ceske derby 2016bPouze pět dní zbývá do startu tolik očekávaného vrcholu sezóny, 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny. Na startu dostihu dotovaného 2,5 milionem korun bude statečná klisna Saša a patnáct hřebců. Mezinárodní punc dodají dostihu žokejové se zahraniční licencí anebo působící v cizině. Koně z Velkých Karlovic povedou Slováci Róbert Šara a Zdenko Šmida. Noble Cliffse provede dostihem opět Jack Mitchell a poprvé se na českých drahách objeví vítěz letošních 32 dostihů Francouz Aurelien Lemaitre. Ten byl angažovaný do sedla zatím pouze v zahraničí běhajícího Stellar Speeda. Trenérů koní jsme se zeptali, jak na tom jejich svěřenci před vrcholem sezóny jsou, s jakým výsledkem by byli spokojení a zajímal nás také jejich názor na soupeře.


Helena Blažková (Zock - stáj Joly)
:  Zock je v pořádku a je spokojený. Samozřejmě, že bych chtěla vyhrát, to je sen každého trenéra, ale když bude do pátého místa, tak budu spokojena. Myslím, že se můžeme v neděli těšit na zajímavý dostih. Takhle silný tříletý ročník už tu dlouho nebyl. Ve hře je sedm až osm koní, kteří mohou derby vyhrát. Zajímavým koněm je určitě Stellar Speed od trenéra Šavujeva, může zamíchat kartami.

František Holčák (George Boole – stáj AGA Vlachovice): Všichni jsme v očekávání, ta samozřejmě jsou vždycky před derby velká. U nás je to tak, že nemusíme vyhrát, ale budeme se o to snažit. V derby nejsou nějací velcí favorité, je to vyrovnaný dostih. George Boole je v pořádku a v pohodě. Akorát je otázkou, jestli 2400 metrů na něho už nebude moc dlouhé. Hlavně, aby se derby obešlo bez nějakých kolizí.

Radek Holčák (Irwin Forge – stáj UTRIN): Koníček je na tom dobře. Je u mne krátce a za tu dobu už jsem toho na něm tolik nenapracoval, cestu do derby mu vyšlapal táta a majitelé. Po posledním startu, kdy to nebylo ono, potřeboval změnu prostředí. Je to takový sveřepý koník, je stále puberťák. Předtím už k nám chodil na práce. Jak ho teď ale vidím, tak je to pozdnější koník, a spíše pro podzim.  S „pražskými kluky“ se zatím nepopasoval. Je ale v kondici a dostih nám ukáže. Těším se na něj, je to derby…

Arslangirej Šavujev (Silver Ball, Stellar Speed – stáj Valentin Bukhtoyarov): Oba naši koně vypadají solidně a jsou zdraví, tak doufám, že jim to vydrží až do derby. Ten poslední týden před ním je nejhorší, kdyby se něco stalo, tak už se to na poslední chvíli nedá moc spravit. Když se dívám na startovní listinu, tak snad každý kůň může vyhrát. Velmi slušné koně má stáj Pegas, doktor Charvát, stejně jako Holčákovi a dobrý je také Sir Sun. Favoritem je Black Canyon, který dvakrát letos dobře utíkal, ale ve falešných tempech. Je otázkou, jak to bude v derby s tempem. Stellar Speeda měl původně jezdit žokej Veron, který ho jezdil při posledním startu. Líbil se mu a měl zájem ho vést i v Českém derby. Jezdil také často Meandera a byl jsem s ním spokojený, ale v pátek nám volal agent, že bude jezdit Švýcarské derby. Takže jsme sháněli narychlo jiného jezdce. Aurelien Lemaitre už také Stellar Speeda jezdil, a jezdí i pro Headovi, tak věřím, že ho odjede poctivě. Chceme zvítězit, ale přeji si hlavně, aby derby bylo bez karambolů. Aby to byl korektní dostih a nejlepší kůň zvítězil.  

Dalibor Török (Black Canyon, Felix, Noble Cliffs – DS Pegas):  Všichni naši koně jsou v pořádku a připraveni tak, jak jsme plánovali. Teď už je to na žokejích a bude to také o průběhu dostihu. Štěstí nám v jarních klasických dostizích malinko chybělo a já doufám, že jsme si to již vybrali. Black Canyon je favoritem dostihu, což ukázal výkonem ve Velké červnové ceně, ale myslím, že dobrou šanci mají i naši další dva koně Felix a Noble Cliffs. Mým přáním samozřejmě je vyhrát derby, ale prioritou je pro mne zdraví koní, a pokud předvedou dobrou formu, budu spokojený. Jdeme do dostihu s pokorou vůči  soupeřům, pokud naši koně podají dobré výkony a ukáže se někdo lepší, umím přijmout prohru. Přál bych si hlavně korektní dostih a také doufám, že v současném horkém počasí pořadatel maximálně zavlažuje a dráha bude pružná. 

