FelixMateřský otec Felixe Bering vyhrál francouzské derby, otec báby Generous anglické a irské derby, děd v přímé linii Montjeu dal 4 vítěze anglického derby, přičemž jeden z nich Pour Moi je otcem letošního derby vítěze. Pomohou slavní předci Felixovi v Českém derby?  

dres statekblata  FELIX (FR) 
Jukebox Jury - Fait Accompli (Bering)
Majitel: DS Pegas
Chovatel: Gestüt Hofgut Mappen                   
Trenér: Dalibor Török
Jezdec: ž. Jan Rája
Vývoj handicapu v ČR: 60 - 63 - 64 - 68,5/72,5 - 75,5

Kariéra:
Felix byl zakoupen jako roček na zářijové dražbě v Baden-Badenu za 30.000 euro.

Dostihovou kariéru začal vzhledem ke svému rodokmenu poměrně brzo - jako dvouletek absolvoval první start už 12. června, kdy v Chuchli finišoval na šestém místě v poli osmi koní v dostihu III. kategorie na 1200 metrů (video). O ti týdny později podobný dostih, ale na 1300 metrů a v Lysé nad Labem, již jistě vyhrál (video). Poté doběhl pátý v Ceně Masise (video), kde první dvě místa obsadili Saša a Zock. Poté získal třetí místo v BBAG listed dostihu v Bratislavě a sezónu zakončil šestým místem v mostecké Ceně zimního favorita (video), když nestačil na čtyři ze svých nedělních soupeřů - Zocka, Dominika, Sir Suna a Noble Cliffse.
Do letošní sezóny vstoupil, už bez blinkersů, 22. dubna šestým místem v poli sedmi koní v dostihu na 1950 metrů v Chateaubriant a poté díky skvělému finiši skončil druhý ve Velké červnové ceně (video).   

Rodokmen:
Už úvod naznačil, že v rodokmenu Felixe je dostatek vytrvaleckých vloh, a to jsme ještě nezmínili jeho otce Jukebox Jury, který vyhrál jako pětiletý irský St. Leger na 2800 metrů, ve třech letech mj. triumfoval v Gr.1 Preis von Europa na 2400 metrů. V německém Etzeanu působí od roku 2013, má tedy letos první ročník tříletých, ale dosud žádný z jeho potomků nezvítězil ani se neumístil v blacktype dostihu.
Matka Fait Accompli běhala ve třech a čtyřech letech v Německu, jako tříletá vyhrála dostih Class D na 1600 metrů, zkoušela i delší distance. Felix je jejím druhým startovavším potomkem, jeho o rok starší polosestra Florida po mílaři Lord of England vyhrála ve třech letech dostih Class D na míli.  

Resumé:
Felix je koněm, kterému by distance 2400 metrů neměla dělat žádné problémy, ve Velké červnové navíc ukázal silný finiš. Navíc se zdá, že stále ještě dozrává a mohl by jít nahoru. Podle nás adept na doběh na tabuli i na možné překvapení. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net