Francouzskou cestou došel loni Gontchar až k triumfu v Českém derby. Letos má stáj Valentina Bukhtoyarova a trenér Arslangirej Šavujev na startu dalšího slibného adepta, pro kterého též zvolili francouzskou cestu a který se také českým divákům představí až v derby. Bude stejně úspěšný jako Gontchar? 

dres statekblata  STELLAR SPEED (IRE) 
Tamayuz - Hflah (Dubawi)
Majitel: Valentin Bukhtoyarov
Chovatel: Old Carhue Stud                   
Trenér: Arslangirej Šavujev
Jezdec: ž. Aurelien Lemaitre
Vývoj handicapu: v ČR nemá, ve Francii 30 - 32 - 35,5

Kariéra:
Stellar Speed byl zakoupen jako roček na Goffs Sportsman Sale prostřednictvím Watkins Bloodstock za 60.000 €.

Stellar Speed dosud běhal jen ve Francii. Jako dvouletý tam absolvoval dva starty - v polovině září v Divonne na 1700 metrů a 8. října v Chantilly na 1800 metrů, v nichž obsadil sedmé, respektive deváté místo. Letošní sezónu odstartoval 8. dubna v Nancy v dostihu na 2400 metrů o 22.000 €, kde v poli 13 koní obsadil osmou příčku. Za to mu tamní handicaper přidělil známku 30 kg. V Nancy se představil znovu na konci dubna opět v dostihu o 22.000 €, tentokrát však na trati 1950 metrů a doběhl čtvrtý, 1 1/2 délky od vítěze. Zatím poslední start absolvoval v Maisons-Laffite v Prix Mendez (Class 1, 3, 2400 m, 30.000 €, video), kde ač útočil ze zadních pozic získal silným finišem čtvrté místo, dvě délky od vítěze, který následně skončil druhý v listed. Po tomto výsledku mu francouzský handicaper zvýšil rating ze 32 na 35,5 kg.        

Rodokmen:
Stellar Speed je synem plemeníka Tamayuz, úspěšného mílaře a dvojnásobného Gr.1 vítěze. Hřebec, připouštějící v irském Derrinstown Stud za 8.000 €, je otcem 14 blacktype vítězů včetně francouzské klasické vítězky Precieuse, která vyhrála tamní 1000 Guineas, a G Force, který ovládl Haydock Sprint Cup na 6 furlongů. 
Matka Hflah (Dubawi) neběhala, před Stellar Speedem dala jediného potomka, nyní čtyřletého Royal Julius po Royal Applause, úspěšném otci sprinterů včetně u nás působnícího Mikeshova otce Majestic Missile. Royal Julius loni doběhl třetí v Gr.2 Prix Hocquart na 2000 metrů a vyhrál dostih na 1900 metrů. 

Resumé:
Nezvítězivší kůň, který dosud nezískal lepší umístění než čtvrté místo - to nebývá vizitka potenciálního derby vítěze. Navíc jeho otec se cítil nejlépe na míli a jeho nejlepší potomci jsou mílařka a sprinter. Nicméně Stellar Speed nabízí i jiný pohled. Ze strany matky lze očekávat větší dávku vytrvaleckých vloh a hlavně - jeho projev v posledním startu nedává pochyb o tom, že vytrvalcem skutečně je. Právě dojem, který zanechal, a který připomněl loňský výkon Gontchara před derby, posouvá jeho ambice hodně vysoko. V porovnání s Gontcharem má sice podstatně nižší francouzský rating (35,5 versus 41), nicméně Gontchar jej získal v listed dostihu kde doběhl šestý. Vítěz Prix Mendez Galikeo v následujícím startu doběhl druhý v listed a hlavně ratingově si polepšil 43 kg. Dostihy nejsou matematika, ale Stellar Speed na něj ztrácel v Prix Mendez 2 délky a tuto vzdálenost každým cvalovým skokem zkracoval. Možná jsem ovlivněn průběhem domácích trialů včetně falešné Velké červnové, přesto pod vlivem Stellar Speedova projevu je pro mě právě on prvním favoritem. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net