Velka cervnova 2021 azMaratón jedenácti dostihů v čele s dvojicí jedničkových klání - hlavní předzkouškou Českého derby 69. Velkou červnovou cenou a sprinterům věnovaným 16. Memoriálem Jaroslava Maška, dnes čekal tisícovku diváků v Chuchle Areně Praha, které mohl v rámci zmírňování protipandemických opatření pražský pořadatel přivítat ve svých prostorách.

Hodně rozmanité pole Velké červnové ceny (I.k., 3, 2200 m, 135.000 Kč) mělo favorita ve druhém z Velké jarní ceny Vert Liberte (Muhaarar), ale hřebec z kombinace sprintera na dceru sprintera dostih zřejmě neprostál a skončil až devátý. Nečekaně dobře jej ale zastoupil stájový kolega TCHEQUE KING (Montmartre), kterého Daniel Vyhnálek držel ve středu pole, při točení do cílové roviny hodně nabíhal, přesto v závěru táhlým finišem vybojoval po čtvrtém místě v Memoriálu dr. Frankenbergera své první vítězství. Dvě délky za ním skončil Dragon Arrow (Sepoy), který na cílové o nos chytil slábnoucího tréninkového druha z lotu Heleny Vocáskové Kmotra (Epaulette). Čtvrtý finišoval francouzský vítěz Global Man (Reliable Man) a pátý Rabbit Buratino (Buratino), který dostih odvodil.

Vítězný svěřenec trenéra Dalibora Töröka je vlastním odchovancem majitele stáje Jiřího Trávníčka. Hřebec překážkového původu je druhým potomkem excelentní steeplerky Kamelie (Martaline), vítězky Grande steeplechase d'Europa (Gd1) a dalších sedmi překážkových dostihů. Otec Montmartre (Montjeu) byl na dráze špičkovým vytrvalcem, který mj. vyhrál Grand Prix de Paris (Gr.1). V chovu je využíván především chovateli překážkových koní, jeho nejúspěšnějším potomkem je vítěz Supreme Novices' Hurdle (Gd1) v Cheltenhamu Labaik. Tcheque King je produktem poměrně úzké příbuzenské plemenitby - je 3x3 prochován na Linamixe a 3x4 na Sadler's Wellse.

vcc ceny

Druhý jedničkový dostih dne 16. Memoriál Jaroslava Maška (I.k., 4+, 1400 m) ovládl podruhé v Česku startující pětiletý valach Vasury Kolesa WORTH CHOICE (Worthadd), který v cílové rovině pod Adamem Florianem svedl krásný souboj s tempo diktujícím a o 4 kilogramy více zatíženým vítězem loňském EJC Million Politicum (Lethal Force) s Janem Vernerem, kterého nakonec o krk zdolal. Třetí, ale již 3 1/2 délky zpět, finišoval Manoamano (Alexandros), čtvrtá Pray for Paris (Next Desert).
Svěřenec trenérky Myškové přišel do Česka z polského tréninku, kde získal 2 vítězství v tamních dostizích II. a III. kategorie.

Mem maska

Double pro stáj Rabbitu Trhový Štěpánov i dr. Nieslanikové

V rámcových dostizích se dvěma majitelům podařilo dosáhnout double. Nejprve jej završila stáj Rabbit Trhový Štěpánov, jejíž vlastní odchovankyně DARKGELTON LADY (Egerton - Rabbit Dark Angel, Dark Angel) takřka stylem start-cíl vyhrála navzdory nejvyšší váze v poli handicap Cenu MČ Velká Chuchle (III.k., 1600 m) a následně RABBIT BREATH (Bated Breath) po krásném souboji s Lexceedem (Exceed And Excel) získala v Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp II.k., 1400 m) druhé dvojkové vítězství v řadě. V sedlech obou koní trenéra Petrlíka byl s přehledem jezdící Tomáš Lukášek.

Na ni následně navázala stáj MUDr. Evy Nieslanikové v péči Miroslava Nieslanika a pod vedením dalšího člena české jezdecké elity Milana Zatloukala, jejichž tříletá GIANNAH (Olympic Glory) se v Ceně společnosti Ticketlive (IV.k., 3, 1600 m) vymanila z kategorie nezvítězivších  a následně šestiletý ve Francii dříve vítězný EAGLEWINGS (So You Think) získal v Ceně společnosti Tipsport (III.k., 2200 m) první vítězství v českých službách.

Nepřehlédněte: Radek Holčák koupil nejdražšího koně online dražby v Baden-Badenu. Čtyřletá Eleonora stála 23.500 €

Po druhém místě z předchozího startu se v úvodním dostihu dnešního dne Ceně Médi Kubíka (IV.k., 3, 1600 m) lehce prosadil
NAPOLEON BAY (New Bay), 25.000 € akvizice stáje Joly, kterého trénuje Jaroslav Drlík a odjezdil Jiří Palík. Po roční pauze a úspěšném návratu minulý měsíc ve Slušovicích pokračovala ve vítězné sérii předloňská vítězka Karpatské ceny čtyřletá FRANCESKA BELLA (Kingston Hill) ze Statku Blata Český ráj, která pod Jaromírem Šafářem jistě zvítězila v Ceně společnosti Dino Toys (III.k., 3+, 2200 m).

Čtyřkový handicap na 1400 metrů Cena Cedrose znamenal první české vítězství nejen pro pětiletou ryzku stáje Arenzo IDEAL GRACE (Poet's Voice), ale i pro belgického žokeje Koena Clijmanse.

Závěrečné dva dostihy pak patřily domácím odchovancům - polobratrovi Derby vítěze Josepha JANU MESSIMU (Mariydi - Josselin, Muhtathir), kterého vítězně do cíle dovedl syn překážkového šampióna Marcela Nováka am. Marcel Novák mladší, a pětiletému FRAMOVI (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light), který s Alenou Plimlovou v sedle předvedl krásný finiš, kterým vybojoval první kariérní vítězství. (miv)