procent, to hlavní od něho očekáváme až v derby. Ted je důležité, aby se s ním Jirka Chaloupka seznámil a poznal ho, a samozřejmě, aby se Cheeky vrátil z dostihu zdravý,“ svěřuje trenér Holčák. „Hlavně, aby byl dostih čistý, startuje velké pole a bude velká tlačenice o pozice.“ Z Velkých Karlovic přijede také New Attack (New Approach) připravovaný Františkem Holčákem, který skončil ve Velké jarní ceně osmý.

Velmi dobrý výkon naopak podal ve Velké jarní ceně Buonarroti (New Approach) stáje Jasna, třetí o necelé tři délky za vítězným Simply Ozzym. A Josef Váňa se už před dostihem netajil tím, že by to měl být kůň pro vytrvalecké tratě.

Buonarotti


 
FOTO: Vítěz Gerschova memoriálu Buonarroti je druhým favoritem Velké červnové ceny

V mosteckém Memoriálu Dr. Frankenbergera kromě vítěze upoutal rovněž teprve podruhé v životě startující Tannhaeuser stáje Englicovi, který sledoval vítězství Honzika Chipery s odstupem necelých dvou délek. „Tanníka pouštíme do dostihu s tím, aby šel dokola na velkém závodišti. Potřebujeme poctivý dostih, aby se potvrdila vytrvalost i třída. A aby ta vstupenka do Derby byla oprávněná a ne vyhnaná jen handicapem. Poslední dobou chodí naši koně z dostihů zagalupováni, a tak doufáme, že jezdci budou ohleduplní a nebudou nějaké karamboly. Spokojeni budeme s tabulí a hlavně dobrým výkonem Tanníka a Honzy. Koník je v pohodě, jdeme do boje natěšeni,“ říkají Tomáš a Iveta Váňovi.

Dva koně bude mít na startu trenérka Blažková, oba se umístili v jarních klasických dostizích. Ryzák stáje Jolly Castellon (Shirocco) se vrací na pražskou dráhu po půldruhém měsíci od vítězství a mezitím ještě stihl být třetí v rakouské klasice Trial Stakes. „Bohužel po rakouské Velké jarní ceně dostal docela nízký handicap 79,5 kilogramy a tak jdeme do dostihu s úmyslem získat vyšší handicap a dostat ho do derby. Naproti tomu Sázava má 84,5 kilogramů a s tím by se měla na start derby dostat. Jedná se nám ale o to, že bratislavská Jarní cena klisen se nevydařila po jezdecké stránce, Sázava neměla být na špici, takže tenhle dostih nám o ní neřekl vůbec nic. Potřebujeme  ji ještě porovnat s konkurencí, “ svěřuje trenérka Blažková a dodává, že by byla spokojena s umístěním svých svěřenců na tabuli.

Další dvojici vyšle na start Artur Resulov. Zimní favorit Jambul (Byron) přišel v Memoriálu profesora Michala velkým závěrem na čtvrté místo. Ve Velké jarní si o stupínek pohoršil, i když byl vítězi v cíli blíže. Také druhý reprezentant Amirkulových barev Le Conte Noire (Soldier of Fortune) zatím nerozvíjí talent ukázaný loni. Ve Frankenbergovi na sedmém místě ztrácel na více než 12 délek na vítěze. Trenér Koplík posílá na start Soldier of Future (Soldier of Fortune), u kterého po prvním startu avizoval zdravotní problémy.  Tmavý hnědák v Memoriálu Dr. Frankenbergera doběhl devátý.

Stáj DS Pegas vyšle do boje Naviku, jejíž výsledek v Jarní ceně klisen nedopadl podle představ. „Jdeme na start Velké červnové ceny s tím, že potřebujeme ověřit, zda-li Navika na nejlepší koně má a může tedy pokračovat do derby. V Jarní ceně klisen zklamala, ale doufám, že špatné období má za sebou a ukáže se. Pracuje nyní dobře, má chuť do práce,“ tvrdí trenér Wroblewski.  

Dokonce trojici koní posílá do boje Arslangirej Šavujev.  Zakhar Star (Henrythenavigator) má za sebou zkušenost z velkého dostihového světa, a ze dvou zástupců stáje Ramzana Kadyrova se jeví lépe Vainakh (Rock of Gibraltar), který patřil mezi špičku dvouletých a ve „Frankenbergovi“ doběhl čtvrtý. Dasho  Top (Oratorio) se zatím nedostal z dostihů třetí kategorie.  To samé platí i o stájovém kolegovi Honzika Chipery Okrinkovi (Azamour) a snadném vítězi z Prahy Vajgarosovi (Rosensturm). Dunagiri (Ecosse) se před třemi týdny umístil jako druhý ve čtyřkovém dostihu. (zem)

Koně startující ve Velké červnové ceně podle průběžného handicapu tříletých:

2. Buonarroti (92,5 kg), 5. Jambul (90 kg), 9. New Attack (89 kg), 12. Tannhaeuser (86 kg), 17. Sázava (84,5 kg), 20. - 21. Navika a Zakhar Star (83,5 kg), 24. - 26. Castellon a Vainakh (79,5 kg), 37. Le Conte Noire (75 kg), 44. Vajgaros (68,5 kg), 46. Dasho Top (67,5 kg), 49. Soldier of Future (65,5 kg), 53. Okrinek (64 kg), bez handicapu: Cheeky Chappie, Dunagiri

Sázkové kurzy Betino na 62. Velkou červnovou cenu Profireal Group:

3:1 – Cheeky Chappie
3,5:1 – Buonarroti
6:1 – Zakhar Star
7:1 – Tannhaeuser
7,77:1 – Jambul
10:1 – Navika, Castellon
12:1 – Okrinek, Vajgaros, New Attack
14:1 – Vainakh, Dasho Top
16:1 – Sazava, Le Conte Noire
25:1 – Soldier of Future, Dunagiri
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking