Už jen necelé čtyři dny nás dělí od startu našeho nejpopulárnějšího dostihu a vrcholu tuzemské překážkové sezóny, 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, která je dotovaná pěti miliony korun. Na její start by se tak v neděli v 16:40 hodin mělo postavit 21 koní včetně tří zahraničních. Dvanáct koní, samozřejmě včetně benjaminka Dulcara de Sivoly, půjde na start dostihu poprvé. Polovinu účastníků vám nyní blíže představíme.
č. 1 THEOPHILOS (Elusive City), 9letý hnědák valach stáje Dostihový klub iSport- Váňa, trenér Josef Váňa st., jezdec ž. Josef Bartoš
Dostihová kariéra: 36 startů, 7 vít. a 17 um., 1,444.600 Kč, průb. handicap 85 kg
Theophilos jako tří a čtyřletý běhal rovinové dostihy pod vedením trenéra Petera Schiergena. V začátku kariéry ho jezdil Filip Minařík, který s ním také vyhrál dostih na 1950 metrů v Nancy. V pěti letech se hnědák dostal k trenéru Josefu Váňovi. Hned napoprvé obsadil ve steeplechase v Mostě druhé místo a následně v Kolesách vyhrál steeplechase. Následující sezónu sbíral Theophilos zkušenosti v menších dostizích, ale na závěr sezóny dokázal obsadit druhé místo v Poplerově memoriálu. Od sezóny 2017 patří Theophilos mezi špičku krosařů. Dvakrát po sobě vyhrál Prvomájovou steeplechase a ve velkých pardubických zkouškách byl sedmkrát na tabuli, povětšinou na druhém místě. Letos byl v 1. kvalifikačním dostihu na měkké dráze ž. Bartošem zadržený, ale poté byl druhý v Červnové cross country Válečníka a s Janem Odložilem vyhrál snadno dvojkovou Cenu Peruána o pět délek před Krocoleonem. Josef Bartoš se do Theophilova sedla vrátil při čtvrté kvalifikaci, kdy nestačil o šest délek na Talenta, zanechal ale za sebou pět svých soupeřů pro Velkou pardubickou včetně Tzigane du Berlais.
Theophilos měl startovat ve Velké pardubické poprvé loni, ale bohužel mu horečka znemožnila postavit se na start dostihu. S natolik úspěšným a zkušeným žokejem, jako je Josef Bartoš, má velké šance na umístění a pokud mu nebude délka trati vadit, může být i ve hře o vítězství (aktuální kurz Tipsportu na vítězství 6:1).
č. 2 TZIGANE DU BERLAIS (Poliglote), 8letý hnědák valach stáje Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, jezdec ž. Jan Faltejsek
Dostihová kariéra: 22 startů, 5 vít. a 12 um., 2,642.600 Kč, průb. handicap 89 kg
Obhájce vítězství jako tříletý vyhrál bumper, ale jinak zůstala jeho kariéra ušetřena rovinových dostihů a byl směřovaný „od mala“ na pardubické závodiště. To, že by mohl patřit do nejlepší společnosti, naznačil na závěr čtyřleté sezóny, kdy doběhl druhý za Marmitonem v Ceně ČASCH, ale porazil například Talenta. V sezóně 2016 vyhrál první start v sezóně, ale při nejdůležitějším pardubickém mítinku roku se musel spokojit s pátým místem v Ceně Jana Kašpara. Předloni už to bylo jiné kafe, protože se Tzigane postupně zlepšoval a po dvou úspěších v krosech druhé a třetí kategorie získal druhé místo v Ceně Labe. V loňském roce po nedokončení první kvalifikace se ukázal Tzigane du Berlais v dobrém světle druhým místem za Ange Guardianem v poslední kvalifikaci a o měsíc později při své první účasti ve Velké pardubické nenalezl přemožitele. Letos startoval dvakrát a po druhém místě v první kvalifikaci skončil před čtyřmi týdny až pátý.
