Bartos Josef mlŽokej Josef Bartoš má za sebou úspěšný víkend. V sobotu dominoval v Pardubicích v sedle Starbucka trenéra Polese v krosu druhé kategorie, a s Vicodym stáje Lokotrans bojoval o vítězství ve čtvrté kvalifikaci. Nakonec z toho bylo těsné třetí místo. O den později pak nečekaně  s Company of Ringem trenéra Favera ukončil vítěznou sérii Al Bustana v dostihu Graded 3, Premio A.S.S.I. S Josefem Bartošem ml. jsme si povídali nejen o víkendových úspěších, ale probrali jsme také blížící se Gran Premio Merano a Velkou pardubickou.Vrchol italské překážkové sezóny bude na pořadu dříve, než Velká pardubická, tak bych se nejprve ráda věnovala italským dostihům. V sedle Company of Ringa jste dokázal porazit v předzkoušce na Gran Premio Al Bustana. Věřil jste před dostihem, že byste mohli usilovat o vítězství v tomto dostihu?
Ne, to jsem si nemyslel, bylo to milé překvapení pro všechny. Měli jsme s Company of Ringem štěstí, že se nám povedlo vytočit poslední zatáčku po bariéře, zatímco Al Bustan se tu zdržel, a už nás pak nechytil. Company of Ring ale šel dobře a byl v nejlepší formě, co jsem ho kdy jezdil.

Vidíte ho tedy jako šancového koně pro Gran Premio Merano?
U Company of Ringa bude bohužel asi problém s distancí 5000 metrů. Já si myslím, že jeho parketou jsou tratě 3500 až 4000 metrů. V Gran Premiu by měl startovat, ale pojede ho jiný jezdec. Domluvil jsem se s panem Faverem, že mne uvolní pro Santo Cerra trenéra Wroblewského. Ten sice nikdy neběžel tak dlouhý dostih, ale myslím si, že je to lepší kůň než Company of Ring.

Kdo je podle vás favoritem Gran Premia? A vlastně jaké by mělo podle vašich informací pravděpodobně být složení startovního pole?
Favoritem je určitě Al Bustan a také přijedou z Francie dva koně trenéra Macairea, kteří sem jedou vyhrát. Měl by to být Defit d´Estruval, který tu loni vyhrál dva velké dostihy a letos byl druhý za Al Bustanem v Grande Steeple-chase d´Europa. Druhým koněm je Le Costaud, který zvítězil v Grande Steeple-chase d´Europa před dvěma roky. Samozřejmě tu také budou koně od pana Váni. Největší italskou nadějí by měl být svěřenec Raffaele Romana Quick Davier, se kterým před třemi týdny vyhrál Dominik Pastuszka dostih Listed.

Merano Premio ASSI
Vítězství Company of Ringa a ž. Bartoše v Gd-3 Premio A.S.S.I. před Al Bustanem a ž. Faltejskem (foto: www.hurdleandchase.it)

Druhým velmi dobrým koněm, kterého jste v Meranu v neděli jezdil, byl tříletý Imperial Red. Společně jste byli druzí ve druhém vrcholu mítinku, Graded 3 Premio Ettore Tagliabue. Startoval na překážkách teprve počtvrté v životě. Je to podle vás kůň, který by to mohl dotáhnout do velkých dostihů i mezi staršími koňmi?
Imperial Red je jedním ze dvou současných nejlepších koní u pana Favera, společně s Company of Ringem. Myslím tedy, že je to do budoucna naděje stáje do velkých dostihů pro starší překážkáře.

Po jaru to ještě nevypadalo, že byste mohl být ve hře o post italského šampiona na překážkách, ale nyní jste už jen o dvě vítězství za vedoucím Josefem Váňou ml. Je to nyní váš cíl, vyhrát počtvrté zdejší šampionát?
Pepa Váňa teď spíše sbírá na italských překážkách umístění, takže se mi povedlo k němu přiblížit. Určitě bych rád šampionát vyhrál, i když se jedná jen o dobrý pocit, není to spojeno s nějakou odměnou. Mým cílem tedy spíše je vyhrát Gran Premio Merano, což by bylo pro mne poprvé. Ale samozřejmě, že pokud to bude aktuální, budu o vítězství v šampionátu bojovat.