Velkacervnova cilovka
Black Canyon s velkým náskokem na Felixe, Aenease, Fighting Lipse a Zocka před cílem Velké červnové ceny. Jak to bude v neděli okolo půl páté? (foto: Petr Nowicki) 

Pavel Tůma (Dominique, Fighting Lips, Joseph – stáj Dr. Charvát):
Loni jsme neměli žádného koně v derby a letos máme tři. Jsou zdraví a doufám, že to tak vydrží až do neděle. Pan doktor by chtěl derby vyhrát, ale myslím, že to asi nedopadne. Já bych byl spokojený, kdyby naši koně byli okolo pátého až sedmého místa, samozřejmě nějak v kontaktu s nejlepšími, ne 20 délek za vítězem. Fighting Lips je dobrý kůň, ale je trochu hektický. Dominique je až „sprostý“, ten je hůře ovladatelný, což bylo v dostihu vidět. Navíc má špatné startovní číslo 13, tak doufám, že to Jaro Línek s ním nějak zvládne. Nestihli jsme je do derby uklidnit, ještě úplně nedozráli, i když potenciál mají. Joseph je na rozdíl od nich pohodář, dobře se ovládá a Jirka Palík ho chtěl jezdit. Není asi tak dobrý jako ti dva, ale může těžit z toho, že je bezproblémový.  

Luboš Urbánek (Sir Sun – stáj Lokotrans): Sir Sun odpracoval, co jsme chtěli, a je v pořádku. Favoritem je Black Canyon, ale pole koní je docela vyrovnané. Někteří koně určitě šli ještě v poslední době nahoru, a vzhledem k tomu, že bude záležet na průběhu dostihu a na štěstí, tak může vyhrát  kdokoliv. Já budu spokojený, když se Sir Sun vrátí z dostihu zdravý a předvede své maximum. To odvádí vždycky, má bojovné srdce, ale je otázkou, na co to bude v derby stačit.

Josef Váňa (Aeneas – stáj Statek Blata Český ráj):
Favorit derby je jasný, ale já doufám, že ho trochu potrápíme. Zvítězit start-cíl na 2400 metrů v derby, to by byl velký kanón, i když možná že Black Canyon je… U Aenease se ukáže, jestli těch 200 metrů navíc bude pro něho výhodou, anebo ne. Od Velké červnové šel ještě nahoru. Po poslední dobré práci teď už jen odpočívá. Jdeme v derby do boje. Samozřejmě, že bych chtěl jako všichni vyhrát, ale budu spokojený i za umístění na tabuli. A co se týče celého derby-dne, tak se také těším na návrat Touch of Genia, ale mám obavy z dráhy, stejně jako v Pardubicích. Nezávidím starosti pořadatelům, v takhle parném počasí se to snad ani uzalévat nedá. 

Tomáš Váňa (Saša – stáj Lascar-Váňa): Saša se na derby připravovala standardně. U ní nemůže člověk nic měnit a experimentovat jen proto, že je to derby. Podařilo se nám ji více nakrmit než před Jarní cenou klisen, a tak práce zvládala dobře. Co se týče soupeřů, tak vždycky říkáme, že soupeřem může být každý. Pracujeme s živými tvory a v dostihu se může stát cokoliv. Třeba i hned zakopnout ze startovních boxů… Nikoho nepodceňujeme, ale ani nepřeceňujeme. Všichni trenéři - zdůrazňuji všichni, trénují na vítězství, a je jedno o jaký dostih jde, že? Spokojenost u nás bude, když se vrátí investice do derby, ale jak říkám, pomýšlíme výš. Někteří hřebci jsou kvalitní dost, ale většině bude chybět vytrvalost. A ještě co se týče výsledku v derby, tak se nemusíme obávat, že když se to nepovede, tak že přijde druhý den nějaký našeptávač a odveze Sašu "na lepší". Je naše a my si rozhodneme o jejím osudu.

Greg Wroblewski (Nagano Gold – stáj Syndikát V3J, Palazzo Corsini – Stáj Marcelewo):
  Měli jsme štěstí, že se Palazzo Corsini dostal na start derby. Bohužel před Velkou červnovou si poranil kopyto, když šlápl na kámen. Před dostihem nekulhal, ale kopyto měl citlivé a v dostihu nechtěl běžet. Vůbec to  nebyl on. Ale bohužel jsme vzhledem k možnosti dostat se do derby neměli jinou volbu, než ho nechat běžet. Ted má nohu v cajku a v neděli po dostizích v Karlových Varech absolvoval velmi dobrou práci. Palazzo teď už jen relaxuje. Je to kůň "distancový", ale až derby ukáže, jakou má skutečně třídu. V prvních dostizích běhal proti slabším soupeřům.
Nagano Gold je úplně jiným typem koně než Palazzo. Je to ostrý kůň, potřebuje pořádné tempo. V Karlových Varech koncem dubna jsem dal jezdci špatné ordre, byl to dostih jak pro arabské koně. Zatím to také vypadalo, že měli žokejové respekt z Black Canyona, nikdo nešel přes něho. V derby by mělo být poctivé tempo už od startu – něco podobného jako při dostihu Dally Hit a Master of Golda, který skončil rekordem dráhy. Black Canyon je pro mne prvním favoritem derby a pokud ho vyhraje v rychlém tempu po celý dostih, tak je to fenomenální kůň. Navíc i hezky vypadá. České derby jsem zatím nevyhrál, a samozřejmě, že bych ho vyhrál rád. Budu ale spokojený, pokud oba naši koně ukážou, že mají na derby. Za osm let, co jsem v České republice, jsem ještě neměl tak dobré koně do derby. Ti, kteří v derby startovali, nebyli koňmi na 2400 metrů, anebo neměli takovou třídu.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking