Velka cervnova 2021 azMaratón jedenácti dostihů v čele s dvojicí jedničkových klání - hlavní předzkouškou Českého derby 69. Velkou červnovou cenou a sprinterům věnovaným 16. Memoriálem Jaroslava Maška, dnes čekal tisícovku diváků v Chuchle Areně Praha, které mohl v rámci zmírňování protipandemických opatření pražský pořadatel přivítat ve svých prostorách.

Hodně rozmanité pole Velké červnové ceny (I.k., 3, 2200 m, 135.000 Kč) mělo favorita ve druhém z Velké jarní ceny Vert Liberte (Muhaarar), ale hřebec z kombinace sprintera na dceru sprintera dostih zřejmě neprostál a skončil až devátý. Nečekaně dobře jej ale zastoupil stájový kolega TCHEQUE KING (Montmartre), kterého Daniel Vyhnálek držel ve středu pole, při točení do cílové roviny hodně nabíhal, přesto v závěru táhlým finišem vybojoval po čtvrtém místě v Memoriálu dr. Frankenbergera své první vítězství. Dvě délky za ním skončil Dragon Arrow (Sepoy), který na cílové o nos chytil slábnoucího tréninkového druha z lotu Heleny Vocáskové Kmotra (Epaulette). Čtvrtý finišoval francouzský vítěz Global Man (Reliable Man) a pátý Rabbit Buratino (Buratino), který dostih odvodil.

Vítězný svěřenec trenéra Dalibora Töröka, po Peinture Naive, Sagarovi a Black Canyonovi čtvrtý vítěz Velké červnové z DS Pegas, je vlastním odchovancem majitele stáje Jiřího Trávníčka. Hřebec překážkového původu je druhým potomkem excelentní steeplerky Kamelie (Martaline), vítězky Grande steeplechase d'Europa (Gd1) a dalších sedmi překážkových dostihů. Otec Montmartre (Montjeu) byl na dráze špičkovým vytrvalcem, který mj. vyhrál Grand Prix de Paris (Gr.1). V chovu je využíván především chovateli překážkových koní, jeho nejúspěšnějším potomkem je vítěz Supreme Novices' Hurdle (Gd1) v Cheltenhamu Labaik. Tcheque King je produktem poměrně úzké příbuzenské plemenitby - je 3x3 prochován na Linamixe a 3x4 na Sadler's Wellse.

vcc ceny

Druhý jedničkový dostih dne 16. Memoriál Jaroslava Maška (I.k., 4+, 1400 m) ovládl podruhé v Česku startující pětiletý valach Vasury Kolesa WORTH CHOICE (Worthadd), který v cílové rovině pod Adamem Florianem svedl krásný souboj s tempo diktujícím a o 4 kilogramy více zatíženým vítězem loňském EJC Million Politicum (Lethal Force) s Janem Vernerem, kterého nakonec o krk zdolal. Třetí, ale již 3 1/2 délky zpět, finišoval Manoamano (Alexandros), čtvrtá Pray for Paris (Next Desert).
Svěřenec trenérky Myškové přišel do Česka z polského tréninku, kde získal 2 vítězství v tamních dostizích II. a III. kategorie.

Mem maska

Double pro stáj Rabbitu Trhový Štěpánov i dr. Nieslanikové

V rámcových dostizích se dvěma majitelům podařilo dosáhnout double. Nejprve jej završila stáj Rabbit Trhový Štěpánov, jejíž vlastní odchovankyně DARKGELTON LADY (Egerton - Rabbit Dark Angel, Dark Angel) takřka stylem start-cíl vyhrála navzdory nejvyšší váze v poli handicap Cenu MČ Velká Chuchle (III.k., 1600 m) a následně RABBIT BREATH (Bated Breath) po krásném souboji s Lexceedem (Exceed And Excel) získala v Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp II.k., 1400 m) druhé dvojkové vítězství v řadě. V sedlech obou koní trenéra Petrlíka byl s přehledem jezdící Tomáš Lukášek.

Na ni následně navázala stáj MUDr. Evy Nieslanikové v péči Miroslava Nieslanika a pod vedením dalšího člena české jezdecké elity Milana Zatloukala, jejichž tříletá GIANNAH (Olympic Glory) se v Ceně společnosti Ticketlive (IV.k., 3, 1600 m) vymanila z kategorie nezvítězivších  a následně šestiletý ve Francii dříve vítězný EAGLEWINGS (So You Think) získal v Ceně společnosti Tipsport (III.k., 2200 m) první vítězství v českých službách.

Nepřehlédněte: Radek Holčák koupil nejdražšího koně online dražby v Baden-Badenu. Čtyřletá Eleonora stála 23.500 €

Po druhém místě z předchozího startu se v úvodním dostihu dnešního dne Ceně Médi Kubíka (IV.k., 3, 1600 m) lehce prosadil
NAPOLEON BAY (New Bay), 25.000 € akvizice stáje Joly, kterého trénuje Jaroslav Drlík a odjezdil Jiří Palík. Po roční pauze a úspěšném návratu minulý měsíc ve Slušovicích pokračovala ve vítězné sérii předloňská vítězka Karpatské ceny čtyřletá FRANCESKA BELLA (Kingston Hill) ze Statku Blata Český ráj, která pod Jaromírem Šafářem jistě zvítězila v Ceně společnosti Dino Toys (III.k., 3+, 2200 m).

Čtyřkový handicap na 1400 metrů Cena Cedrose znamenal první české vítězství nejen pro pětiletou ryzku stáje Arenzo IDEAL GRACE (Poet's Voice), ale i pro belgického žokeje Koena Clijmanse.

Závěrečné dva dostihy pak patřily domácím odchovancům - polobratrovi Derby vítěze Josepha JANU MESSIMU (Mariydi - Josselin, Muhtathir), kterého vítězně do cíle dovedl syn překážkového šampióna Marcela Nováka am. Marcel Novák mladší, a pětiletému FRAMOVI (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light), který s Alenou Plimlovou v sedle předvedl krásný finiš, kterým vybojoval první kariérní vítězství. (miv)