beau rochelaisOd startu vrcholu překážkové sezóny, 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou nás už dělí necelé tři dny a tak vám přínášíme bližší informace i o druhé polovině koní startujících v téměř sedmikilometrovém dostihu o pět milionu korun. Jsou mezi nimi také tři zahraniční zástupci včetně jedenáctiletého anglického valacha Ramblin Rose, který dorazil dnes kolem poledne na pardubické závodiště. Na tomto snímku ale je zástupce DS Pegas Beau Rochelais, který se poprvé ukáže českému publiku.






č. 11 VANDUAL (Rainbows For Life), 11letý ryzák stáje VADUAL (SVK), trenér Marián Štangel, jezdec ž. Lukáš Matuský

Dostihová kariéra: 34 startů, 7 vít. a 17 um., zisk 862.190 Kč, průběžný handicap 80 kg
Málokdy se dostane na start Velké pardubické klasický vítěz, a právě Vandual se tímto úspěchem může pochlubit.  Tři roky strávil pod vedením trenérky Zuzany Kubovičové na rovinách a vyhrál čtyři dostihy včetně již zmíněného úspěchu, kterým bylo slovenské Saint Leger.  Rovinovou kariéru zakončil o rok později pátou příčkou v rakouském Saint Legeru. Od pěti let řídila jeho přípravu Hana Kabelková. Ryzák vyhrál hned svůj první překážkový start a poté ještě další dva dostihy. Třetím místem v Poplerově memoriálu v sezóně 2014 za výbornými Shamanem a Ryanou ukázal, že by před ním mohly být i vyšší cíle, což stvrdil o rok později třetí příčkou v Ceně Labe. Větší část sezóny  2016 a po celý rok 2017 kvůli zdravotním problémům na dráze chyběl. Loni se mu v nejlepší společnosti tolik nevedlo, ale svůj první start ve Velké nakonec proměnil v osmé místo. Letos vstoupil Vandual do sezóny pátou příčkou v dobře obsazeném krosu třetí kategorie, ale poté ho majitel přestěhoval na Slovensko k trenéru Štangelovi.  Nedlouho poté ryzák doběhl třetí ve druhé kvalifikaci, kde zaostal za vítězným Ange Guardianem o 9 délek.
Vandual nestartoval více než tři a půl měsíce. Je  sice třídovým koně a v Pardubicích se odehrály téměř všechny jeho překážkové starty , ale pokud dokončí dostih na nižším placeném umístění, bude to úspěšný start (aktuální kurz Tipsportu na vítězství 85:1).  

č. 12 TEMPLÁŘ (Varadero), 12letý polokrevný hnědák  valach stáje www.trdelnik.com-Luka, trenér Antonín Novák, ž. Jan Odložil
Dostihová kariéra: 33 startů, 3 vít. a 16 um., 604.300 Kč, průb. handicap 75 kg
O rok mladší polobratr známého Ter Milla začal dostihovou pouť  ve čtyřech letech poněkud nenápadně, ale už následující rok vyhrál v Brně, kam se v následující sezóně vrátil pro další vítězství. A poté obsadil pátou příčku v kvalitativně i kvantitavně silně obsazené Ceně Vltavy. Od roku 2015 je Templář pravidelným účastníkem největších krosových dostihů. Před třemi roky v červnu se mu povedlo si připsat dosud největší úspěch vítězstvím ve druhé kvalifikaci v těsném závěsu s Puntarenasem a polobratrem Ter Millem, což zůstává jeho posledním vítězstvím. Loni obsadil mj. páté místo v květnové kvalifikaci a ve Velké pardubické měl pád na Taxisově příkopu. V aktuální sezóně obsadil polokrevník třetí místo ve dvojkové cross country za Amadeonem a Marcem Aureliem, ale za ním už byl v cíli jen jeden kůň. Do Velké pardubické se kvalifikoval posledním osmým místem ve třetí kvalifikaci s větší ztrátou na vítěze.
Templáře čeká jeho pátá „Velká“, po Zarifovi má tedy na svém kontě nejvíce účastí v dostihu. Na rozdíl od něho se ale jen  dvakrát dostal do cíle (jako sedmý a osmý). Vzhledem k jeho věku a letošním výsledkům bude asi pro něho maximem dokončení dostihu (200:1).

č. 13 RATHLIN ROSE (Bonbon Rose), 11letý hnědák  valach stáje Fergus Wilson, trenér David Pipe, ž. James Best
Dostihová kariéra: 26 startů, 9 vít. a 6 um., 82.807 liber
Rathlin Rose debutoval jako šestiletý v prosinci, přičemž jeho prvních pět vystoupení na dostihové dráze se odehrálo v dostizích přes proutěné překážky, ze kterých dva vyhrál. A zvítězil i při své první účasti ve steeplechase ve Wetherby na 4800 metrů, kde dominoval o mnoho délek. Ve steeplechase zaznamenal dosud šest vítězství včetně tří dostihů na tři míle pro amatéry v Sandownu. Triumfoval i pod vedením kapitána Guye Disneye, který dokázal jako první jezdec vyhrát dostih s amputovanou nohou. Jedno z hnědákových prvenství na dráze v Sandownu se odehrálo loni, stejně jako jeho vítězství na dráze v Ascotu. Letos od ledna do konce dubna startoval Rathlin Rose šestkrát, přičemž zvítězil v handicapu v Ascotu a z ostatních startů byl nejlépe v cíli sedmý včetně posledního startu 27. dubna v Sandownu. Dva týdny před tím absolvoval Gd-3 Scottish Grand National Handicap Chase v Ayru na 6350 metrů, kterou z 22 účastníků dokončilo 13 koní. Rathlin Rose byl klasifikovaný v cíli na devátém místě, 35 délek za vítězem. Jeho aktuální rating je 136 liber.
Proti úspěchu anglického hosta hovoří dlouhá přestávka od posledního startu (bezmála půl roku) a také to, že nezná krosové skoky a oranici.  Na druhou stranu ale jeho trenér David Pipe patří mezi širší špičku trenérů na ostrovech a povede ho jezdec, který si již Velkou pardubickou vyzkoušel loni. James Best byl tehdy s Ribelinem v cíli jedenáctý. Rathlin Rose nepatří k favoritům dostihu, ale může uspět ziskem nižšího dotovaného umístění (25:1).

č. 14 BEAU ROCHELAIS (Goldneyev), 8letý polokrevný hnědák valach stáje DS Pegas, trenér MVDr. Čestmír Olehla, ž. Alexandre Orain
Dostihová kariéra: 30 startů, 3 vít. a 19 um., 2,654.587 Kč
Nová akvizice stáje Pegas započala kariéru ve třech letech dvěma starty na rovinách s umístěními, ale poté už si jako tříletý jednou vyzkoušel dostih přes proutěné překážky. A pokračoval v této disciplině hned v následujícím létě, kdy vyhrál oba své jediné starty v sezóně. Na dráhu se vrátil až po 14 měsících a do konce sezóny 2016 ještě stihl Beau Rochelais také dva starty ve steeplechase, z nichž ten druhý v Pau na 4600 m o krk vyhrál. Tento dostih zůstává jeho jediným vítězstvím ve steeplechase. V další sezóně realizační tým dvakrát vyslal hnědáka na start dostihu listed, ale nedařilo se mu v nich. Cross country zatím absolvoval Bea Rochelais šestkrát a s výjimkou dostihu Listed na 7300 metrů se v nich vždy umístil.  Naposledy startoval pod vedením trenéra Quintona 8. září, kdy obsadil v krosu na 5800 metrů na závodišti Le Toquet druhou příčku, délku za vítězem. Z Francie odjížděl do Zhoře s ratingem 52.
Beau Rochelais má méně zkušeností s dostihy cross country, ale mimo blacktype společnost se mu v nich dařilo. Pokud pomineme nedokončený dostih Listed, tak je prověřený na tratích do 5200 metrů. Jeho jezdec Alexandre Orain bude v Pardubicích poprvé, ale bude tu jezdit už v sobotu. Odhadujeme možnosti Beau Rochelaise na tabulové umístění (27:1).

