kladivkoVstupenka do Velké jarní ceny byla pro majitele koní, uvedených na startce, v souhrnu mnohem vyšší, než kolik zaplatili majitelé klisen, které se minulou neděli představili v prvním klasickém dostihu Jarní ceně klisen.


Bývaly doby, kdy nejnadějnější (a také nejdražší) hřebci pro klasické dostihy byli nakupováni jako dvouletí ze stáje či na dražbách koní v tréninku. Ač i v letošní VJC budou převládat koně, které jejich majitelé koupili v době, kdy jim byli dva roky, z podzimních dražeb koní v tréninku a ze stáje se k nám dostala jen část z nich. Ze stáje k nám zamířili Dalewari (Desert Style) a také Tamarind Cove (Galileo). Tamarind Cove ale dražbou prošel, jako ročka výborného původu si jej vyhlídl M.V. Magnier a na Goffs Orby Sale za něj zaplatil 450.000 euro. Tamarind Cove ale v jeho barvách nevyběhl, v říjnu se ještě objevil v katalogu Horses in Training Sale, ale tam se neukázal, místo toho nastoupil do kamionu směr Chyše.

Z podzimních dražeb koní k nám zamířili Bukhari (Dalakhani), zakoupený na Arqana Autumn Mixed Sale za 82.000 euro, a Red Rebel (Cockney Rebel), kterého Kerr & Co vydražil na Horses in Training Sale za 20.000 gns. Pro Red Rebela to nebyla dražební premiéra - už jako roček prošel ringem v Newmarketu, kde byl na Book 4 prodán za 8.000 gns.

Jako dvouletí byli současnými majiteli zakoupeni i zimní favorit Sirius Shine (Sir Percy), který byl zakoupen na letní Arqana Deauville Mixed Sale za 6.500 euro, výrazně nižší částku, než bylo 26.000 gns, které stál jako roček na Tattersalls October Yearling Sale (Book 2). Také ve Francii, ale ještě dříve než Sirius Shine, byl zakoupen Peintre Elusif (Elusive City), kterého Chris Richner vybral na květnové breeze-up dražbě v Saint-Cloud, kde za něj zaplatil 55.000 euro. I Peintre Elusif prošel dražbou již jako roček, tehdy byl oceněn na 36.000 euro.

mondego bay
Mondego Bay stáje Rabbit je společně s Lorpenem stáje Jeso jediným účastníkem VJC, kterého na start posílá jeho chovatel.

Na startce jsou i dva koně, kteří byli zakoupeni až letos - oba z prodejních dostihů ve Francii. Ideal Approach (Bushranger), který mimochodem prošel dražbou hříbat i ročků společnosti Goffs (27 tisíc, respektive 30 tisíc euro), byl zakoupen po druhém místě v prodejce ve Fontainebleau, do níž nastupoval s cenou 18.000 euro. Podle oficiálních výsledků jej za 18.300 vydražil zpět jeho majitel, ke koupi stájí Lokotrans došlo kráce poté. Druhým koněm, který se k nám dostal z francouzské prodejky, je Speed Machine (Naaqoos). Ten se loni na podzim objevil hned ve dvou katalozích dražeb koní v tréninku - v Newmarketu i v Ascotu, ale ani na jedné z dražeb se nakonec neukázal. Do českých rukou se dostal po čtvrtém místě v březnové prodejce ve Fontainebleau, po níž byl zakoupen za 28.444 euro.

Překvapením může být, že jen dva z účastníků byli svými současnými majiteli zakoupeni jako ročci. Ovšem favorizovaný Aldar (New Approach) je koněm, za něhož současný majitel zaplatil na dražbě nejvyšší sumu - přesně 110.000 euro, které zaplatila agentura Sarl Imperial Bloodstock na předloňské říjnové dražbě ročků v Deauville. Druhým je Rabbit Mountnelson (Mount Nelson), kterého stáj Rabbit získala za 13.000 gns na Tattersalls October Yearling Sale (Book 2) v roce 2013. 


          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net