Tuma PavelÚspěšný  prodloužený víkend v zahraničí má za sebou trenér Pavel Tůma. Ve čtvrtek v německém Bad Harzburgu udělal velkou radost Anaking, který dokázal vyhrát dostih Listed Preis des Elektrohandwerks Goslar/Bad Harzburg s imponující převahou a neztratil se tam ani Joseph. Cesta do Varšavy zase přinesla dobrý výkon Dominiqua mezi elitními polskými koňmi v Listed Nagrodě Kozienic na 2 000 metrů. S trenérem Pavel Tůmou jsme zahraniční výsledky blíže probrali a také jsme se dozvěděli nejbližší plány, které opět směřují do zahraničí.


Nejprve bych se chtěla věnovat Anakingovi, který podal v Bad Harzburgu suverénní výkon. V Pardubicích to tak ještě nevypadalo, ale teď bylo vidět, že jste ho dokázal vrátit do dřívějšího lesku, který měl u manželů Myškových.
Anakingovy výkony jsou zásluhou Jardy Myšky, ten ho udělal. Když jsem Anakinga při jeho rekonvalescenci poprvé pořádně viděl, tak přede mnou stál malý a drobný kůň, který moc na první pohled neupoutával. Přesto se jevil jako borec, který se jen tak nevzdá. Přišel k nám do střediska na podzim a pořádně začal trénovat po zimě. První start v Pardubicích sice vyhrál, ale dobré to nebylo, skákal hodně opatrně, o nohu se bál. Proto jsme pro něho chtěli raději jednodušší dostih, než jet hned do Itálie nebo Francie. Německo bylo dobrou alternativou a dostih splnil svůj účel. Skákal už dobře a vypadá být po dostihu v pořádku, tak věřím, že je to vše na dobré cestě.    

A už má Anaking naplánovaný nějaký další dostih?
Ještě ne, ale majitelé by už od něho chtěli více, tedy asi dostih v Itálii nebo Francii. Je tu ale také možnost startu v Poháru Elektrizace železnic v Praze.

Anaking je vaším letošním už třetím překážkovým vítězem v Německu, a společně s Peintre Elusifem a Northerly Windem se postaral, že jste vyhráli tři největší překážkové dostihy v Německu. Proč vlastně starty v této zemi?
Je to z prostého důvodu – není tu tak velká konkurence na překážkách. Anaking je sice zkušený překážkový kůň, ale potřeboval po zranění něco lehčího. Northerly Wind s Peintre Elusifem jsou mladí šestiletí koně a pořád se učí, takže jsem je nechtěl hned posílat do větších dostihů v Itálii. Chtěli jsme se vyhnout extra velké konkurenci, aby získávali jistotu a zkušenosti, a přitom i vydělali nějaké eura. A ještě co se týče Peintre Elusifa, tak ten nás předtím pozlobil s horší ovladatelností ve Zlatém poháru, takže jsem mu řekl, že se za trest půjde zchladit a zaplavat si do Hamburgu…

Anaking badHarzburg Listed
Anaking a žokej Josef Bartoš při svém vítězném tažení v Listed v Bad Harzburgu (foto: Frank Sorge/galoppfoto.de)

Kam budete dále Peintre Elusifa a Northerly Winda směřovat?
Peintre Elusif by měl běhat Velkou mosteckou steeplechase a Northerly Wind se bohužel při posledním startu v Lyonu zranil a vrátí se na dráhu v období kolem Velké pardubické.

A jak jste byl spokojený s výkonem Josepha, který byl v Bad Harzburgu čtvrtý?
Joseph byl ve zdejším programu favoritem, brali to podle toho, že je derby - vítěz. U něho jsme ale po překážkové premiéře v Karlových Varech, kdy měl pád, hlavně potřebovali, aby vše přeskákal a tak jsme s ním šli opatrně a to se povedlo. I když Pepa Bartoš říkal, že neměl pocit, že sedí na koni, který by měl vyhrát. Joseph v Mostě v Memoriálu Smolíka už nechtěl závodit, málem se s Jirkou Palíkem v cílové rovině zastavil. Snad mu změna disciplíny pomůže, čas na to dostane.

V neděli jste absolvovali se dvěma koňmi dostihy ve Varšavě. Dominique tu už byl pod vedením Martina Srnce podruhé třetí a prohrál s kvalitními koňmi, přičemž doběhl s nimi v kontaktu. Potěšil vás?
Ano, doběhl za super koňmi a znovu prokázal, že mu běhání na levou ruku sedí. Při tomto směru běhání je to úplně jiný kůň a je klidný. Koně, co ho porazili, jsou výborní a už dávno tam neběhají jen polští odchovanci, ale koně s francouzskými a irskými sufixy. Oba z tohoto dostihu vyčnívali, takže jsem s Dominiquem spokojený.

Vaším druhým svěřencem ve Varšavě byla Tosen Puissance v Oaks, kde doběhla osmá. Bylo to na ni moc?
Tosen Puissance je kůň pro radost mé partnerce Soně. S tím, že jel do Varšavy Dominique, přiložili jsme k němu i Tosen. Soňa stála v nových šatech v paddocku a užívala si atmosféru klasického dostihu. Angažovali jsme Jirku Chaloupku, který ve Slušovicích nejezdil a řekl, že do Varšavy pojede rád, protože tu ještě nikdy nebyl. Výsledek klisny Soňa po dostihu ohodnotila slovy: „Musí se přitlačit na ty koně, takhle by to nešlo. Přidat, přidat, přidat!“ Je vidět, že majitelské vrtochy pochytila dobře. Já jsem s klisnou spokojený, půjde skákat (smích). 

A otázka na závěr – co vás čeká v nejbližší době?
V nejbližší době nás čeká Bad Harzburg a pak Merano, kam pojede Hessoesse a Fighting Lips. Řada našich koní má něco vyděláno, jsou výš v handicapu a hůř se jim hledají dostihy. Praha přes prázdniny není, proto hledáme dostihy venku a na řadu přijdou i mladé dvouleté koně.

Michaela Zemanová

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net