MaryYeats OaksMostecký hipodrom uspořádá v sobotu jubilejní 70. ročník čtvrtého klasického sezóny, který se na moderním závodišti na severu Čech odběhl poprvé v sezóně 1999. Od doby, kdy zvítězila Nimaima tak již uplyne 16 let a letos tedy bude na hipodromu dekorována již 17. klasická vítězka. 70. Oaks - Ceny společnosti Severní energetická pod patronací Mercedes-Benz se zúčastní 11 poměrně vyrovnaných klisen. Ostatně v největší předzkoušce, pražské Ceně Wago, doběhly první čtyři klisny v rozmezí třičtvrtě délky a Dumnonia v derby nehrála důležitou roli. Tady jsou vizitky adeptek dostihu nazývaného též Derby klisen...


AMGA RIVER (IRE), 3letá hnědka stáje Valentin Bukhtoyarov, trenér Arslangirej Šavujev, ž. Bauyrzhan Murzbayev

Dosavadní kariéra: 9 startů, 3 vítězství, 3 umístění, 188.900 Kč
Amga River ve svých prvních dvou startech ve dvouleté kariéře příliš neupoutala, ale její přihláška do Svatováclavské zimní královny svědčila o tom, že by přece jen mohla něco umět. A čtvrtým místem malinko naznačila své budoucí možnosti, i když tehdy porazila jen dvě soupeřky. Jarní část sezóny Amga River mohla zahájit v dostizích čtvrté kategorie, z nichž ten druhý vyhrála. Nezklamala v klasické Jarní ceně klisen, kde doběhla sedmá, přičemž určitě více jí svědčí delší tratě. Ve dvoukilometrovém Memoriálu Dr. Frankenbergera se dokázala klisna nad hřebci a valachy prosadit. Ještě větší prověrka klisnu čekala na startu Velké červnové ceny, kde doběhla sedmá, 8 a půl délky za vítězným Sirius Shinem. Na základě tohoto výsledku se realizační tým rozhodl namísto derby vyslat klisnu mezi vrstevnice do Ceny Wago. A tu Amga River, byť velmi těsným výsledkem, dokázala vyhrát.

CASSIE (FR*), 3letá hnědka stáje DS Pegas, trenér Michal Lisek, ž. Petr Foret
Dosavadní kariéra: 8 startů, 2 vítězství, 5 umístění, 197.550 Kč
Cassie po debutovém čtvrtém místě v Praze při svém druhém startu cestovala až do francouzských Vichy, kde skončila uprostřed startovního pole. O tři týdny později již těsně zvítězila v Praze. Svůj nejlepší výkon ve dvou letech předvedla ve Svatováclavské zimní královně, kde bojovala o vítězství a o půl délky podlehla Zamiře. Do letošní sezóny vstoupila dcera vítězky Oaks Catoffle těsným vítězstvím v Memoriálu R. Deyla, o nos nad Agnes Seice. V klasickém dostihu uzavřela klisna tabulový doběh, když nestačila na Dumnonii, Agnes Seice, Ocaru a Rajči Šimon. O tři týdny později se pak Cassie neztratila mezi nejlepšími staršími klisnami v Ceně Nory Jeane, kde ji dokázala porazit jen čtyřletá Money For Danny. První vytrvalecký test absolvovala klisna v Ceně Wago, kde doběhla pátá, 3 a půl délky za dominující Amgou River.

DUMNONIA (FR), 3letá hnědka stáje Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, ž. Jan Verner
Dosavadní kariéra: 7 startů, 5 vítězství, 1 umístění, 713.450 Kč 
Polosestra My Old Husbanda, Listed vítěze ve Francii a Švýcarsku přihlášeného letos do slavné Ceny vítězného oblouku, Dumnonia už loni ukazovala, že má pro dostihy talent. Po rozcvičovacím vítězství v Bratislavě koncem června se sice nepovedl její start v Meranu, kde skončila poslední, ale o dva týdny později přesvědčivě triumfovala v dostihu druhé kategorie v Bratislavě, kde porazila maďarskou Sonju. A další výborná maďarská klisna Megkapó zůstala na jejím štítě v Ceně zimnej královny, kde dominovala Dumnonia téměř o 5 délek. Do letošní sezóny vstoupila Dumnonia až nečekaně snadným ziskem klasické Jarní ceny klisen, kde svou největší konkurentku Agnes Seice za sebou zanechala o 5 délek. A o dva týdny později se vypořádala se všemi 13 oponentkami také ve slovenské Jarní ceně klisen. Dumnonia se poté jako jediná z klisen postavila nejlepším hřebcům a valachům v Českém derby. Patřila do širšího okruhu favoritů a v cíli byla až devátá.

Cena Wago


FOTO: Čtyři klisny bojovaly o prvenství v předzkoušce Oaks, Ceně Wago. O krátkou hlavu zvítězila Amga River před Rajči Šimon, blízko byly i třetí Nineteen a čtvrtá Inwianka  

INES (FR), 3letá hnědka Stáje Hradec, trenér Tomáš Váňa, ž. Ingrid Janáčková - Koplíková
Dosavadní kariéra: 7 startů, 1 vítězství, 0 umístění, 30.000 Kč
Klisna byla loni v tréninku ve Francii u trenéra Bollacka-Badela. Startovala šestkrát na závodištích Chantilly, Deauville a Longchamp na tratích 1400 – 1800 metrů, a ani jednou se neumístila. Při svém posledním startu 25. listopadu byla vyslána na start Listed Prix Isonomy, kde skončila na hluboké dráze desátá poslední. Vítězka tohoto dostihu Vedouma se letos ve svých dvou startech umístila do třetího místa v grupových dostizích. V zimní přestávce se Ines přestěhovala do Lysé k manželům Váňovým. A hned svůj první start pod jejich vedením, v Mostě 30. května, proměnila pod vedením ž. Janáčkové – Koplíkové ve velmi snadné vítězství.

IWNIANKA (POL), 3letá tmavá hnědka Stáje Iwno (CZ), trenér Grzegorz Wroblewski, ž. Martina Havelková
Dosavadní kariéra: 4 startů, 2 vítězství, 2 umístění, 96.800 Kč
Inwianka debutovala loni v listopadu ve Varšavě, kde doběhla třetí, 2 délky za vítězem. V zimě přicestovala do Česka k trenéru Gregu Wroblewskému a pod jeho vedením během května dvakrát zvítězila. Nejprve v Praze na 1800 metrů, kde mj. porazila svou dnešní soupeřku Nineteen. Poté uspěla koncem května na zdejší dráze proti starším soupeřům. První test v jedničkové společnosti prodělala Iwnianka v Ceně Wago. Doběhla čtvrtá, jen třičtvrtě délky za vítěznou Amgou River.

NINETEEN, 3letá bělka stáje Martin Horák, trenérka MVDr. Barbora Schillová, ž. Jiří Palík
Dosavadní kariéra: 6 startů, 0 vítězství, 5 umístění, 56.650 Kč
Dcera vítězky jedničkového dostihu v Mostě ze sezóny 1998 Nikety, Nineteen, se jako dvouletá objevila na dráze jen jednou v červnu. Letošní jaro vyběhla hned o prvním dostihovém dnu sezóny a bojovala o vítězství. Podlehla sice tehdy o hlavu Fabriscovi, ale porazila Amgu River, která dnes patří mezi favoritky Oaks. V dalším startu nestačila své další soupeřce Iwniance. Vytrvalost poprvé Nineteen prokázala  v polovině května v Praze, kde v dostihu na 2200 metrů doběhla druhá za Kalanisií. Při posledním mosteckém mítinku si poprvé vyzkoušela zdejší dráhu třetím místem, s větším odstupem za vítěznou Ines a půl délky od druhé Santin. Výtečně si Nineteen počínala při startu mezi nejlepšími klisnami v Ceně Wago. Doběhla totiž třetí, jen půl délky za vítěznou Amga River.

OCARA (GER), 3letá hnědka stáje Jamax, trenérka Miroslava Maršíčková, ž. Jiří Chaloupka
Dosavadní kariéra: 6 startů, 0 vítězství, 5 umístění, 126.350 Kč
Na mostecké dráze trénovaná Ocara se v každém ze svých dvouletých startů dokázala umístit. Velmi nadějně se ukázala při svém posledním vystoupení na dráze v polovině srpna v Ceně Masise, kde ji o hlavu porazil jen Valmont Ohne. A na tento nadějný výsledek navázala Ocara hned v Memoriálu R. Deyla, kde doběhla třetí. A stejné místo obsadila i v Jarní ceně klisen, kde jí v cíli scházelo jen půl délky na druhou Agnes Seice. Slabší chvilku v sezóně měla Ocara až při svém posledním startu při měření sil se staršími klisnami v Ceně Nory Jeane, kde skončila sedmá.

Dumnonia predderby
FOTO: Dvojnásobná klasická vítězka Dumnonia před startem Českého derby 

RAJČI ŠIMON, 3letá bělka stáje Patrik ČR, trenér MVDr. Čestmír Olehla, ž. Milan Zatloukal
Dosavadní kariéra: 5 startů, 1 vítězství, 3 umístění, 266.130 Kč
Rosensturmova dcera se představila poprvé na dráze jako dvouletá v polovině června a šestým místem nenachadla, ale ani nezarmoutila. O dva týdny později už ale byla schopná triumfovat s náskokem třičtvrtě délky nad Kalypso Gracie v Karpatské ceně se statutem Listed. Do tříleté kariéry vstoupila bělka hned startem v Jarní ceně klisen a výsledkem bylo čtvrté místo. Stejné umístění získala i ve slovenské analogii dostihu, ale vítězné Dumnonii tu byla mnohem blíže. S delší délkou trati se ukazuje Rajči Šimon ještě lépe. V předzkoušce Oaks, Ceně Wago, totiž zaostala za Amgou River jen o krátkou hlavu.  

ROMANETTA, 3letá ryzka stáje MPL Racing, trenérka Ing. Pavel Kalaš, ž. Zdenko Šmida
Dosavadní kariéra: 7 startů, 3 vítězství, 3 umístění, 268.435 Kč
Slovenská Romanetta debutovala koncem srpna třetím místem v rámcovém dostihu. O dva měsíce později už ji vyslal realizační tým na Cenu zimní královny, kde doběhla pátá. A na závěr sezóny ještě opanovala Romanetta dostih třetí kategorie na 1600 metrů. Letos střídá klisna lepší výkony se slabšími. Svůj zatím životní výsledek podala na bratislavském mezinárodním mítinku v Cene Arvy, kde pokořila osm soupeřek z různých zemí. Jejím zatím posledním vystoupením na dráze byl handicapový dostih druhé kategorie na 1800 metrů, kde skončila čtvrtá, přičemž k vítězství jí v cíli chybělo půl délky.

SANTIN (IRE), 3letá hnědka stáje Strojírna Litvínov, trenér Michal Tajmr, ž. Radek Koplík
Dosavadní kariéra: 9 startů, 0 vítězství, 4 umístění, 40.800 Kč
Santin se na dráze v juniorském věku objevila celkem čtyřikrát. Umístit se jí podařilo až při posledním startu, v Memoriálu Františka Huleše. Tehdy doběhla druhá, tři délky za vítězným Shahnour Aznavourem. Do letošní sezóny vstoupila klisna třetím místem ve sprintérském dostihu a po následném 12. místě v Memoriálu R. Deyla už do jarních klasických dostihů nebyla vyslána. Pro dnešní start v Oaks byly důležité dva dostihy. Mosteckou dráhu si vyzkoušela druhým místem 30. května za Ines, přičemž dokázala porazit Nineteen. V Ceně Wago se ale již mezi pět nejlepších v cíli nedokázala vejít.

YARA, 3letá hnědka stáje Quartis – Zámecký Vrch, trenér Jan Blecha, Jiřina Andrésová
Dosavadní kariéra: 6 startů, 1 vítězství, 2 umístění, 30.150 Kč
Zástupkyně rodiny skvělých běloušů Yockera a Yokoma, hnědka Yokyra, jako dvouletá startovala čtyřikrát a lepšila se každým startem. Své možnosti pro letošní sezónu naznačila v říjnovém dostihu druhé kategorie v Pardubicích, kde doběhla čtvrtá. A do letošní sezóny vstoupila Yara ve velkém stylu. V dostihu čtvrté kategorie totiž měla v cíli náskok 13 délek na nejbližšího z konkurentů. Jejím dalším startem už pak bylo měření sil s klisnami mířícími do Oaks. V Ceně Wago jí v cíli chyběl krk na pátou Cassii.
(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net