Opusťme nyní italský turf a přenesme  se do sobotních Pardubic, kde se vám povedlo pěkné vítězství se Starbuckem stáje EŽ Praha a.s. Ten zatím velký dostih nevyhrál, myslíte ale, že v něm má naději uspět?
Ze Starbucka jsem měl v sobotu moc dobrý pocit, choval se jako profesionál. Dostal jsem nabídku na jeho ježdění v Memoriálu kapitána Poplera a myslím, že by mu tento dostih měl sedět. Memoriál Poplera je můj oblíbený dostih, vyhrál jsem ho už pětkrát.

Je známé, že pro letošní rok nebudete ve Velké pardubické v sedle Zarifa, kterého jste jezdil v posledních třech ročnících. Váš nový kůň pro Velkou Vicody podal podle mého názoru v kvalifikaci velmi dobrý výkon…
To ano, utíkal dobře a ukázal, že má třídu. Jeho jarní starty bych nepočítal, po tvrdu mu to tak nejde. Na měkčí dráze mám z něho dobrý pocit. Samozřejmě, že není vyzkoušený na trati 6900 metrů. To může být jeho minus, ale jak si s ní poradí, se dozvíme až v dostihu. A samozřejmě bude záležet i na průběhu dostihu a na štěstí.

Starbuck
Josef Bartoš v sedle zástupce stáje EŽ Praha a.s. Starbucka zvítězil v sobotu v krosu druhé kategorie v Pardubicích (foto: Andrea Zavadilová) 

Jak tedy vidíte letošní ročník Velké pardubické? Mohl by v něm také uspět někdo z koní, kteří budou startovat v dostihu poprvé?
Určitě je pro me favoritem No Time To Lose a další šancí je dvojnásobný vítěz kvalifikačních dostihů Ange Guardian. Ještě bych upozornil na velmi silného soupeře v poli a to Theophila, kterého jsem si i vyzkoušel a je to výborný silný kůň do Velké. Ten v ní bude startovat poprvé.  A ve výborné formě se také ukázal nyní Hegnus.

Mluvili jsme o tom, koho povedete ve Velké pardubické a také v „Poplerovi“.  Máte už domluvené angažmá pro nějaký další větší dostih při Velké?
V Ceně Laty Brandisové pro klisny bych měl vést Sinndarku, se kterou jsme zvítězili v Ceně Registany. A ještě se ukáže, jestli bude startovat Lamum v klasické steeplechase, Stříbrné trofeji, a Marcus Aurelius v Ceně Vltavy.  Při pardubickém mítinku se ještě moc těším do sedla čtyřletého Mr. Spexe, který je svým jménem a exteriérem velmi oblíbený jak u mě, tak u manželky a mých dětí.

Měli bychom vás vidět ještě letos na jiné zahraniční dráze než v Itálii?
V sobotu se budou konat pěkné dostihy ve švédském Strömsholmu, kde bych měl jezdit dva koně.

Otázka na závěr – jak jste doposud spokojený s letošní sezónou a co je ještě vaším přáním?
Se sezónou celkem spokojený jsem, nějaká vítězství se povedla a dařilo se mi dobře v létě. Moc bych si ale přál, aby měl trenér Favero ve stáji lepší starší koně. Někteří majitelé dali koně do tréninku k Raffaelu Romanovi, takže doba, kdy měl Paolo Favero ve stáji okolo 80 koní, je už pryč. Nyní má jen 37 koní v přípravě a je to na výsledcích v dostizích znát. Navíc v poslední době nakupoval levnější koně, takže kvalita koní v jeho stáji šla dolů.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net