č. 15 DELIGHT MY FIRE (Way Of Light), 9letá tm. hnědka stáje DS Pod Buchlovem, trenér Radim Bodlák, jezdec ž. Sertash Ferhanov
Dostihová kariéra: 41 startů,10 vít. a 18 um., zisk 4,177.502 Kč, průběžný handicap 78 kg
Jediná klisna na startu Velké pardubickém, populární “Delinka“, se dostala na dráhu poprvé jako tříletá a rovněž se zúčastnila jedničkové Ceny Wago, tedy přípravy na Oaks. Hned poté se ale vrátila do nižších kategorií a působení na rovinách skončila následujícího jara jako dosud nevítězná. Ještě ale ve čtyřleté kariéře stihla prokázat překážkový talent. Nejenže vyhrála t rojkový kros v Pardubicích, ale také jedničkovou steeplechase ve Slušovicích, kde dokázala porazit i o rok staršího Sztorma. Následující tři sezóny získala svěřenkyně Radima Bodláka dalších sedm vítězství. Dařilo se jí ve Wroclawi (mj. dvakrát vyhrála Velkou wroclawskou), i na českých i italských závodištích. Zmiňme alespoň vítězství v Ceně Labe, a třetí příčky v Gd-1 Grande Steeple chase di Milano a ve Velké pardubické. Po tak skvělé kariéře přišel loni útlum. Delinka se hodně se nacestovala a dokázala sice být čtvrtá v Grande Steeple Chase di Milano a v kvalifikaci, ale nepodávala takové výsledky, jako jsme byli u ní zvyklí.  Letos se klisně dařilo více v jarní části sezóny, kdy získala druhá místa v Prvomájové steeplechase a v dostihu Crystal Cupu, ale do Velké se kvalifikovala předposlední sedmou příčkou ve druhé kvalifikaci a optimismus bohužel nevzbudilo ani její čtvrté místo ve Velké wroclawské, daleko za vítězným Rekim.
Delight My Fire se v posledních dvou sezónách tolik nedaří. Navíc výsledky z posledních dvou dostihů nedávají příliš nadějí na to, že by při své třetí účasti  ve Velké pardubické měla skončit do sedmého místa (75:1).

talent 2019 kvalda
Zástupce DS Kabelkovi Talent se po více než roce vrátil na dráhu impozantním vítězstvím v poslední kvalifikaci. Je vedle Theophila jedním ze dvou nováčků, kteří mají ve Velké pardubické největší naději uspět (foto: Kateřina Filipi)


č. 16 TIEP DE L'EST (Voix du Nord), 7letý hnědák stáje Lokotrans Slovakia, trenér Ing. Jan Cagáň, jezdec ž. Martin Cagáň
Dostihová kariéra: 21 startů,2 vít. a 12 um., zisk 41.500 euro a 11.476 Kč, průběžný handicap 68,5 kg
Tiep de l´Est začínal kariéru rovnou na proutěných překážkách ve věku tří let pod vedením známého francouzského trenéra Clayeuxe.  Třetí a poslední start v tomto věku proměnil v délkové vítězství na závodišti v Avignonu v proutí na 3200 m. Od čtyř let až do konce šestileté kariéry startoval ve francouzských závodištích ve všech třech překážkových disciplinách. Bylo mezi nimi i šest startů v cross country, přičemž s výjimkou posledního dostihu v loni v srpnu ve Vichy na 5000 m, kde měl pád (a kde mimochodem skončil jako poslední šestý Bridgeur), se v nich umístil do čtvrtého  místa. Jeho poslední rating ve Francii byl 56, čili více než měl Beau Rochelais. Letos se objevil Tiep de l´Est pod vedením trenéra Cagáně v akci třikrát. Při slovenské premiéře v Jarní ceně Petržalky na 3800 metrů skončil s odstupem třetí, poté byl v poli poražených ve výborně obsazené Úvodní cross country Koroka a do Velké pardubické se kvalifikoval posledním místem ve druhé kvalifikaci.
Slovenský zástupce se bude vracet na dráhu po téměř čtyřměsíční odmlce. Ve Francii se mu nejvíce dařilo na tratích pod 4000 metrů a ani při středoevropských startech tento dojem nesmazal, takže asi jeho maximem bude přejití kurzu dostihu (300:1).

