V roce 1994 patřilo České derby Progressionovi. Ten se však na startovní listinu dostal na poslední chvíli, když mu cestu zkomplikovalo zranění a poté desáté místo ve Velké červnové a nízký handicap. Ten si hřebec narychlo vylepšil dva týdny před derby a místo na startu si, byť jen těsně, zajistil. Palazza Corsiniho s podobným osudem letos zachránil los, půjde i dále ve stopách Progressiona?

Kariéra:
Palazzo Corsini byl zakoupen privátně ze stáje trenéra Rougeta. Jeho pravá sestra byla loni v Newmarketu prodána za 500.000 gns.

Palazzo Corsini jako dvouletý neběhal, letos absolvoval tři starty. První, trojku pro debutanty na 1600 metrů 2. dubna lehce o 6 délek vyhrál (video), ve vítězství, ale tentokrát už po boji s Orssiem, proměnil ve vítězství i druhý start, opět v dostihu III. kategorie na 1600 metrů v Chuchli (video). Do Velké červnové ceny (video) odstakoval jako druhý favorit, ale po matném výkonu skončil osmý. Podle slov trenéra "si bohužel před Velkou červnovou poranil kopyto, když šlápl na kámen. Před dostihem nekulhal, ale kopyto měl citlivé a v dostihu nechtěl běžet. Vůbec to  nebyl on. Ale bohužel jsme vzhledem k možnosti dostat se do derby neměli jinou volbu, než ho nechat běžet. Ted má nohu v cajku a v neděli po dostizích v Karlových Varech absolvoval velmi dobrou práci."

Rodokmen:
Palazzo Corsini je synem Galilea, považovaného za najlepšího plemeníka současnosti. Sám vítěz Epsom Derby je otcem dalších tří vítězů anglického derby (New ApproachRuler Of The WorldAustralia) a také otcem zmíněného předloňského vítěze Českého derby Touch of Genius a loňského premianta Slovenského derby Timekeepera. Otec 241 blacktype vítězů dal s dcerami Redoute's Choice (Danehill) 1 blacktype koně (z 6 potomků dostihového věku), australského valacha Devised, který získal dvě druhá místa v listed na 2000 metrů. Kombinace Galilea s dcerami Redoute's Choicova otce Danehilla je nejúspěšnějším nickem současnosti.
Matka Melito, australského chovu, vyhrála 5 grupových dostihů včetně dvou klasifikovaných jako Gr.1 - na distancích 1200 a 1400 metrů, jejím stropem byla míle, byť získala i jedno blacktype umístění na distanci 2000 metrů. Rodina v prvních dvou generacích vesměs produkuje na blacktype úrovni rané koně s distančním optimem do jedné míle, převažují koně na 1200 metrů.

Resumé:
Palazzo Corsini byl dlouho favoritem derby, byť není příliš jasné proč. Úvodní dostih sice vyhrál s velkým přehledem, ale šlo o dostih debutantů, v druhém, aniž by narazil na silnější soupeře, o vítězství musel bojovat. Zda k roli favorita přispěl rodokmen i několikrát opakovaná mylná informace o tom, jak byl prodán za půlmiliónou částku v eurech (ve skutečnosti dražbou nikdy neprošel) těžko říct. Zatím toho nepředvedl tolik, aby mohl být brán jako vážný adept na triumf v derby, byť pro matný výsledek ve Velké červnové má trenér vysvětlení. Podle nás ale ani před tím nepředvedl žádný mimořádný výkon (což dokumentuje i handicapové hodnocení), navíc i distance 2400 metrů by mohla podle rodokmenu ležet až za jeho distančním optimem. Může překvapit, ale vidíme pro něj jako maximum zisk dotované pozice. (miv)