josephAč v Českém derby startovalo v barvách stáje Dr. Charváta už 15 koní, letos zažije prezident Jockey Clubu premiéru - poprvé vyšle na start koně, kterého také odchoval. Vítěz jednoho z trialů Joseph je synem plemeníka Landa, který už jednou měl na startu Českého derby vítěze trialu - Torluse. Ten v derby před 13 lety skončil desátý, Joseph a jeho tým by určitě raději lepší umístění. 

dres statekblata  JOSEPH (CZE) 
Lando - Josselin, (Muhtathir)
Majitel: Dr. Charvát
Chovatel: Charvát Group s.r.o.                   
Trenér: Pavel Tůma
Jezdec: ž. Jiří Palík  
Vývoj handicapu v ČR: 60,5/63,5 - 71

Kariéra:
Jeden ze dvou českých odchovanců na startu Českého derby.

Joseph debutoval až na konci října v Mostě v EBF dostihu na 1600 metrů (video), který však pěkným finišem proměnil ve vítězství. Do letošní sezóny vstoupil 9. dubna třetím místem v chuchelské trojce na 2200 metrů (video), kde sice v závěru zlepšoval, ale přesto zklamal, když nesplnil roli favorita a na vítězného Kerabushe ztrácel 2 3/4 délky. Porážku mu ale oplatil v následujícím a zatím posledním startu - v Memoriálu dr. Frankenbergera (video) v Mostě, kde opět ukázal pěkný finiš a zvítězil.  

Rodokmen:
Joseph je synem Landa (Acatenango), vítěze Deustches Derby (Gr.1), čtyřnásobného německého šampióna a dvojnásobného Koně roku v Německu, který dokázal uspět i v mezinárodní konkurenci a vyhrát Japan Cup (Gr.1). Většina jeho největších úspěchů se odehrála na distanci 2400 metrů a podobně si vedou i jeho potomci, včetně většiny z jeho 26 blacktype vítězů.
Matka Josselin (Muhtathir) neběhala a Joseph je jejím prvním potomkem. Mateřský otec Muhtathir (Emlaamul) byl úspěšným mílařem, mj. vítězem Prix Jacques le Marois (Gr.1), ale v chovu je schopen dávat i koně s delším optimem jako má jeho nejúspěšnější potomek Doctor Dino, trojnásobný Gr.1 vítěz na distancích 2200 - 2400 metrů. Bába Jeanmaire (Dabsili) doběhla jako dvouletá třetí v listed Dick Poole Fillies Stakes na 1200 metrů, nikdy nestartovala v dostihu delším než jedna míle. 

Resumé:
Vítězové mosteckého trialu nepatří k favoritům derby a Joseph není výjimkou. Běhal jen 3x, dva starty proměnil ve vítězství, oba v Mostě, kde také v obou případech zanechal výrazně lepší dojem než při startu v Chuchli. S distancí by neměl být problém, ukázal i solidní finiš. Jeho třída je pro nás otazníkem, vidíme jej nejpravděpodobněji v boji o nižší dotovaná umístění. (miv)


foto Jiří Kuzweil

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net