č. 17 BRIDGEUR (Vendargeur), 8letý polokrevný ryzák valach stáje VaZi, trenér Štěpánka Myšková, jezdec ž. Jaroslav Myška
Dostihová kariéra: 32 startů, 0 vít. a 17 um., 978.108 Kč, průb. handicap 81,5 kg
Dosud nevítězný Bridgeur začal kariéru v domovské zemi jedním rovinovým startem ve třech letech, ale od další sezóny už byl angažovaný jen na skocích, kdy vytěžil pět umístění převážně ve steeplechase. Na sezónu 2016 se připravoval už pod dohledem manželů Myškových a dokázal se umístit ve dvou Národních Listed včetně Ceny Jana Kašpara. Předloni se umísťoval převážně v dostizích třetí kategorie, o to více ale mile překvapil při prodloužení trati druhým místem za Power Zarem v poslední kvalifikaci. A nepočínal si špatně ani sedmým místem ve Velké pardubické. Loni byl znovu ve Velké pardubické sedmý. Poté mu realizační tým naordinoval starty v zimě ve Francii, kde se dvakrát umístil na tabuli v krosech na 4600 metrů. Po pětiměsíční  pauze se vrátil Bridgeur do dostihového dění třetím místem ve třetí kvalifikaci. I když se s ním na přední místa příliš nepočítalo, dokázal být třetí, šest délek za Ange Guardianem.
Polokrevný tempař Bridgeur se postaví na start Velké pardubické potřetí. Nemůže patřit mezi favority, ale mělo by být v jeho silách být znovu v cíli na dotovaném místě (50:1).

č. 18 TALENT (Egerton), 8letý ryzák valach stáje DS Kabelkovi, trenér Hana Kabelková, jezdec ž. Leighton Aspell
Dostihová kariéra: 24 startů,7 vít. a 10 um., 867.675 Kč, průb. handicap 87,5 kg
Odchovanec manžela trenérky dostal příhodné jméno. Talent na rovinové dostihy, kterým se věnoval do konce tříleté kariéry sice moc neměl, ale pro překážky ho má vrchovatě. Hned v prvním roce své překážkové dráhy byl směrovaný do krosů do Pardubic a dvakrát tu zvítězil. Při posledním startu v sezóně skončil třetí v jedničkové Ceně ČASCH  s dvoudélkovým odstupem za vítězným Marmitonem a půl délky za Tziganem du Berlais. Jako pětiletý vyhrál Talent kros druhé kategorie (porazil v něm Al Bustana), ale takél dva dostihy nedokončil včetně Ceny Vltavy. V sezóně 2017 získal dvě cenná druhá místa v Pardubicích a navíc ještě dokázal dominovat v Graded 3 Grande Steeple-Chase di Roma, kde se o vítězství podělil s Armanem. Loni dokázal porazit Ange Guardiana v první kvalifikaci a to byl bohužel jeho jediný start v tomto roce. Do světa dostihů se ale vrátil impozantně po roce a čtvrt šestidélkovým vítězstvím v letošní poslední kvalifikaci.
Talent je neporažený od května 2018 a realizační tým by si určitě moc přál, aby nešel ve šlépějích Trezora a aby mu Velká pardubická sedla také distančně. Žokej Aspell už absolvoval v Pardubicích 12 dostihů a loni si vyzkoušel i Velkou pardubickou, kde se bohužel s Vajgarosem nedostal přes Irskou lavici. Pokud Talentovi sedne délka trati, neměl by chybět na stupních vítězů (8:1).

č. 19 CHICNAME DE COTTE (Nickname), 7letý polokrevný hnědák  valach stáje Quartis – Zámecký Vrch, trenér Pavel Vítek, jezdec ž. Jordan Duchene
Dostihová kariéra: 29 startů,2 vít. a 15 um., 99.355 euro a 56.000 Kč, průb. handicap 79,5 kg
Francouzský polokrevník začínal kariéru ve třech letech dvěma starty na rovinách, ale vzápětí pokrařoval v překážovém provozu a to hned na závodišti v Auteuil. Třetí start dokázal vyhrát  na proutených překážkách o jeden a půl délky. Na závodišti v Auteuil se odehrála většina jeho startů až do poloviny pětileté sezóny. Hnědák byl mj. čtvrtý v Listed Prix Philippe Menager pro čtyřleté. Poté přešel z tréninku Butel & Beaunez k Paulu Qunitonovi a ten jej začal posílat hlavně do Pau, kde loni vyhríl kros na 4600 metrů a následně doběhl čtvrtý v Listed Grand Cross de Pau Reverdy na 6200 m.  Letos v zimě startoval Chickname de Cotte třikrát , ale už se mu tolijk nevedlo, nejůepším výsledkem bylo šesté místo ve Fontainebleau v polovině února na 4600 m. Poté byl prodaný do Česka a do dostihů ho dvakrát vyslal trenér Pavel Vítek. Pod jeho vedením absolvoval první a třetí kvalifikaci, kde skončil shodně pátý. Blíže vítězi byl pro posledním startu, kdy už v jeho sedl byl jeho jezdec pro Velkou pardubickou Jordan Duchene. Za Ange Guardianem zaostal asi o 13 délek.
Chicname de Cotte by i přes účast ve Velké pardubické nemusel mít problém s délkou trati, absolvoval ve Francii dva dostihy přes 6000 metrů. Jeho jezdec Duchene navíc jel Velkou pardubickou už v roce 2015, kdy byl s Pasquini Rouge v cíli devátý. Chickname de Rose by mohl překvapit a být v cíli na tabuli (75:1).