Tziganemu určitě pomůže délka trati a výborný jezdec v sedle. Výsledek z poslední kvalifikace není třeba brát příliš vážně. Realizační tým mohl vše poladit a pro nás stále patří Tzigane du Berlais k favoritům dostihu (4,6:1).
č. 3 RIBELINO (Truth Or Dare), 11letý hnědák valach stáje Lokotrans, trenér Luboš Urbánek, jezdec ž. Andrew Glassonbury
Dostihová kariéra: 41 startů, 4 vít. a 10 um., zisk 2,744.2100 Kč, průběžný handicap 79 kg
Kariéra francouzského rodáka Ribelina začala ve třech letech na rovině, ale od druhého startu již získával zkušenosti nad skoky. Ve francouzském tréninku byl až do konce sezóny 2013. Vyhrál tu jen jednou a shodnou okolností v nejdelším dostihu, kterého se zúčastnil – byla to crosccountry na 5000 metrů v Lignieres. Jeho rating před odjezdem do Čech byl 50. První sezóna v Česku zřejmě byla pro realizační tým zklamáním, když z pěti startů zaznamenal nejlépe sedmé místo v Prvomájové steeplechase. Vše ale bylo zapomenuto v sezóně 2015, kdy Ribelino vytvořil úspěšnou dvojici s žokejem Pavlem Kašným. Vyhráli spolu dva dostihy včetně Úvodní crosscountry Koroka a po diskvalifikaci Nikase se stali i vítězi Velké pardubické. Následující rok ale první tři dostihy Ribelino nedokončil. V srpnové kvalifikaci naznačil návrat k dřívějším výkonům čtvrtým místem, ale to bohužel byl na bezmála dva roky jeho poslední start. Loni se dostal na start Velké pardubické sedmou příčkou ve druhé kvalifikaci a v samotné Velké byl na 11. místě posledním koněm, který dostih dokončil. Po sezóně se Ribelino přestěhoval od trenéra Kováře k Luboši Urbánkovi do střediska stáje Lokotrans v Újezdu u Boskovic. V aktuální sezóně se zúčastnil tří kvalifikačních dostihů a svého nejlepšího výsledku docílil v poslední kvalifikaci čtvrtým místem. Dokázal za sebou zanechat sice Tziganeho du Berlais, ale kromě něho porazil dva účastníky Velké patřící spíše k jejím outsiderům.
Ribelino má zřejmě v 11 letech už vrchol své překážkové kariéry za sebou, jeho předností ale je zkušenost. Pokud při svém třetím startu ve Velké pardubické přijde do cíle na nižším dotovaném místě, bude to pro něho velký úspěch (70:1).
Jedním ze čtyř koní, které vyšle do dostihu trenér Josef Váňa, bude Ange Guardian (vepředu vpravo). Nový "král kvalifikací" se Velké pardubické zúčastní počtvrté. Letos nenašel v dostizích přemožitele
č. 4 DULCAR DE SIVOLA (Assessor), 6letý hnědák valach stáje DiJana Dobšice, trenér Stanislav Kovář, jezdec Josef Borč
Dostihová kariéra: 13 startů, 1 vít. a 7 um., 572.725 Kč, průb. handicap 76 kg
Francouzský rodák je jediným šestiletým koněm na startu Velké pardubické a kromě toho, že je tedy nejmladším koněm na startu, má také nejméně absolvovaných dostihů na kontě. Coby svěřenec francouzského trenéra Gillese Trapenarda začal svou kariéru hned na proutěných překážkách ve věku čtyř let. Vůbec se nepředvedl špatně - v prvních čtyřech startech byl dvakrát druhý a poté dvakrát pátý. Koncem října v Nancy zvítězil při premiéře ve steeplechase s Jonathanem Plouganouem v sedle. O dva týdny později se neumístil v prodejním dostihu a to byl jeho poslední start v rodišti (rating 57). Loni již byl v tréninku Stanislava Kováře a začal svou pouť v novém domově v dostihu třetí kategorie, kde skončil o délku druhým za Turonim. Pak startoval o kategorii výše a nejvíce upoutal při posledním startu v posledním pardubickém hlavním dostihu sezóny, Ceně města Pardubic, kde bojoval o vítězství a skončil druhý za Turdusem. Letos má na svém kontě Dulcar De Sivola dva kvalifikační starty se šestým a sedmým (posledním) místem.
Dulcarovi de Sivola chybí větší překážková zkušenost a není prověřený na trati 6900 m. Tato fakta společně s výsledky ho pasují do role outsidera dostihu (150:1).
č. 5 PLAYER (Moonjaz),7letý ryzák valach stáje Maxa-Nýznerov, trenér Lenka Kvapilová, jezdec ž. Marcel Novák
Dostihová kariéra: 23 startů, 5 vít. a 11 um., 460.300 Kč, průb. handicap 81,5 kg
První z pěti českých odchovanců na startu Velké zahájil dostihovou pouť jako tříletý pod vedením trenérky Vocáskové v dostizích čtvrté kategorie. Následující jaro vstoupil do sezóny lehoučkým vítězstvím v pětkovém handicapu v Mimoni, kterým se rozloučil s rovinovou kariérou. O necelý měsíc později již získal druhé místo za Playstarabadem v poutěnkách na pardubickém závodišti. Nedlouho poté byl prodaný a stěhoval se k trénerce Lence Kvapilové. Za jezdecké asistence jejího partnera Marcela Nováka pokračoval ve sbírání zkušenosti na pardubickém závodišti. Svůj potenciál naplno odkryl jako pětiletý, kdy vyhrál tři dostihy cross country včetně Ceny Jana Kašpara. Loňskou sezónu měl Player trochu slabší, ale nakonec vylepšil dojem třetím místem v Ceně Labě, kde doběhl dvě a půl délky za vítězným Mahonym a délku za desetinovým favoritem z Francie Ubrin de l´Isle. Letos má Player v nohách čtyři starty. Nejvíce zaujal třetí příčkou za Hegnusem a Tziganem du Berlais v první kvalifikaci a vítězstvím ve dvojkové Ceně Irakliona sedmého záři, kdy oplatil porážku Hegnusovi.
Do Velké dohlášený ryzák zatím v nejlepší společnosti střídá lepší výkony se slabšími. Pardubice má načtené, protože dvě třetiny jeho startů se odehrály na zdejší dráze, ale většinou mu něco na top společnost starších krosařů v cíli chybělo a není samozřejmě prověřený na tak dlouhé trati. Považujeme ho ale za koně pro překvapení (12:1).
č. 6 STRETTON (House Rules),9letý hnědák valach stáje Nýznerov, trenér Stanislav Popelka, jezdec ž. Thomas Garner
Dostihová kariéra: 25 startů, 3 vít. a 20 um., 1,263.750 Kč, průb. handicap 84 kg
Napajedelský odchovanec se seznámil jako dvouletý jednou s dostihovou dráhou, ale již následující rok účastmi v bumperech a v proutěných překážkách bylo jasné, jaké s ním má realizační tým záměry. A Stretton na překážkách nikdy nezklamal, každý z22 překážkových dostihů dokončil a z toho jen jedenkrát nebyl v cíli na placeném místě! Jeho zatím největší vítězství přišlo v Ceně Jana Kašpara před čtyřmi roky. V dalších deseti velkých dostizích se umístil včetně skvělého třetího místa v loňské Velké pardubické - to bylo ještě pod vedením Čestmíra Olehly. Po trenérově odchodu do Zhoře se stal jeho novým trenérem Stanislav Popelka. Do letošního ročníku Velké se Stretton kvalifikoval čtvrtou příčkou hned při první možnosti v květnu a ve třetí kvalifikaci tento výsledek zopakoval.
