Chuchle3Tradiční srovnávací dostihy tříletých se staršími, Velká cena českého turfu a Velká cena Prahy, jsou magnetem nedělního dostihového dne na pražském závodišti. Zatímco v mílovém dostihu bude obhajovat loňské prvenství Tamarind Cove, mezi vytrvalci chybí sice loňský vítěz Meandre, kterého čeká v neděli start v dostihu grupy 1, ale je tu hrdina ročníku 2014 Aztek.


Oba dostihy v posledních pěti ročnících dokázali vyhrát i zástupci tříletého ročníku. Častěji to bylo ve Velké ceně českého turfu, kde dokázali dominovat v klasickém věku Wallisto, Mister Westminster a Aztek.  V mílové Velké ceně Prahy dominoval tříletý kůň za posledních pět let dvakrát. V sezóně 2011 to byl Roches Cross a loni jeho úspěch napodobil další kůň v přípravě Josefa Váni - Tamarind Cove.

Letos mají tříletí větší šanci uspět v 38. Velké ceně Prahy CK Martin Tour. Bude tu totiž na startu nejen dvojnásobný jarní klasický vítěz Lagaro (Dalghar), který se neztratil ani ve Francii, ale také hrdinka Jarní ceny klisen Partyday (Footstepinthesand), která po Českém derby změnila tréninkové středisko. A kvality již ukázal také Jarahi (Lope De Vega), úspěšný v karlovarské Velké ceně BBAG.

Kvality tříletých mílařů prověří velmi silní starší koně. Loňský vítěz dostihu Tamarind Cove (Galileo) sice naposledy neuspěl v hoppegartenerské Listed, ale jak na bratislavském mezinárodním mítinku, tak v Chantilly a Miláně, byl výborný. Vysokou aktuální formou se prezentovala nedávno v Deauville a Vichy Dumnonia (Silver Frost) a zapomínat nesmíme ani na v posledních pěti startech neporaženou Dally Hit (Ad Valorem), která při posledním startu utekla nejbližšímu ze soupeřů Aldzarbovi o 11 délek.


TamarindCove Janacek
Tamarind Cove bude obhajovat vítězství ve Velké ceně Prahy. V jeho sedle bude poprvé ž. Jan Rája

A svůj vysoký výkonnostní standard si udržuje i  v devíti letech Shamalgan (Footstepinthesand), jehož běhání ve Francii a v Bratislavě, kde ho porazil o délku jen Tamarind Cove, byla velmi dobrá. Arif (Nayef) po vítězství v Tattersalls Mile neuspěl v Bratislavě, ale v Praze si může napravit reputaci. Polobratr Trinity Thailand (Lord of England) se ve čtyřech letech hodně zlepšíl, ale s takovouhle konkurencí ještě neměl co do činění.

38. Conseq Velká cena českého turfu
není tak dobře obsazena jako Velká Cena Prahy. Vzhledem k nedávno odběhlému Saint Leger tu pochopitelně chybějí zástupci tříleté vytrvalecké špičky a není tu ani moc nejlepších starších vytrvalců. Vítěz předloňského ročníku Aztek (Moonjaz) měl minulý týden již zahájit překážkovou kariéru, ale nakonec zůstává na rovinách a v nedělním dostihu rozhodně není bez šance. Jeho největšími soupeři by měli být třetí a čtvrtý z pražského Zlatého poháru, Always on Sunday (Sunday Break) a Icar (Halling). 

Svěřenec Graga Wroblewskiho Solar Eclipse (Montjeu) končem července odcestoval do Polska, kde obsadil čtvrté místo v Listed Nagrode Kozieniec. Na vítězného skvělého Va Banka ztrácel 7 délek. I on by měl být k vidění na některém z dotovaných míst. Klasickou vítězku Ines (Lope de Vega), také nelze podceňovat. Její třetí místo v bratislavské Cen Pat´s Music půl délky za vítězkou bylo velmi solidní.

Jediným zástupcem klasického ročníku je Alpheus (Galileo), kterému se dařilo na jaře, ale ve Velké červnové a Českém derby nebyl vepředu k vidění. Matador Omnibus (Da Xian) naznačil v polovině sprna v Karlových Varech návrat do formy, ale pro úspěch v tomto dostihu by musel na výkonu přidat. Porazila ho tehdy i Lužnice (Kalanisi), která poslední dva starty ve dvojkové společnosti neprohrála a vrací se mezi vytrvaleckou špičku. 


Začátek lákavého pražského odpoledne je ve 13 hodin.


Sázkové kurzy Betino na 38. Conseq Velkou cenu českého turfu:
2,6:1 - Always on Sunday
3,3:1 - Icar
4,5:1 - Aztek
6:1 - Solar Eclipse
7,5:1 - Ines
8,5:1 - Lužnice
13:1 - Omnibus, Alpheus

Sázkové kurzy Betino na 38. Velkou cenu Prahy CK Martin Tour:
3,3:1 - Tamarind Cove
3,5:1 - Dumnonia
5:1 - Dally Hit
5,5:1 - Lagaro
6:1 - Shamalgan
9:1 - Partyday
11:1 - Arif
15:1 - Jarahi, Thailand

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net