vjc 2015Hodně zajímavá byla letošní startovní listina Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ (L, 3, 1600 m, 700.000 Kč), která čítala celou řadu slibných či s nemalými ambicemi pořízených koní, kteří měli společně poprvé změřit své síly. Jako favorit, a to dokonce desetinový, nastupoval po výkonu v Memoriálu prof. Michala Aldar stáje Ramzana Kadyrova, který zastínil všechny ambiciózní nováčky a opět ukázal, jak vysokou třídou disponuje.


Asi bychom měli být rádi, že Šavujevův svěřenec nerad cestuje. Jinak se obávám, že bychom jej moc často na našich drahách neviděli. Zatímco v Memoriálu prof. Michala si v celém dostihu počínal velmi aktivně, klasickou zkoušku absolvoval v mnohem defenzivnějším stylu. Vedení se chopil v ČR debutující Ideal Approach (Bushranger), sledovaný letos debutujícím zimním favoritem Sirius Shine (Sir Percy), následováni Bukharim a Speed Machine, zatímco Aldar cválal za polovinou pole vně od bariéry. Ideal Approach a Sirius Shine zavedli pole do cílové rovinky, kde z jejich dlouhého souboje vyšel lépe Sirius Shine. Ale to už zvenčí přicházel z nijak dobré pozice skvělým finišem Aldar (New Approach), a pod žokejem Murzabayevem si cválal pro jisté vítězství, Sirius Shina nakonec připravil i o druhé místo snad ještě mocněji než vítěz finišující Tamarind Cove (Galileo), který ukázal, že Josef Váňa má také pro letošní České derby dobře nazbrojeno. Za třetím Sirius Shine přišel Ideal Approach, pátý skončil nečekaně domácí odchovanec Lorpen (Orpen - Lodgia, Grand Lodge), za kterým docválali Speed Machine, Bukhari a Dalewari. Vítěz vyběhl solidní čas 1:39,35.

vjc 2015 2

Že vedle Arslangirege Šavujeva má i Josef Váňa opravdu dobře nazbrojeno pro vrchol sezóny ukázal i sedmý dostih dne Cena DZS Struhařov, a.s. na 2400 metrů. Dostih sice III. kategorie, ale dobře obsazený, zcela ovládl Touch of Genius (Galileo), který šel celou rovinku sám a soupeřům v čele s minule velmi slibně debutující Merellou (Blue Canari) nadělil 5 délek. Za třetím Princem Bajajou (Tiger Cafe) docválal jako čtvrtý Saint Malo (Smadoun), vedle Peintre Elusif druhý kůň Dr. Charváta, kterému se dnešním výkonem zkomplikovala cesta do derby.

inzerce dar vjc

Dvojkový handicap Cena Renomia Agro (II.k., 1200 m, 90.000 Kč) vyhrála nejméně zatížená Reggie (Varadar - Renaissance, High Extreme) stáje Michaela-Hruboš z chovu Hřebčína Napajedla. Šestiletá polosestra Renny Storma, mající na svém kontě již 3 vítězství, poprvé vyhrála dostih II. kategorie. Nebyla jediným dnešním vítězem napajedelského chovu - v Ceně Primo - Josef Chejn, spol. s r.o. (IV.k., 3, 1600 m, 40.000 Kč) se jistě prosadila Alegoria Stanislava Chudáčka, dcera klisny Allegria (Big Shuffle), pocházející z prvního ročníku plemeníka Pop Rock (Helissio).  

Vysoko to v kariéře dotáhl pětiletý valach Talar (Whipper - Tashreefat, Danehill) z chovu Radka Šnábla, ale na druhé životní vítězství musel čekat dlouho. Na chlup přesně dva roky od triumfu ve Velké jarní dnes splnil roli favorita v Ceně Mikrop Čebín a.s. (III.k., 1800 m, 80.000 Kč). Po páté v kariéře se z vítězství radovala šestiletá odchovankyně Josefa Pšurného Atestace (z Amantka, Five Star Camp) stáje Protendon-Hulínský, další vítěz po Bully Pulpitovi, které ani nejvyšší nesená hmotnost nezabránila v triumfu v handicapu Cena Mydlářky Benešov a.s. (IV.k., 1800 m, 40.000 Kč)    

Jubilejní 20. start v kariéře proměnila v první vítězství pětiletá Adrasteia (Byron) stáje KI Racing v Ceně Dux - Josef Chejn, spol. s r.o. (IV.k., 1400 m, 40.000 Kč), v jejímž sedle získal druhé z dnešních tří vítězství žokej Murzabayev. Závěr mítinku patřil Airfare (Fairlypi - Arména, Latén) z chovu P. Kubiše, čtyřnásobné vítězce v sezóně 2013, která se po loňské sezóně, kterou strávila v dostizích I. kategorie, vrátila do nižších kategorií a po boji o krk vyhrála trojkovou Cenu Jatek Český Brod (III.k., 2400 m, 60.000 Kč). 

Související článek:
Většina koní do VJC byla majiteli zakoupena ve dvou letech    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net