cervnova 2016 1Test vytrvalosti i boj o místa ve startovacích boxech Českého derby, to je již tradičně hlavní trial na vrchol rovinové sezóny Velká červnová cena Erste Factoring (I.k., 3, 2235m, 135.000 Kč). Ta letošní, hostící plných 16 startujících, měla favority v přesvědčivých vítězích trojkových klání na delších distancích Trip to Sydney a Timekeeper. Zatímco Trip to Sydney, druhý ante-post favorit derby, své příznivce zklamal, Timekeeper ukázal, že stáj Statek Blata Český ráj i trenér Josef Váňa mohou pomýšlet na derby úspěch s i dalším Galileovým synem.


Pokud bychom ale měli dostih brát jako skutečný test vytrvalosti, moc toho neřekl. Jezdci na vedoucích koních dělali po startu všechno možné, aby se nemuseli chopit vedení, a tak úvod dostihu byl velmi pomalý (15,26 - 27,60 - 26,30), nicméně ani poté se dostih až tak výrazně nezrychlil a výsledkem byl podprůměrný čas 2:25,34. V pomalém tempu vodil Lamum, blízko čela byli Victory Bowl a Krasava, pole uzavíral Agricola a na konci byl i Trip to Sydney. Do cílové rovinky vbíhali Lamum a Victory Bowl hlava-hlava,  tam ale zaútočil TIMEKEEPER (Galileo) s Jaromírem Šafářem a dostih rozhodl pro sebe o 1 1/4 délky před zvenčí dobře finišujícím Golden Devil (Pop Rock), odchovancem Rabbitu Trhový Štěpánov. Za třetí Krasavou (Moonjaz), zastupující chov Stanislava Chudáčka přišel další odchovanec Rabbitu Secretive Lord (Egerton). Ze zadu jdoucí Trip to Sydney tentokrát neukázal mnoho a doběhl desátý.     

cervnova 2016 2

Vítězný Timekeeper je pravým bratrem trojnásobného Gr.1 vítěze na distancích 1600 - 2100 metrů Rip Van Winkle, dnes plemeníka v Coolmoru. Pro domácí chov je potěšitelné, že vedle mílaře Lagara dokáží jeho zástupci držet krok s čelem ročníku i na delší distanci.   

Úvod dnešního programu patřil dvouletým českého v prvním dostihu letošního Fitmin Cupu Ceně chovatelského centra Fitmin (III.k., 2, 1200 m, 60.000 Kč). V dostihu, který kromě šedesátitisícové dotace lákal i prémií ve stejné výši startovalo 9 dvouletků, mezi kterými byli potomci letos debutujících plemeníků Durante Alighieri (Galileo) a Sharpour (Desert Sun). Oba měli v dostihu po dvou potomcích a vedli si velmi dobře. Poté, co dostih odvodila polosestra loňské vítězky Anshoa klisna Argami (Midships), přešel 350 metrů před cílem do čela MIKROP NICE (Durante Alighieri - Mikrop Fong, Dr Fong) s ž. Milanem Machem a jistě o 2 1/4 délky zvítězil před Christokem (Sharpour - Chicadee, In A Tiff) a Landaronem (Egerton). Argami finišovala čtvrtá. Vítěz reprezentuje stáj a chov Rabbitu Trhový Štěpánov.

cervnova 2016 3
Předání čestných cen po Velké červnové ceně

Favoritem Ceny Festivalu Country fontána 2016 (IV.k., 3, 1200 m, 40.000 Kč) pro nezvítězivší byl v posledních dvou startech dvakrát druhý valach VIITJA (Dream Ahead) stáje Joly, zakoupený privátně po Arqana Deauville Summer Mixed Sale za 20.000 euro.  Svěřence trenérka Blažkové poslal ž. Milan Zatloukal hned po startu do vedení a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Druhá, se ztrátou 1 1/2 délky, doběhla na vítěze celou distanci dotírající Manolla (Tiger Cafe). Vítěz je polobratrem dvouleté Angel Beauty (Dark Angel) trenérky Kabelkové.

Ačkoliv šestiletý valach IRAKLIN (Footstepsinthesand) svým majitelům během dosavadních 4 sezón vydělal přes 416 tisíc korun, vyhrát se mu v žádném z dosavadních 20 startů, z nichž podstatnou část absolvoval ještě v péči Václava Luky ve Francii, nepovedla. Z kategorie nezvítězivších se současný svěřenec Filipa Neuberga vyčlenil až dnes v Ceně Derby Klubu (III.k., 3+, 1000 m, 60.000 Kč) nejlepším finišem z 9 účastníků, 2 1/2 délky před sedmiletou Reggie (Varadar), favorizovaný Bright Sand (Marchand de Sable) skončil třetí.

První vítězství kariéry získal dnes i pětiletý ALFA WOLF (Amadeus Wolf) stáje Luka Racing Syndicate, zakoupený jako roček na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 8.000 euro, který v handicapu Memoriál Miloslava Nového (IV.k., 1400 m, 40.000 Kč) jistě o 1/2 délky porazil Sorahha (Scyris), na třetím místě skončil Lafranco, který se odhodlal k velkému trháku a v oblouku měl náskok před polem zhruba 8 délek.

Cena Projektu vím, čím krmím (III.k., 1600 m, 1600 m, 60.000 Kč) byla velkým sólem čtyřletého THAILANDA (Lord England) z CK Martin Tour, kterého jeho trenér a jezdec Jiří Chaloupka poslal do čela a hřebec stylem start-cíl s přehledem vyhrál s náskokem 4 délek před Luskem (High Extreme).

Pětkový handicap Cena www.velka-chuchle.cz (V.k., 1800 m, 20.000 Kč) získal s náskokem 3 1/2 délky před Wendelínkem (Signe Divine) čtyřletý valach SINGAPORE SPICE (Sandwaki) stáje Alegres s ž. Milanem Machem, v druhém oddělení tohoto dostihu, Ceně Hájka, získal pětiletý HEURE (Scyris - Honora, Sebastian) s ž. Martinem Laubem.

Tečku za dnešním mítinkem obsatarala LATIGERA (Egerton - Latinita, Paico), tříletá hnědka napajedelského chovu ve službách stáje Rabbit Trhový Štěpánov, která po řadě umístění získala v Ceně Ray of Lighta (III.k., 3, 2400 m, 40.000 Kč) své první vítězství.   

Miloslav Vlček, foto Petr Nowicki








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net