Zarif sagarVrcholem třetí květnového mítinku na pardubickém závodiště byla Květnová steeplechase cross country Sagara. Na startu bylo dvanáct koní, z toho celá šestka přihlášená do letošní Velké pardubické. Nejvíc se věřilo Zarifovi a Zugorovi a vyplatilo se. Osmiletý ryzák s o rok starším hnědým valachem nabídli zajímavý finiš.

Na přání majitele Ivo Köhlera angažoval trenér Josef Váňa do sedla Zarifa žokeje Josefa Bartoše. Vyplatilo se, i když loňský vítěz Ceny Labe Zugor s Martinem Liškou dělali vše pro to, aby Zarifovi cestu za vítězstvím znepříjemnili.

Vše klaplo, jak mělo,“ liboval si po dostihu trenér Zarifa Josef Váňa. „Jezdil jsem Zarifa v práci, dobře jsem si zaskákal. Je to velmi dobrý kůň,“ dodal Váňa a naznačil, že diváci na pardubickém závodišti Zarifa pravděpodobně uvidí při srpnové kvalifikaci a pak už vše bude směřovat ke 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Tam své cíle směřuje také trenérka Zugora Lenka Horáková, která je v historii Velké pardubické doposud jedinou ženou, která připravila vítěze Velké pardubické – Peruána.

Po startu květnové steeplechase cross country na 4500 metrů se v čele startovního pole objevoval druhý ze Zahajovacího dostihového mítinku Hegnus, jeho naděje na umístění však skončily na Irské lavici, stejně jako u Hintona. Zarif se držel na zadních pozicích. Do čela se začal posouvat až po náběhu na travnatý ovál a po poslední překážce šel dopředu. Se Zugorem divákům nabídli v cílové rovině zajímavou podívanou. Třetí doběhla Rain Magna s Janem Kratochvílem, čtvrtý Reaper s žákem Jakubem Spáčilem a pátý Sokol s Michalem Kubíkem. Dokončili ještě Vandual, Frasini a Peintre Abstrait, zadržen byl Sherardo, nedokončila ještě Sapfó.

cc sagara 2015

Program dostihového mítinku nabídl i dva dostihy III. kategorie. Tím prvním byla Cena Univerzity Pardubice na 4500 metrů, která byla velkým comebackem osmiletého ryzáka Love the Win. Naposledy startoval před rokem a půl, v říjnu 2013 v Poplerově memoriálu. Do té doby byl jeho výhradním jezdcem Jaroslav Myška, nyní měl startovat s Dušanem Andrésem, nakonec se ale do jeho sedla vyhoupl Lukáš Matuský. A opět to byla dobrá volba. Hned od začátku byl Love the Win na čele a stylem start-cíl dostihu kraloval. S velkým odstupem za svěřencem trenérky Jany Junkové doběhla Sun Belina s Martinem Liškou, za ní pak Macaone, Un Tiep a Orix.

cena univerzity pardubice
Cena Univerzity Pardubice

Dalším trojkovým dostihem byla Cena města Pardubic na 3400 metrů nabitá adrenalinem do posledního okamžiku. Při náběhu do cílové roviny to totiž vypadalo na vítězství Al Bustana s amatérem Michalem Mikšovským v sedle, hrozivě vypadající pád (s dobrým koncem) na poslední překážce ale tyto šance zmařil. Otevřela se cesta Kyshantymu s Ondřejem Velkem a stále se zlepšujícímu Tiwazovi s žokejem Marcelem Novákem. A právě toto duo bylo nakonec lepší. „Je to kůň, který umí z rychlého tempa ještě přidat. Musí se ale ještě vyskákat. V cíli je dobrý, skoky ale musí ještě zlepšit,“ hodnotil výkony Tiwaze jeho trenér František Holčák. Třetí tento dostih dokončil Armitage s Janem Kratochvílem, dále Catch Life s žokejem Pavlem Kašným a Dorotka s Michalem Kubíkem.

Závěrečné dva dostihy patřily nováčkům nad překážkami. V Ceně mladých jezdců se prosadil pětiletý hnědák v péči trenéra Josefa Váni Mister Westminster, pro kterého to byl překážkový debut. Páté letošní a třetí pardubické vítězství a průběžné vedení v šampionátu zajistil Janu Kratochvílovi. Pro trenéra Váňu to bylo po Zarifovi druhé vítězství dne. Druhý „bod“ si zapsal v závěrečné Ceně mezinárodní výstavy Koně v akci i žokej Josef Bartoš, a to v sedle čtyřletého ryzáka jménem Talent. Pro svěřence trenérky Hany Kabelkové to byl teprve druhý překážkový start v kariéře.

Dvakrát se prosadil také žák Jakub Spáčil, a to s osmiletým Eldoradem v Ceně bratranců Veverkových na 4500 metrů a v hned následujícím dostihu na 3300 metrů, Ceně podporované společností IPP, s jedenáctiletým Terebeszem. Pro Eldorada to byl letošní druhý start a druhé vítězství. Terebesz se prosadil svou taktikou start-cíl a dosáhl svého desátého vítězství v kariéře. Trenérem prvního jmenovaného je Josef Vymazal, druhého Martin Bělka.

V úvodních proutkách se prosadila šestiletá Nicamia s Janem Odložilem, pro něj to je druhé letošní vítězství. Svěřenkyně trenéra Antonína Nováka porazila favorizovaného Bionic Face, dále dokončili Castellon, Silverator a Elen.  


Dostihový spolek a.s., foto Hana Vytopilová, Miroslav Majer     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net