Loni jsme o Strettonovi psali, že je černým koněm dostihu a on to potvrdil výtečným třetím místem. Délka trati mu sedla a při své druhé účasti ve Velké by nás nepřekvapilo, kdyby tento úspěch zopakoval, byť podle sázkového kurzu se s ním na úplně přední místa nepočítá (15:1).
č. 7 MAZHILIS (Country Reel), 10letý hnědák valach stáje Kö Dent, trenér Josef Váňa st., jezdec ž. Jan Kratochvíl
Dostihová kariéra: 41 startů, 6 vít. a 25 um., zisk 4,994.897 Kč, průběžný handicap 79,5 kg
Mazhilis začínal svou kariéru už jako dvouletý na rovinách a rozhodně mu nechyběla třída, o čemž svědčí jeho třetí místo z Ceny zimního favorita či šestá příčka v Saint Legeru. Ve čtyřech letech začal skákat a hned napoprvé jel do Trevisa. A až do konce loňské sezóny často cestoval za italskými dostihy. Svému majiteli tam dělal radost. Před třemi roky dokázal vyhrát největší překážkový dostih Gran Premio Merano, ve kterém byl následující rok pátý. Kromě toho vyhrál v Itálii další čtyři dostihy včetně Listed Premio Ceme Anglaise a mnohokrát se tu umístil. Loni se Mazhilis přeorientoval na pardubické skoky a daří se mu i na nich. Z dosavadních pěti startů v mecce našich překážkových dostihů byl nejhůře třetí. Stalo se tak při posledním kvalifikačním dostihu, kterým splnil podmínky pro účast ve Velké, kam doprovodí na start svého stájového kolegu Zarifa.
Mazhilis je prvním vítězem Gran Premio Merano, který bude startovat ve Velké pardubické a pokusí se tak o unikátní double. Překážkář je to výborný a i když si poprvé vyzkouší své síly na téměř sedmikilometrové trati, je adeptem na dotované umístěni. (12:1)
Jedním ze dvou reprezentantů stáje Köi Dent ve Velké pardubické bude Mazhilis. Jako první vítěz největšího italského překážkového dostihu Gran Premio Merano se pokusí uspět ve Velké pardubické
č. 8 ANGE GUARDIAN (Banyumanik), 11letý hnědák valach Stáje Anděl strážný, trenér Josef Váňa, jezdec ž. Jiří Kousek
Dostihová kariéra: 46 startů, 13 vít. a 15 um., zisk 3,052.600 Kč, průběžný handicap 87 kg
Ange Guardian začínal svou dostihovou pouť u trenéra Filipa Neuberga. Dokázal vyhrát hned svůj zářijový debut ve dvou letech. Do konce tříleté sezóny startoval i v německých dostizích, ale výraznější stopu v tomto odvětví za sebou nezanechal. Následující rok již pod vedením trenéra Ministra na podzim vyhrál svůj první překážkový dostih v Mostě a vyhrál tu i o dva roky později. Ještě v sezóně 2014 se dostal k Josef Váňovi a ten s ním na severočeském závodišti vyhrál další dva dostihy. Od sezóny 2015 Ange Guardian startuje jen mezi elitou a přestože u něho dlouho byl problém
s „dopřednostíí“, hovořilo se o něm jako o talentovaném krosaři. Poslední dvě sezóny ho katapultovaly do samotné špičky tuzemských koní v cross country. Dokladem toho je pět vítězství ze sedmi startů od jara 2018 a postupně druhé, páté a šesté místo ve Velké pardubické. Po Trezorovi se stal dalším králem kvalifikací, dokázal totiž již vyhrát čtyři. Loni došel do cíle Velké pardubické na šestém místě, téměř 12 délek za Tziganem du Berlais.
Ange Guardian zraje jako víno a letos ani v jednom ze tří startů nenašel přemožitele. Měl by být největším soupeřem obhájce vítězství Tzigane du Berlais (6:1).