č. 20 KROCOLEON (Vendargeur), 9letý ryzák valach stáje EŽ Praha a.s., trenér Pavel Poles, jezdec Lukáš Sloup
Dostihová kariéra: 33  startů,3 vít. a 23 um., 1,103.012 Kč, průb. handicap 76,5 kg
Krocoleon začal dostihovou kariéru jako čtyřletý rovnou v překážkovém provozu, a byl v tréninku rovněž jako slovenský Tiep de l´Est u trenéra Clayeuxe. Na proutěných překážkách absolvoval celkem  dva starty a záhy byl posílán do steeplechase spíše na menších závodištích.  Vlastně hned svou první účast ve steeplechase v prodejním dostihu na 3400 m v Chatillonu vyhrál a zvítězil i v další prodejce v Montlucon - Neris na 4500 m. V šesti letech ho začal trénovat Jan Blecha a ryzák přešel po dvou startech ve steeplechase do krosů. Upozornil na sebe třetími místy v nejlepší společnosti včetně druhého místa v Memoriálu Evy Palyzové a třetích příček ve Zlatém poháru a Ceně Vltavy. Na podzim následujícího roku se stal jeho trenérem Pavel Poles a pod jeho vedením Krocoleon už vyhrál ve Wroclawi a umístil se v Meranu. Loni zopakoval druhé místo v Memoriálu Palyzové, ale v pardubických jedničkách se dostal nejvýše na čtvrté místo. Letos je jeho nejlepším výsledkem druhá příčka z dvojkové ceny Peruána s pětidélkovým odstupem za vítězným Theophilem. Do Velké pardubické se dostal na poslední chvíli šestým místem v zářijové kvalifikaci.
Krocoleon je ve Velké pardubické nováčkem a jeho dosavadní výsledky ho odsouvají až za dotovaná místa (120:1). 

č. 20 MAHONY (Look Honey), 7letý hnědák valach stáje Quartis – Zámecký Vrch, trenér Stanislav Popelka, jezdec ž. Niklas Lovén
Dostihová kariéra: 21 startů,1 vít. a 12 um.,539.350 Kč, průb. handicap 79 kg
O Mahonyho se v začátcích kariéry staral Jan Blecha. Jako tříletý startoval pětkrát na rovinách, ale bez většího úspěchu. Následující rok už byl v tréninku Radka Žaluda a ten ho už při druhém startu v sezóně poslal na překážky, poté ale už nestartoval. Následující sezónu hnědák posbíral několik umístění na menších závodištích a při největším pardubickém mítinku na sebe hodně upozornil druhým místem za Playerem v jedničkové Ceně Jana Kašpara. Poté ho majitel poslal do tréninkového střediska Hvozd k trenéru Popelkovi. Po třech umístěních zazářil Mahony vítězstvím v Ceně Labe. Letos startuje Mahony už jen mezi nejlepší společností. Nejvýše se dostal hned na začátku sezóny druhou příčkou v Úvodní cross country Koroka. Poté skončil pátý ve druhé kvalifikaci a šestý ve třetím kvalifikačním dostihu.
Mahony v posledních dvou sezónách prokázal, že je koněm s nárůstem formy na podzim. Nicméně se zdá, že nejlepší koně budou ještě nad jeho síly a že je spíše koněm pro budoucnost. Pokud by doběhl hned za tabulovými místy, byl by to při jeho premiéře velký úspěch (17:1).

Michaela Zemanová

Související článek:

Vizitky koní startujících ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (1. část)

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net