velka cervnova sirius shineHlavní předzkouška Českého derby Velká červnová cena (I.k., 3, 2200 m, 135.000 Kč) se stala kořistí loňského šampióna dvouletých hřebců valacha Sirius Shine (Sir Percy) ze stáje DAR, skvěle odjetého slovenským žokejem Jaroslavem Línkem, který o 1/2 délky zdolal Oriental Sky (Tiger Hill).

Tak kvalitně obsazenou Velkou červnovou už Chuchle dlouho neviděla. Na startu se sešel plný počet 16 koní, z předních domácích uchazečů o modrou stuhu chyběli jen Aldar a Dumnonia. Ani plné pole však nezajistilo rychlý dostih - po startu se do čela nikomu moc nechtělo a nakonec se na něm usadil loňský vítěz Ceny zimního favorita Sirius Shine (Sir Percy). Jaroslav Línek podle ordre trenéra Allana Petrlíka nechal koně cválat, společně nasadili falešné tempo a dostih odvodili (první čtyřstovky shodně za 26 vteřin a více). V cílové rovince ale dokázal Sirius Shine ještě odskočit a navzdory snahám soupeřů dovedl své tažení do vítězného konce. Druhý, 1/2 délky za vítězem, doběhl Oriental Sky, třetí finišoval favorizovaný Aldzarb (New Approach), čtvrtý Touch of Genius (Galileo) a pátý Tamarind Cove (Galileo).

velka cervnova 2015 ceny

Vítěz byl zakoupen jako dvouletek na letní Arqana Deauville Mixed Sale za 6.500 euro, výrazně nižší částku, než bylo 26.000 gns, které stál jako roček na Tattersalls October Yearling Sale (Book 2). Jeho otec Sir Percy je vítězem Epsom Derby a v českém turfu se již úspěšně prezentoval klisnou Ley Percy. Sirius Shine je prvním potomkem ve Francii bez významnějšího úspěchu běhající Mneme (Ocean of Wisdom), polosestry listed vítěze a Gr.1 umístěného Sensible (Sadler's Wells).

Centru Darhorse se dařilo i v obou úvodních dostizích dvouletých, dvou odděleních prvního klání letošního Fitmin Cupu. V prvním, Ceně chovatelského centra Fitmin (III.k., 2, 1000 m, 60.000 Kč), se jistě prosadila vlastní odchovankyně stáje DAR hnědka Anshoa (Sholokhov - Anwilka, Dashing Blade), mj. první vítězný vnuk či vnučka excelentní Arganty, druhý Cenu Františka Štěpánka, zakladatele značky Fitmin, vyhrála Čamilla (Camill - Čaba, Blueridge Dancer) z chovu Agroliptu, která byla v Krabčicích odchována.

Druhé vítězství z dosavadních 4 startů získal v Ceně Messenger a.s. (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) tříletý odchovanec stáje Amor Sheik Yerbouti (Look Honey) stáje Ehorse - TRM - Frances, syn polosestry vítěze Derby Italiano a druhého z Irish Derby Gentlewave klisny Sonky (Desert Prince). Z posledního ročníku někdejšího šampióna českých plemeníků Look Honeyho (Sadler's Wells) se včera prosadil i valach Playstarabad (z Play Bnita, Astarabad), odchovanec trenéra Radka Holčáka, který vyhrál Cenu Park Inn Hotel Prague (IV.k., 3, 2400 m, 40.000 Kč) stáji Monte Negro.

Třetí letošní vítězství získal v Ceně www.blacktypepedigree.cz (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) tandem Kousek - Palík, který stáji BORS Břeclav a.s. získali další vítězství zásluhou jediného tříletka v poli Prestige of Gracie (Captain Rio).

Neúspěch v hlavním dostihu si trenér Radek Holčák částečně vynahradil v rámcových dostizích, do nichž kromě již zmíněného Playstarabada vítězně připravil i pětiletého valacha Tozana (Great Journey), který po tuhém boji o nos vyhrál Cenu www.dostihovy-svet.cz (III.k., 3+, 1600 m, 60.000 Kč), ve které favorizovaného tříletého Russian Hockey zastavila váha. Otec vítěze plemeník Great Journey je synem Sunday Silence z matky po Mr Prospector. Z podobné kombinace Sunday Silence x Bellotto (Mr Prospector) pochází otec vítězky posledního dostihu dne čtyřleté Rumby (z Royaldini, Lear Fan) plemeník Tiger Cafe. Rumba z chovu Ing. Václava Kozla získala v Ceně Ray of Lighta (V.k., 3+, 1800 m, 20.000 Kč) své první životní vítězství.