č. 9 SZTORM (Enjoy Plan), 10letý hnědák valach stáje Nýznerov, trenér Greg Wroblewski, jezdec ž. Marek Stromský
Dostihová kariéra: 33 startů, 8 vít. a 20 um., zisk 2,197.405 Kč, průběžný handicap 84 kg
Sztorm se ve svém rodišti dostal na dráhu poprvé jako tříletý. Pod vedením známého polského trenéra Walického dokázal i zvítězit na 2000 metrů, ale už si také okusil dostih přes proutěné překážky. Od čtyř let, kdy se dostal do českého turfu, se věnuje pouze překážkám a to spíše klasické steeplechase, několikrát také měnil tréninkové prostředí. Svůj jediný tuzemský velký triumf zaznamenal v sezóně 2015 úspěchem ve Velké slušovické steeplechase. Daří se mu výborně ve Wroclawi, kde dominoval nad soupeři pětkrát. Vyzkoušel si také meranské skoky, kde byl mj. předloni druhý v Grande steeple-chase d´Europa za koněm trenéra Macairea. Svou nejlepší sezónu měl svěřenec Grega Wroblewského loni. Ani v jednom ze tří startů ve Wroclawi nenašel přemožitele a vyhrál oba zdejší vrcholy, Velkou wroclawskou i dostih Crystal Cupu. Navíc byl oceněný titulem Kůň roku ve Wroclawi. Letos podal Sztorm výborný výkon ve druhé kvalifikaci, kde bojoval o vítězství s Ange Guardianem, kterému o délku podlehl. Při posledním startu se pokusil o obhajobu vítězství ve Velké wroclawské, ale ke konci dostihu byl zadržený.
Sztorm měl startovat ve Velké pardubické už loni, ale nakonec byl z dostihu stejně jako Theophilos škrtnutý. Má menší zkušenost s pardubickými skoky, startoval tu zatím jen šestkrát. Sztormovi bezesporu nechybí třída, ale jeho letošní výsledky a první účast ve Velké pardubické z něho dělají adepta jen na nižší dotovaná místa (17:1).
č. 10 ZARIF (Observatory), 12letý ryzák valach stáje Köi Dent, trenér Josef Váňa st., jezdec ž. Thomas Boyer
Dostihová kariéra: 39 startů, 7 vít. a 18 um., 4,034.800 Kč, průb. handicap 84 kg
Zarif jako dvouletý startoval třikrát v Irsku a o rok později už ho vysílal na roviny Josef Váňa. Dnes už asi není podstatné, že se zúčastnil i jedničkového Červnového poháru, ale spíše informace, že hned při prvním startu ve věku čtyř let proměnil překážkový debut ve snadné vítězství v Kolesách. Od sezóny 2012 startuje výborný ryzák výhradně v Pardubicích. Na to, že bude třeba radno s ním počítat ve velkých krosech, upozornil jako pětiletý druhým místem v Ceně Vltavy. Od šesti let pak patří mezi úplnou špičku našich krosařů. Vyhrál šest dostihů včetně dvou kvalifikačních a čtyřikrát byl na tabuli mezi nejlepšími ve Velké pardubické. Letos startoval dvakrát a po čtvrtém místě ve druhé kvalifikaci nesplnil roli favorita dvojkové Ceny Peruána, kde proběhl kolem cílového mezníku až na šestém místě, téměř 18 délek za dominujícím Theophilem.
Zarif zažije atmosféru Velké už pošesté a je z tohoto hlediska nejzkušenějším koněm v poli. Je obdivuhodné, že v předchozích pěti startech byl v cíli „pardubické“ nejhůře šestý, stejně jako to, že nikdy neměl v dostihu pád. Bude mít na sobě nového jezdce, i když Tomas Boyer již na něm seděl při jeho boji o vítězství v kvalifikaci v červnu 2014, kdy prohrál s Trezorem. Délka trati je pro Zarifa výhodou, přesto ho ale letos čekáme až za tabulí (35:1).
Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová