Aeneas5Předloni vyhrál České derby Touch of Genius, loni do něj jako favorit nastupoval jeho stájový kolega a též syn Galilea Timekeeper, který v Českém derby sice neuspěl, ale následně ovládl derby na Slovensku. Jejich následník v barvách Statku Blata Český ráj Aeneas nastupuje na start bez glorioly, která doprovázela jeho zmíněné kolegy, to však neznamená, že by měl být přehlížen.     

dres statekblata  AENEAS (IRE) 
Galileo - Bonheur (Royal Academy)
Majitel: Statek Blata Český ráj
Chovatel: Barronstown Stud                   
Trenér: Josef Váňa
Jezdec: ž. Tomáš Lukášek
Vývoj handicapu v ČR: 66,5 - 64,5 - 74,5

Kariéra:
Stejně jako Touch of Genius či Timekeeper byl Aeneas zakoupen jako nestartovavší dvouletek z Coolmoru, z tréninku Aidana O'Briena. Dražebním ringem neprošel, jako dvouletka jej na podzim hodlal Coolmore nabídnout na Tattersalls Horse in Training Sale v Newmarketu, ale z dražby byl stažen a putoval privátně zakoupen k trenéru Váňovi do stáje Statek Blata Český ráj, která tentokrát koupila jen jediného dvouletka. 

Debut absolvoval na dráze, kde kariéry derby adeptů spíše končí než začínají - v Lysé nad Labem. V pomalé trojce na 1700 metrů (video) doběhl v poli 5 koní třetí, 6 délek od vítězného Bettysuteki. V dalším startu, opět nijak ryché Jarní ceně Fredricks & von der Horst (II.k., 2000 m, video) v Karlových Varech se potkat hned se třemi soupeři, s nimiž se znovu střetne v derby - Black Canyonem, Nagano Goldem a Fighting Lips. Všichni tři byli nad jeho síly a skončil čtvrtý, šest délek od druhého Nagano Gold, dvě délky za třetím Fighting Lips. S Nagano Goldem se střetl znovu v polovině května v chuchelské trojce na 2400 metrů (video), která už se odehrála v lehce živějším ale stále nikoliv rychlém tempu (2:35,89), kde podal solidní výkon a doběhl druhý, ovšem na suverénního Nagano Gold ztrácel 15 délek. Účast na startovní listině derby si vybojoval třetím místem ve Velké červnové (video), v níž podal svůj zatím nejlepší výkon. Na vítězného Black Canyona, který už závěr vynechal, ztrácel 5 1/4 délky, na druhého Felixe 1 1/4 délky.

Rodokmen:
Aeneas je synem Galilea, považovaného za najlepšího plemeníka současnosti. Sám vítěz Epsom Derby je otcem dalších tří vítězů anglického derby (New ApproachRuler Of The WorldAustralia) a také otcem zmíněného předloňského vítěze Českého derby Touch of Genius a loňského premianta Slovenského derby Timekeepera. Otec 241 blacktype vítězů dal s dcerami Royal Academy (Nijinsky) 1 blacktype vítěze - valacha Johann Zoffany, který v Austrálii vyhrál Adelaide Cup (Gr.2) na 3200 metrů a umístil se v listed na 2600 metrů. Celkově však spojení Galilea s dcerami Royal Academy není příliš úspěšné, Johann Zoffany je jediným blacktype koněm z 28 plnokrevníků dostihového věku, kteří z tohoto spojení pocházejí.
Matka Bonheur vyhrála jako tříletá dostih pro nezvítězivší klisny v Navanu na 6 furlongů, v chovu však s vhodnými plemeníky byla schopna dát koně s podstatně delším distančním optimem. Ty nejlepší ale dala po Danehillově synu Danehill Dancerovi, s kterým přivedla na svět mílaře Carribean Sunset (vítězka trialů na anglické i irské 1000 Guineas) a podobně se projevující Snow Queen, která v trialu na Irish 1000 Guineas doběhla třetí. Pravý bratr Aenease valach Treasure Chest (Galileo) se na rovinách umístil v maiden na 2600 metrů a před dvěma týdny vyhrál po kastraci svůj debut na proutěnkách na dvě míle, schopnost prostát derby trať prokázali, ale též mimo stakes úroveň, i další potomci Bonheur jako Ommadawn po Montjeu či Othello po Azamour.       

Resumé:
Třetí z hlavního trialu na derby nemůže být přehlížen, je nepochybné, že se stále zlepšuje a i podle vyjádření trenéra šel i po Velké červnové ceně ještě nahoru. Nicméně musel by udělat obrovský progres, aby dokázal smazat rozdíl oproti Black Canyonovi v posledním startu či Nagano Gold ve startu předešlém, pokud by chtěl následovat Touch of Genia. Rodokmen ukazuje, že by mu 200 metrů navíc oproti Velké červnové nemělo dělat problémy, otázkou je, zda pravděpodobné rychlejší tempo mu půjde k duhu či nikoliv. Adept na tabulový doběh. (miv)

Aeneas5
foto Petr Nowicki

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net